Top 10 najładniejszych imion dla chłopców

autor Ada Szwarc
565 x czytano

Spodziewasz się maleństwa a wiąż nie wiesz jak dać mu na imię? Jesteś na etapie planowania i szukasz pomysłu na imię dla chłopczyka? Dla tych, którzy jeszcze nie wybrali imienia dla swojego malca, prezentujemy 10 najpopularniejszych imion, wyjaśniając przy tym ich znaczenie i pochodzenie.

1. Jan

Pochodzi z języka hebrajskiego, którego pierwotną formą jest „Johohanan” co znaczy „Jahwe jest łaskaw”. Jest człowiekiem pracowitym i znającym swoją wartość. Wierny swoim zasadom, ma wiele zainteresowań, przejawia zdolności artystyczne. Jest sobą bardzo rodzinną i przyjacielską, otacza się szerokim kręgiem znajomych. W życiu zawodowym jest raczej nieufny, nie zgodzi się na nic co nie zostało wcześniej dokładnie sprawdzone. Ze względu na artystyczną duszę, stara się być blisko natury będącej dla niego źródłem energii. Jan historycznie związany jest z żywiołem wody, zatem będzie doskonałym imieniem dla dzieci rodzących się w okresie przypadających na wodne znaki zodiaku takie jak Rak: 22.06 -27.07, Ryby: 20.02-20.0, Skorpion: 24.10-22.11.[>

mały chłopiec w parku jesienią

2. Jakub

Podobnie jak Jan, pochodzi z hebrajskiegoJaaqob” i oznacza „tego, którego Bóg ochrania”. Często łączone z arabskim „Jakubem” oznaczającym „władcę”. Imię często nadawane przez ambitnych ojców, którzy chcą aby dziecko było w życiu kimś. Dlatego Jakub jest człowiekiem niezwykle mądrym, nad wyraz inteligentnym, ma wszechstronne zainteresowania. Szczególnie dobrze czuje się w takich dziedzinach jak fizyka, pasjonuje go nowoczesna technologia. Bardzo zaciekle broni swoich poglądów. Jest również niezwykle wrażliwy, uczciwy i posiada niespotykaną intuicję. Potrafi poświęcić się dla innych. Ma ogromne poczucie humoru, jest towarzyski i lubiany. Do imienia Jakub najbardziej będą pasować takie znaki zodiaku jak Bliźnięta (22.05-21.06), Wodnik (20.01-19.02) i Panna (24.08-23.09).

3. Antoni

Ma rzymskie pochodzenie, powstało od nazwiska Marka Antoniusza i posiada wiele cech, jakimi charakteryzował się słynny przyjaciel Kleopatry. Jest cenioną duszą towarzystwa, lub się wyróżniać dlatego nie przejdzie niezauważony. Ma nieposzlakowaną opinię, stara się nie popełniać błędów, jest niezwykle kulturalny, potrafi odpowiednio zachować się w towarzystwie, stawia sobie konkretne cele i z zapałem do nich dąży. Jest pracowity i ambitny, stawia sobie coraz wyższe poprzeczki i nawet jeśli nie uda mu się jej przeskoczyć, potrafi się podnieść i z podniesionym czołem iść dalej. Imię to będzie idealne dla Lwów (24.07 – 23.08), Wag (24.09-23.10), Byków (21.04-21.05) oraz Strzelców (23.11-21.12).

4. Franciszek

Imię germańskie, ściśle związane z osobą Franciszka z Asyżu, który nosił je jako pierwszy w historii. Jest skrupulatny, odpowiedzialny, przyszłościowy. Jest dobrze zorientowany w otaczającym go świecie, zna wszystkie aktualne wydarzenia. Ucieka trochę przed zgiełkiem miasta, na cichą i spokojną wieś. Na łonie natury może się zrelaksować i nabrać sił do pracy. Jest człowiekiem bardzo pracowitym oraz pomocnym. Nie potrafi patrzeć na łzy i cierpienie, dlatego bardzo angażuje się w pomoc ludziom oraz zwierzętom. Jest także bardzo religijny wobec czego rodzina odgrywa w jego życiu istotną rolę, jest oddanym mężem i troskliwym ojcem. Świetnie nadaje się dla Koziorożca (22.12-19.01).

5. Kacper

Staropolskie imię i po raz pierwszy znajduje swoje odniesienie w opowieści o Trzech Królach. W źródłach historycznych opisujących dzieje Persów, znajdziemy wzmianki o częstym nadawaniu dzieciom imienia „Gathasper” w znaczeniu „dostojny”. Kacper jest człowiekiem niezwykle wesołym patrzącym na świat w kolorowych barwach, wszystko stara się obrócić w żart. Jest również ostoją spokoju. Ma w sobie coś, co sprawia że nawet z najbardziej znerwicowanych ludzi, w jego towarzystwie uchodzi całe napięcie. Rozmowa z nim jest bardzo owocna, nie porusza błahych tematów, można z nim porozmawiać o wszystkim. Dlatego też ma wielu przyjaciół. Charakteryzuje go duże poczucie humoru, jest dowcipny, lubi przebywać wśród ludzi. Imię to pasuje do Lwów, Wag, Strzelców oraz Ryb.

6. Mikołaj

Pochodzi z języka greckiego od „Nikolaos” którego człony oznaczają odpowiednio „niko” – zwycięstwo i „laos” – lud, a we wspólnym zestawieniu „zwycięski wśród ludu”. Imieniem tym mianowano głównie władców. Dlatego najczęściej imię to nadawane jest przez rodziców w przeświadczeniu, że dziecko w przyszłości dążyć będzie do wielkości bądź wyrośnie na społecznika. Mikołaj jest odpowiedzialny, potrafi poświęcić się dla innych, jest oparciem w trudnych sytuacjach i zawsze chętnie niesie pomoc potrzebującym. W swoich działaniach nastawiony jest na skuteczność i rzetelne efekty. Nie dąży do sławy ani bogactwa. Czuje się jak ryba w wodzie w takich dziedzinach jak finanse lub w takich zawodach, w których zamierzeniu jest niesienie pomocy innym jak adwokat, sędzia lub prokurator. Najbardziej pasuje do Koziorożca, będzie odpowiednie także dla Byka oraz Raka.

7. Szymon

Z hebrajskiegoSymeon” oznaczającego „Bóg wysłuchał”. Uważa się, że ludziom noszącym to imię, Bóg wyjątkowo sprzyja. Szymon jest uważany za człowieka specyficznego, gdyż zajmuje się rzeczami, którymi mało kto odważyłby się zajmować. Dlatego uważany jest w pewnym stopniu za ryzykanta igrającego z losem. Wybiera zawody niestandardowe, rzadkie, wymagające wewnętrznej siły i oddania. Najczęściej wybiera drogę alpinisty, pilota samolotu lub podróżnika. Jest skłonny do wielu wyrzeczeń. Z racji wybieranych zawodów, zdaje sobie sprawę że może mieć trudności z pogodzeniem jego pasji i życia rodzinnego. Dlatego zazwyczaj jest samotny ale umie sobie dobrze z tym radzić. Zresztą, nie jest to dla niego priorytet. Zna swoją wartość, nie szuka uznania w oczach innych. Imię najbardziej odpowiada Wodnikowi i Koziorożcowi.

8. Filip

Pochodzi od greckiegoPhilippos” oznaczającego „miłośnik koni”. Najsłynniejszym Filipem w historii jest król Filip, władca starożytnej Grecji i ojciec Aleksandra Wielkiego. Kocha życie i czerpie z niego garściami. Cieszy go to co ma oraz to, co dzieje się tu i teraz. Jest wyśmienitym kucharzem i na bieżąco śledzi najnowsze trendy w modzie. Bardzo dobrze rozumie kobiety, potrafi z nimi rozmawiać i doradzić w każdym niemal problemie. Jest ciekawy świata, dużo podróżuje, poznaje wszędzie nowych ludzi. Jest trochę niestały w uczuciach, przez co może mieć problem ze stworzeniem trwałego związku. Pasuje Wadze, Bykowi oraz Strzelcowi.

9. Ignacy

Powstał z łacińskiegoIgnatius” w znaczeniu „ogień”. Osoby noszące to imię, odznaczają się ognistym temperamentem. Ciągle czegoś mu mało więc aby to osiągnąć, nie przebiera w środkach. Jest człowiekiem energicznym, odważnym ale też trochę porywczym. Uparty i nieugięty. Intryguje go to, czego nie zna dlatego dużo podróżuje, ciągle próbuje nowych rzeczy. Nie spocznie dopóki nie osiągnie zamierzonego celu. Jest niezwykle uwodzicielski i wszędzie gdzie się pojawia, wzbudza zainteresowanie wśród płci pięknej. Jest wybitnym pedagogiem, świetnie radzi sobie z dziećmi. W prowadzeniu interesu, dobrze jeśli ma obok siebie stanowczego wspólnika który poskromi jego porywczy temperament. Ignacy jest rozrzutny i czasem lekkomyślny, dlatego o budżet domowy lepiej żeby dbała jego żona. Swoim temperamentem pasuje do Lwa, Strzelca i Barana (21.03-20.04).

10. Adam

Imię hebrajskie od pierwszego na świecie człowieka. Z racji pochodzenia, współczesny Adam jest zamiłowanym ogrodnikiem i zna się na zwierzętach. Wybiera najczęściej zawód powiązany z żywiołem ziemi jak geolog czy architekt albo związany z ciałem tzn. lekarz, trener, fizjoterapeuta. Jest człowiekiem godnym polecania, zaufania, można na nim polegać. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie dzieci, jest świetnym opiekunem i pedagogiem. Z wielkim zaangażowaniem realizuje postawione sobie cele i nie zniechęcają go żadne porażki. Idealne imię dla Byka, Panny, Raka czy Koziorożca.

podobne tematycznie

10 komentarzy

Malwina 11 sierpnia 2016 - 10:49

Super artykuł. Dobrze jest poczytać o pochodzeniu imienia, dla przyszłego dziecka. Uważam jednak, że podczas wyboru imienia dla synka, nie powinno się ulegać modzie i trendom. To, że dane imiona są w tym roku na czasie, nie oznacza, że będzie tak zawsze! Za 15 lat oryginale imię nie tylko odejdzie do lamusa, a wręcz może stać się passe! I wtedy inne dzieci będą przezywać Twojego malucha. Jestem zdania, aby wybierać ponadczasowe, klasyczne, polskie imiona dla dzieci. Jeśli mieszkacie w Polsce, to egzotyczne imię będzie się bardzo wyróżniać spośród pozostałych. Podoba mi się zwyczaj nadawania imion po krewnych np. dziadkach czy pradziadkach. Każdy ma tak naprawdę swoje top 10 najładniejszych imion dla chłopców i nie ma o czym dyskutować. Moim numerem jeden jest Tymoteusz ;-)

odpowiedz
Iga 22 sierpnia 2016 - 09:32

Piękne są znaczenia tych imion, szkoda tylko, że one faktycznie nie mają wpływu na życie dziecka. Niemądrze jest podchodzić do wyboru imienia tylko dlatego, by zapewnić dziecku dobrobyt lub by miało taki czy inny temperament. Mnie zresztą zawsze podobały się polskie imiona, a moda na te oryginalne, egzotyczne już przemija. Może warto skorzystać z naszego rodzimego skarbca imion i dać dziecku na imię Jan lub Antoni? Brzmi ładnie i można tworzyć piękne zdrobnienia.

odpowiedz
Edyta 22 sierpnia 2016 - 10:04

Ten Antoni mnie jednak nie przekonuje:) Skojarzenie z łysym politykiem jednak jest dla mnie zbyt silne, ale pozostałe imiona naprawdę ładne:)

odpowiedz
Frania 23 sierpnia 2016 - 08:34

Samemu rzeczywiście trudno znaleźć ładne imię, ale takie zestawiania rzeczywiście ułatwiają sprawę. Można w ten sposób wybrać coś świetnego:)

odpowiedz
Ysabell 23 sierpnia 2016 - 12:43

Będzie wersja artykułu z imionami dla dziewczynek? Przydałaby się.

odpowiedz
Pola 24 sierpnia 2016 - 05:51

Ojej! Ja też jestem po uszy zakochana w imieniu Tymoteusz. Jak urodzę synka – tak właśnie będzie miał na imię, mimo że nie po nikim z rodziny, ani nawet – ze znajomych. Z powyższych imion podoba mi się jedynie Ignacy. Reszta jest krótka i taka – bardzo dorosła, trzeba je zdrabniać, by mówić do malucha i tak potem zostaje Adaśkiem, czy Frankiem.

odpowiedz
Nobi1 24 sierpnia 2016 - 20:39

Nie dajcie tylko imion, których popularność zawdzięczają serialom,
filmom, celebrytom. To krzywda dla dziecka. Izaura, chyba była ta
telenowela, której bohaterka miała tak na imię :)
Dobrze, że wracamy do korzeni i nasze polskie dzieci mają polskie imiona.
W naszej rodzinie oczekujemy malucha, będzie to Alicja albo Mikołaj, co sądzicie o wyborze?
Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamusie :)

odpowiedz
pampeluna 26 sierpnia 2016 - 13:19

Dla naszego syna szukaliśmy imienia bardzo długo i najważniejsze było, żeby z nikim się nie kojarzyło – a nie było to wcale łatwe

odpowiedz
Lana 29 sierpnia 2016 - 20:20

To prawda, że Jan pasuje do Skorpiona! Mam kolegę, który urodził się 11.11 i ten opis doskonale do niego pasuje :)

odpowiedz
Jadźka 25 lutego 2019 - 11:36

O co chodzi z tymi wypisanymi przy imionach cechami charakteru. Chyba nie wierzycie na serio, że imię będzie mieć wpływ na charakter waszego dziecka, co? Nie wierzycie, prawda? Nie możecie wierzyć w taką bzdurę.

A tak poza tym, piszecie tu w komentarzach, żeby nie dawać egzotycznych imion tylko polskie, a potem podajecie jako przykłady imiona, które wcale nie są rdzennie polskie. Takie imiona jak „Jan” też przecież były u nas kiedyś egzotyczne. I tak samo większość imion, które uważacie za polskie, ma cudzoziemskie pochodzenie.

odpowiedz

zostaw komentarz