Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2022?

autor Roman Czułek
547 x czytano

Rodzice oczekujący na powitanie swojego dziecka na świecie stoją przed dużym wyzwaniem, jakim jest wybór właściwego imienia. Nie jest to proces prosty, wszak imię nadaje się na całe życie, a propozycji jest sporo. Zastanawiasz się jakie imię wybrać? Pójść w stronę klasyki, a może ukłonić się ku nowoczesnym propozycjom? Sprawdź najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2002 i wybierz ulubione!

Jak wybrać imię dla dziecka?

Na przyszłych rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność, muszą oni porządnie zastanowić się, jak wybrać imię dla dziecka, by nie było dla niego krzywdzące. Oczywisty jest fakt, aby imię w żaden sposób nie było prześmiewcze ani ośmieszające. Powinno również pasować do nazwiska, a często rodzice zdają się o tym zapominać. Warto na głos kilka razy powtórzyć sobie swoje propozycje, aby odrzucić te imiona dla dzieci, które nie brzmią razem dobrze.

Niektórzy rodzice upierają się przy oryginalnym imieniu, warto jednak pamiętać, że nie zawsze urzędy będą w tym zakresie przychylne. W wyjątkowych sytuacjach rodzice mogą otrzymać odmowę zarejestrowania wybranego imienia.

Dużą grupę stanowią też rodzice, którzy kultywują rodzinne tradycje i wybierają imię dla syna bądź córki po babci, dziadku albo innym krewnym, z którym byli blisko związani.

Jakie były najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku?

W 2022 roku nastąpiła zmiana na pierwszym miejscu najpopularniejszych imion i Zuzannę, zastąpiła Zofia. Trzecie miejsce, już od dłuższego czasu zajmuje Hanna i jak widać, nie traci na popularności. Poniżej lista najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2022 roku, według rządowych danych:

 1. Zofia
 2. Zuzanna
 3. Hanna
 4. Maja
 5. Laura
 6. Julia
 7. Oliwia
 8. Alicja
 9. Lena
 10. Pola

Oprócz tych 10 najpopularniejszych imion dla dziewczynek bardzo często rodzice wybierali również takie imiona jak: Helena, Nadia, Klara, Anna, Jagoda, Łucja, Nela, Anastazja, Nina oraz Kaja.

Najrzadziej, natomiast, wybierane były Aldona, Tulia oraz Iwa i to te imiona dla dziewczynek w 2022 roku zamykały listę wybieranych przez rodziców.

Dodatkowo widać również spadek zainteresowania imionami oryginalnymi i dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Rodzice stawiają na znane i klasyczne imiona.

Jakie były najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2022 roku?

Wśród imion dla chłopców jest jeszcze mniej zmian, w porównaniu do 2021 roku. Pierwsze trzy miejsca zajmują niezmiennie Antoni, Jan oraz Aleksander i patrząc na częstotliwość wyborów tych imion dla chłopców, nie prędko się to zmieni. Cała lista 10 najpopularniejszych imion dla chłopców w 2022 roku prezentuje się następująco:

 1. Antoni
 2. Jan
 3. Aleksander
 4. Franciszek
 5. Nikodem
 6. Jakub
 7. Leon
 8. Stanisław
 9. Mikołaj
 10. Szymon

Rodzice szukający imienia dla swojego syna najrzadziej wybierali propozycje: Ambroży, Ari oraz Jamie. Najczęstszym wyborem są imiona klasyczne i nic nie wskazuje na to, aby te najpopularniejsze miały ulec zmianie.

Wybór imienia dla swojego dziecka nie jest łatwy, warto jednak dokładnie go przemyśleć i przeanalizować. Czasem nasze preferencje zmieniają się z czasem i coś, co przypadło do gustu, za jakiś czas niekoniecznie musi być dobrym wyborem. Warto więc dać sobie czas, a idealne imię na pewno się pojawi.

podobne tematycznie

2 komentarze

Pola98 28 listopada 2022 - 08:01

Poważnie?!?! Pola dopiero na 10 miejscu?? Przecież to takie ładne imię. Chociaż faktycznie, nie spotykam aż tak dużo dzieciaków z podobnym imieniem co moje.

odpowiedz
Grażyna 1 grudnia 2022 - 09:00

Jak ja nie rozumiem tych wymyślnych imion. Mamy tyle ładnych i tradycyjnych, że naprawdę nie trzeba wymyślać jakichś dziwolągów. A później rodzice zdziwieni, że się w szkole z ich dziecka śmieją

odpowiedz

zostaw komentarz