Jak wybrać imię dla dziecka? ABC przyszłych rodziców

autor H R
216 x czytano

Wybór imienia dla dziecka to jedna z najtrudniejszych decyzji, którą muszą podjąć przyszli rodzice. Powinno być oryginalne, łatwe do zdrobnienia i najlepiej, aby podobało się wszystkim członkom rodziny. Dziecko będzie nosiło je przez całe swoje życie, dlatego przy wyborze najpiękniejszego imienia, nie należy kierować się jedynie chwilową modą, ale warto także zainspirować się wielowiekową tradycją rodzinną oraz jego znaczeniem.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Wiele par już na etapie planowania rodzicielstwa, rozpoczyna poszukiwania najpiękniejszego imienia dla swojego dziecka. Choć może wydawać się, że to przedwczesne, zdecydowanie warto zająć się tym jeszcze przed pojawieniem się maluszka na świecie. Poszukiwanie idealnego imienia dla dziecka to bardzo przyjemne, ale jednocześnie niełatwe zadanie.

Skąd czerpać inspiracje? Można wciąż pod uwagę rozmaite kwestie. Warto chociażby sprawdzić znaczenie poszczególnych imion (np. na stronie www.osesek.pl/imiona), prześledzić zestawienia najpopularniejszych czy nadać maleństwu imię po kimś szczególnie ważnym i bliskim.

przeczytaj także:  Jak wybrać nianię dla dziecka? Jak przeprowadzić rozmowę, gdzie szukać?

Wybierając imię dla dziecka, przyszli rodzice powinni kierować się zarówno względami estetycznymi, jak i praktycznymi, choć nie oznacza to wcale, że nie można wybrać oryginalnego i nietypowego imienia.

Kobieta w ciąży i mężczyzna z rękami na brzuchu

Oryginalne imię dla dziecka

Od niedawna można nadawać dzieciom oryginalne i obcojęzyczne imiona, także w wersji spolszczonej, jak np. Brajan czy Dżesika. Rodzice, którzy decydują się wyróżnić dziecko tak kreatywnym imieniem, często nie zdają sobie sprawy z tego, że maluch, może czuć się później wyobcowany z grupy. Obcobrzmiące imię może dziecku sprawiać też problemy z pisownią i koniecznością tłumaczenia każdemu, jak należy je prawidłowo zapisywać. Poniżej przykłady oryginalnych imion.

imię dziewczynki imię chłopca
Aurelia Balthazar
Cassiopeia Fenris
Eowyn Gawain
Isolde Thaddeus
Leocadia Zephyr

Chwilowa moda na imiona

Moda na poszczególne imiona, często pojawia się w związku z popularnością konkretnych filmów, książek, aktorów czy postaci z seriali. Jeżeli przyszli rodzice są fanami np. Toma Cruise’a, bardzo możliwe, że przy wyborze imienia dla syna, pomyślą właśnie o Tomaszu. Choć nadawanie dzieciom imion sławnych aktorów, polityków lub celebrytów jest bardzo modne i pomysł wydaje się dobry, warto odpowiednio wcześnie zorientować się, czy nie będzie problemów z zarejestrowaniem takiego imienia w Polsce.

przeczytaj także:  Kiedy i jak można poznać płeć dziecka?

Imię dopasowane do nazwiska

Zwykle do długich nazwisk lepiej pasują krótkie imiona i na odwrót. Choć w Polsce raczej nie nadaje się imion, brzmiących podobnie do nazwiska (np. Adam Adamowicz), to można tę zasadę łamać, tym bardziej, że istnieją już w praktyce takie zestawienia, czego przykładem jest słynny, polski kierowca rajdowy, Kajetan Kajetanowicz. Jedno jest pewne – imię i nazwisko powinny stanowić całość, a wymawiane, np. podczas przedstawiania się, muszą brzmieć harmonijnie.

Imię dla dziecka – pozytywne skojarzenia

Zarówno przyszła mama, jak i tata nie mogą mieć żadnych negatywnych skojarzeń czy złych wspomnień z wybranym imieniem. Nie warto więc oponować, jeśli druga połowa wyraźnie sprzeciwia się jakiejś propozycji. Zdarza się także, że w rodzinie, imię zwykle nadawane ludziom jest zaadaptowane przez właściciela czworonoga, w związku z czym, jeśli ktoś bliski ma już pupila – Maksia czy Leona, lepiej zrezygnować z takiego imienia dla własnego dziecka.

Popularne imiona dla dzieci

„Czy to imię nie jest zbyt popularne?” – to pytanie zadaje sobie wielu przyszłych rodziców, którzy stoją przed wyborem imienia dla swojego dziecka. Jak się okazuje, moda na konkretne imiona, może skutecznie utrudnić i tak już niełatwy wybór, zwłaszcza jeśli typowania, pokrywają się z najpopularniejszymi propozycjami, takimi jak te opisane w poniższej tabeli.

przeczytaj także:  Lista zakupów dla noworodka
imię dziewczynki imię chłopca
Zofia Antoni
Julia Jan
Maja Jakub
Zuzanna Aleksander
Hanna Franciszek
Emilia Szymon
Aleksandra Filip
Natalia Mikołaj
Wiktoria Wojciech
Oliwia Kacper

Inspiracja czerpana z tradycji

Przy wyborze imienia dla dziecka, warto również wziąć pod uwagę tradycje rodzinne. W niektórych domach stosuje się określony klucz doboru imienia. Przykładowo, chłopcy noszą imiona zaczynające się od określonej litery bądź nadawane są wyłącznie takie, o rodowodzie biblijnym. Nie oznacza to wcale, że trzeba poddać się tej zasadzie, ale warto mieć ją na uwadze, oddając w ten sposób szacunek wielowiekowej tradycji, np. przy nadaniu drugiego imienia.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam w wyborze idealnego imienia dla swojej pociechy. Ciekawi też jesteśmy Waszych propozycji. Czekamy na komentarze!

podobne tematycznie

1 komentarz

Filemon 26 lutego 2019 - 12:51

Moja siostra chce swojej córce dać na imię Diana. I nie przejmuje się jakoś tym, ze ja mam kota, który się tak właśnie nazywa. Ale i ja się nie przejmuję. Człowiek żyje 60-70 lat, a kot kilkanaście, więc byłoby śmieszne, gdyby ze względu na czworonoga rezygnować z ładnego imienia dla dziecka.

odpowiedz

zostaw komentarz