15 niezbędnych rzeczy dla nowo narodzonego dziecka

autor Ada Szwarc
184 x czytano

Gdy po raz pierwszy zostajemy rodzicami, nie zdajemy sobie sprawy z ogromu rzeczy których potrzebuje nowo narodzone dziecko. Oczywiście nie należy wpadać w panikę bądź zakupowy szał. Najważniejsze to wybrać spośród tych wszystkich rzeczy, te najważniejsze a resztę możemy na spokojnie dokupić później. Dlatego prezentujemy rzeczy, bez których nie może się obejść żaden rodzic.

Małe stópki noworodka

1. Rozpinane ubranka

Mogą być rozpinane na całej długości bądź tylko na pupie. Jest niezwykle wygodne przy zmienianiu pieluchy bo nie trzeba zdejmować z dziecka całego ubranka, wystarczy odpiąć dół. Na początek wystarczy jak kupimy ze trzy body z długimi rękawami i trzy z krótkimi.

2. Czapeczka

Dziecko powinno być zaopatrzone w dwie czapeczki, jedną cienka bawełnianą i druga grubszą. Dobrze, żeby były wiązane bo inaczej będą spadać.

3. Rękawiczki dla niemowląt

Dziecko w trakcie snu macha rączkami i najczęściej dotyka swojej twarzy. Żeby się nie podrapało, dobrze jest mieć w pogotowiu cienkie, bawełniane rękawiczki.

przeczytaj także:  Ospa wietrzna - domowe sposoby na złagodzenie swędzenia

4. Nosidełko lub chusta

Decyzja leży po stronie rodziców, w czym woleliby nosić dziecko. Chusta jest wygodniejsza dla obu stron, można w niej nosić dziecko już od pierwszych dni życia i nie spowoduje to żadnej wady postawy. Ponieważ ceny takich chusta są zdecydowanie przesadzone, możemy je uszyć samemu.

5. Butelka i smoczek

Można się bez nich obejść, jeśli kobieta zamierza cały czas karmić piersią, a dziecko uspakajać bez pomocy smoczka. Jednak jest to zazwyczaj stały asortyment dla nowo narodzonego dziecka.

6. Sterylizator

Jeżeli decydujemy się na zakup butelki i smoczków, zaopatrzmy się w sterylizator. Jest to urządzenie podobne do piętrowego garnka, w którym umieszczamy butelki i smoczki w celu ich odparzenia. W początkowych miesiącach życia dziecka jest to nieunikniony zabieg, gdyż noworodek łatwo łapie choroby wywołane różnorodnymi bakteriami.

7. Fotelik samochodowy

Jest to konieczność. Od niego zależy bezpieczeństwo dziecka. Warto zakupić krzesełko z funkcją leżaczka. W sklepach znajdziemy także takie foteliki, które mają opcję bujania. Jest to bardzo ułatwiający życie dodatek ponieważ w sytuacji kiedy w trakcie jazdy dziecko zacznie nam płakać, a my nie będziemy mieli możliwości aby zjechać na bok, wystarczy się obrócić, włączyć odpowiedni przycisk i bujaczek pomoże uspokoić malucha.

przeczytaj także:  Mąż w kuchni, czyli katastrofa murowana

8. Elektroniczna niania

Ten nowoczesny wynalazek powinien znajdować się w każdym domu, w którym właśnie pojawiło się dziecko. Jeżeli dziecko znajduje się poza zasięgiem waszego wzroku, usłyszycie jego płacz w głośniczku elektronicznej niani. Jeden odbiornik stawiacie przy łóżeczku dziecka i ustawiacie odpowiedni kanał, a drugi zabieracie ze sobą.

9. Grzebyk i gładka szczoteczka

Co prawda na początku nie ma za bardzo co czesać ale jeśli przygładzimy włoski szczoteczką o miękkich włóknach, to nic się nie stanie. Grzebyk też się przydaje bo w trakcie kąpieli, kosmyki włosów mogą się poplątać i wówczas miękką szczotka tego nie rozczeszemy.

10. Mleko

Tą rzecz można zakupić jak alternatywę w sytuacji, kiedy mamie zabraknie pokarmu w piersiach. Kobiety, które po raz pierwszy zostały matkami, lepiej żeby w tym celu udały się najpierw do apteki, gdzie zostaną dokładnie pouczone jakich produktów używać i później będą mogły swobodnie kupić odpowiednie dla swojego dziecka mleko.

11. Przewijak

Bardzo przydatne urządzenie, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka kiedy to pieluchy trzeba zmieniać non stop. Dzięki niemu nie nadwyrężymy kręgosłupa, przy dużej ilości schylania.

12. Kosmetyki

Ciało niemowlęcia jest niezwykle delikatne i wrażliwe, dlatego potrzebne są specjalnie wyselekcjonowane kosmetyki takie jak, oliwki do ciała gdyż skóra musi być nieustannie nawilżana, nożyczki do paznokci muszą być bardzo cienkie i zaokrąglone, maści na odparzenia, specjalnie płyny do kąpieli, szampony, nawilżane chusteczki, ręczniki z kapturkami. Oprócz tego pamiętaj, żeby kupować antyalergiczne proszki do prania dla niemowląt. Nie próbujcie prać ubranek w zwykłym proszku bo dziecko może dostać poważnego uczulenia.

przeczytaj także:  10 najczęstszych przyczyn rozwodów. Sprawdź czy Ciebie może to spotkać

13. Wanienka

Najbardziej praktyczna jest taka na stelażu, gdyż w trakcie kąpieli nie nadwyrężymy kręgosłupa. Nowością w tym zakresie jest specjalne wiaderko.

14. Wózek

Patrzmy przede wszystkim na praktyczność, a nie na estetykę. Najważniejsze, żeby wózek był głęboki, z szeroką gondolą, dużymi stabilnymi kołami, dobrą amortyzacją. Bardzo dobrym rozwiązaniem są wózki wielofunkcyjne, które możemy konfigurować wraz z rozwojem dziecka.

15. Zabawki

W pierwszych miesiącach życia tak naprawdę jedyną przydatną zabawką, jest ta zawieszona nad łóżeczkiem. Spokojna, melodyjna muzyczka działa na dziecko uspokajająco, a obracające się figurki są dużym zainteresowaniem dla malucha. Ponadto malec oglądając kręcące się zabawki i słuchając melodyjki, powoli nam zaśnie.

podobne tematycznie

2 komentarze

Saba 23 sierpnia 2016 - 08:33

Super artykuł, teraz już nie będę taka przerażona, bo już wiem, co będzie mi potrzebne. Mam nadzieję, że będzie wszystko dobrze:)

odpowiedz
Gosiaaa 24 sierpnia 2016 - 05:32

Ja dodałabym od siebie monitoring oddechu. Ponadto wielu moich znajomych używa poduszki do karmienia i misia, który szumi i pomaga ukoić dziecko do snu. Obecnie jest wiele gadżetów, które pomagają w opiece nad maleństwem. Warto według Was z nich korzystać?

odpowiedz

zostaw komentarz