Top 10 najładniejszych imion dla dziewczynek

autor Sandra Kożuchowska
396 x czytano

Imię dla dziecka to jedno z najważniejszych kwestii, jakie muszą podjąć rodzice, gdy ich pociecha ma przyjść na świat. Jest to tyle istotne, że imię to coś, co będzie towarzyszyło naszemu dziecku do końca życia, a do wyboru mamy naprawdę dużą paletę możliwości. Był już artykuł o imionach dla chłopców, teraz mamy przyjemność zaprezentować listę najładniejszych i najpopularniejszych imion dla dziewczynek!

1. Zofia

Jest to imię pochodzenia greckiego i pochodzi bezpośrednio od słowa sophia, czyli inaczej mówiąc „mądrość”. Jest to więc stare imię, które w Polsce pojawiło już w XII wieku, a największą popularność zyskało w wieku XIV. I dziś cieszy się dużą popularnością od paru lat nie schodząc z listy imion najchętniej nadawanych dziewczynkom. Dziewczynki o tym imieniu są niezwykle pracowite oraz odznaczają się dużym rozsądkiem i niezwykłą pomysłowością. Kobiety o tym imieniu odznaczają się siłą charakteru i zaradnością, dzięki czemu potrafią poradzić sobie we wszelkich życiowych zawirowaniach i wyjść z nich obronną ręką. To osoba wesoła, pogodna i życzliwa. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Zosia, Zosieńka, Zośka. Imieniny obchodzi: 18 grudnia, 18 września, 30 września, 23 września, 15 maja, 2 września, 30 kwietnia.

2. Hanna

Imię to pochodzi z języka hebrajskiego i w dosłownym znaczeniu oznacza „łaskę”, a co za tym idzie, Hanna, to kobieta pełna wdzięku i łaski, jest również szlachetna i łagodna oraz potrafi się cieszyć każdą chwilą. Pomimo faktu, że bardzo często kieruje się uczuciami i emocjami, to jednak potrafi być rozważna i ostrożna w podejmowaniu decyzji. Jest wytrwała, na pierwszym miejscu stawia rodzinę, którą potrafi bronić z prawdziwą zaciętością. W Polsce imię to po raz pierwszy pojawiło się w XIV wieku i funkcjonowało ono jako odmiana imienia Anna. Najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Hania, Hanusia, Haneczka. Imieniny obchodzi: 5 i 29 stycznia, 9 czerwca, 16 i 26 lipca, 6 i 18 października.

3. Maja

To imię nie ma wyjaśnionego znaczenia, jednak pojawia się ono już w starożytności i nosiła je jedna z rzymskich Plejad, matka Hermesa oraz bogini przyrody. Z pewnością więc ma pochodzenie grecko-łacińskie. Kobieta o tym imieniu posiada charakter spokojny i rozsądny, jest również bardzo subtelna i postępuje w sposób intuicyjny. Potrafi szybko i pewnie podejmować decyzje. Jest towarzyska i lubiana, jednocześnie zachowuje także dużą wrażliwość, poprzez swoje uduchowienie. W Polsce imię to zyskało dużą popularność dopiero po wojnie, a obecnie jest to jedno z popularniejszych imion nadawanych dziewczynkom. Zdrobnienia tego imienia: Majka, Majeczka. Imieniny obchodzi: 9 kwietnia, 1 maja, 12 września.

Dziewczynka w ramionach matki

4. Alicja

Pochodzenie tego imienia należy szukać w germańskim „Adalheidis”, które oznaczało osobę o „szlachetnym usposobieniu”. Inne źródła podają pochodzenie greckie i znaczenie „prawda”. Z pewnością jest to jednak osoba bardzo zaradna i pomysłowa o wielkim potencjale twórczym. Odznacza się dużą ambicją, która jednak nie przesłania jej tego co najważniejsze, czyli rodzina i przyjaciele, dla których jest ogromnym oparciem. Jest dobrą przyjaciółką, choć potrafi wykorzystywać znajomości dla własnych interesów, można się jednak przy niej czuć dobrze i swobodnie. Lubi być w centrum uwagi, żyje beztrosko i kocha życie. Zdrobnienia: Ala, Alusia, Aliś, Aleczka. Imieniny: 9 i 10 stycznia, 3 i 15 lutego, 18 kwietnia, 11 i 18 maja, 12 i 21 czerwca, 1 września, 14 października, 16 grudnia.

5. Julia

Imię to pochodzi ze starożytnego Rzymu i jest żeńską odmianą imienia Juliusz (od Juliusza Cezara), a oznacza nic innego, jak „promienista, młoda” czy też różę i piękny kwiat. W Polsce imię to pojawiło się dopiero w XVIII wieku. Kobieta taka odznacza się dużą nieśmiałością, ale jednocześnie jest również bardzo uwodzicielska, dzięki posiadanemu przez nią wdziękowi. Jest także oddana i wierna, choć ciężko jest do niej dotrzeć. Pomimo swojej nieśmiałości, jest towarzyska i ciekawa świata, posiada również artystyczną duszę, ale wszystkie swoje obowiązki wypełnia rzetelnie. Zdrobnienia: Julka, Jula, Julcia. Imieniny: 8 stycznia, 12, 16, 17, 27 i 28 lutego, 8 i 16 marca, 8 i 16 kwietnia, 22 maja, 12 i 19 czerwca, 2, 4, 27 i 30 lipca, 2 i 10 września, 18 października, 10, 11 i 13 grudnia.

6. Zuzanna

Jest to grecki odpowiednik hebrajskiego imienia, które oznaczało lilię. Kobieta o tym imieniu czasem szybciej działa niż myśli, co jednak zdecydowanie pozwala jej pokonywać liczne przeszkody, jednocześnie często wpada w kolejne kłopoty. Jest bardzo żywiołowa i nie znosi rutyny, ma również duże serce i jest otwarta na innych. W pełni potrafi poświęcić się miłości, a w pracy potrafi walczyć jak lew i posiada wysoko rozwiniętą intuicję. W Polsce imię to pojawiło się w XIII wieku, a dziś cieszy się dużą popularnością. Zdrobnienia: Zuzia, Zuza, Zuzka, Zuzanka. Imieniny: 1, 17 i 18 lutego, 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 20 września, 11 października.

Roześmiana dziewczynka z lalką

7. Amelia

Imię to wywodzi się z niemieckiego i oznacza ni mniej, ni więcej jak pracowitą gospodynię lub obrończynię ogniska domowego. Cechami charakterystycznymi kobiety o tym imieniu jest nieśmiałość i wstydliwość oraz problemy z wiarą we własne możliwości, co może jej trochę utrudniać spełnianie własnych marzeń. Jest także rozważna oraz romantyczna, a także wyróżnia się dużym poczuciem odpowiedzialności. Lubi wieść ustatkowane, spokojne życie, z czym jednak często zwleka. W Polsce zaczęto nadawać to imię dziewczynkom w XIV wieku. Zdrobnienia: Amelka, Ama, Amcia, Amelcia. Imieniny: 10 marca, 30 lipca.

8. Oliwia

Jest to imię nie do końca sprecyzowanego pochodzenia, najprawdopodobniej wywodzące się już ze starożytności, inne źródła podają pochodzenie łacińskie oznaczającą „gałązkę drzewa oliwnego”, czyli symbol pokoju. Oliwia ceni sobie rodzinę, dba o nią i przede wszystkim jest osobą bardzo spokojną i opanowaną, która każdą sytuację przyjmuje stoicko i potrafi wynieść z niej naukę. Jest towarzyska, sympatyczna i życzliwa. Jej opanowanie bardzo dobrze sprawdza się również w pracy, dzięki czemu potrafi radzić sobie w trudnych warunkach i pod działaniem presji. Zdrobnienia: Oliwcia, Oliwka, Oli. Imieniny: 5 marca, 3 i 10 czerwca.

9. Aleksandra

Jest to żeński odpowiednik greckiego imienia Aleksander, które pochodzi od aleksandros, czyli „obrońca ludzi”. Kobieta o tym imieniu jest pełna wdzięku, niezwykle pomysłowa, ambitna, niezależna i bardzo aktywna. Nie można się przy niej nudzić, nie mówiąc już o tym, żeby być w stanie za nią nadążyć. To urodzona przywódczyni, która nieustannie idzie do przodu, a co więcej wyróżnia się dużą uczciwością. Zdrobnienia: Ola, Olusia, Oleńka, Ala, Alka, Aleksa. Imieniny: 15 stycznia, 8, 26 i 27 lutego, 10, 18, 19 i 20 marca, 22 i 24 kwietnia, 3, 15 i 18 maja, 2 czerwca, 10 i 17 lipca, 11 i 28 sierpnia, 13 września, 24 listopada, 12 grudnia.

10. Łucja

Łucja jest żeńską odmianą męskiego imienia Lucjusz i oznacza dosłownie „córkę świtu” albo „urodzoną o wschodzie słońca”. Wyróżnia się ona niezwykłą odwagą i żywiołowością. Ze wszelkimi problemami radzi sobie dzielnie i jest w stanie znieść wiele trudności i się z nich wybronić. W miłości jest pełna oddania i wierna, jednak doskonale to skrywa, a jej czasem dość ekstrawaganckie zachowanie może czasem odstraszać, a sama często udaje kogoś innego, niż jest w rzeczywistości. Doskonale radzi sobie w sytuacjach dyplomatycznych, a dzięki sprytowi jest w stanie radzić sobie z wieloma problemami. Imieniny: 4 i 25 marca, 25 czerwca, 6 i 9 lipca, 16 i 19 września, 7 listopada, 13 grudnia.

podobne tematycznie

3 komentarze

Kasia 14 października 2016 - 13:54

Moja mała Zosia, póki co jest małym uparciuchem :). Czekam aż będzie bardzej przypominała tę z opisu :)

odpowiedz
julia 14 października 2016 - 14:15

Julia ! jest the best! to moim zdaniem najładniejsze imię dla dziewczynki ! aj jeszcze zapomniałam że tak samo ładne jest Zosia!

odpowiedz
Tatausiek 24 października 2016 - 09:01

Zosia i Łucja – to moje TOP 2 :)

odpowiedz

zostaw komentarz