Jakie rzeczy potrzebne są do chrztu dla dziecka?

autor Sabina Roztecka
364 x czytano

Jakie rzeczy potrzebne są do chrztu dla dziecka?

Chrzest dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu rodziny. W Polsce cały czas większość dzieci staje się członkami kościoła katolickiego w ciągu pierwszych miesiąców życia. W związku z tym dobrze wiedzieć, jakie rzeczy są niezbędne do zorganizowania tej uroczystości.

Chrzest święty – dokumenty

W przygotowywaniu chrztu świętego należy zacząć od wyboru rodziców chrzestnych i zgromadzenia niezbędnych dokumentów, a są to: skrócony akt urodzenia dziecka, świadectwo ślubu kościelnego rodziców (jeśli rodzice nie żyją w sakramentalnym związku, muszą porozmawiać o tym z księdzem) oraz dane osobowe chrzestnych. Zdarza się, że również rodzice chrzestni muszą przedstawić proboszczowi parafii, w której udzielany jest chrzest, zaświadczenia o obytej spowiedzi lub ukończeniu nauk dla rodziców chrzestnych.

Ponadto zarówno rodzice dziecka przyjmującego chrzest, jak i rodzice chrzestni muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający ich dane osobowe, a po uroczystości w kościele składają podpis w parafialnej księdze chrztu.

przeczytaj także:  Co potrzebne do chrztu dla matki chrzestnej?

rzeczy do chrztu

Co kupić na chrzest?

Oprócz zgromadzenia niezbędnych dokumentów i dopełnienia formalności, trzeba zaopatrzyć się w konkretne akcesoria. Potrzebna jest świeca oraz szatka do chrztu. Jeśli rodzice dziecka są bardzo przywiązani do tradycji, to zakup świecy mogą zlecić ojcu chrzestnemu, a o szatkę do chrztu poprosić matkę chrzestną. Bardzo często rodzice dziecka decydują się na zakup dodatkowych akcesoriów specjalnie na tę okazję. Są to biały, często specjalnie ozdobiony odpowiednio rożek oraz odświętne ubranka do chrztu.

Podczas tego rodzinnego święta ważny jest wygląd nie tylko dziecka przyjmującego chrzest, ale również jego rodziców i chrzestnych. Mając na uwadze zasady obowiązujące w kościele, należy odpowiednio dobrać garderobę. Nie chodzi o to, by strój był wyjątkowo drogi, ale należy ubrać się elegancko i równocześnie skromnie. Panie nie powinny odsłaniać ramion, dekoltu, ani zakładać zbyt krótkich sukienek. Panowie powinni mieć na sobie garnitur lub eleganckie spodnie i marynarkę.

przeczytaj także:  Jakie dokumenty są potrzebne do chrztu?

Co kupić na przyjęcie z okazji chrztu?

Poza częścią formalną mająca miejsce w kościele, chrzest święty jest także okazją do spotkania się w gronie najbliższych. Przyjęcie z okazji chrztu można urządzić w domu lub w restauracji, wszystko zależy od woli rodziców dziecka. Niezależnie od tego, którą opcję wybiorą, dobrym pomysłem jest wręczenie okolicznościowych zaproszeń gościom. Na zaproszeniach na chrzest można umieścić informacje na temat kościoła, w którym ma mieć miejsce uroczystość, daty, godziny oraz tego, gdzie goście mają się udać po skończeniu obrządku.

Bardzo popularnym zwyczajem jest również zakup tortu na chrzest oraz różnych dekoracji. Mamy dzieci zanoszonych do chrztu często wybierają motyw lub kolor przewodni i wykorzystując go, dekorują miejsce, w którym odbywa się przyjęcie. Zdarza się również, że rodzice ofiarują gościom drobne upominki, które mają stanowić pamiątkę uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu.

przeczytaj także:  Dokumenty potrzebne do chrztu, formalności w kościele

podobne tematycznie

zostaw komentarz