Kim jest Święty Mikołaj? Poznaj prawdziwą historię

autor Ada Szwarc
243 x czytano

Kiedy słyszymy to imię, od razu staje nam przed oczami obraz sędziwego staruszka, z dugą białą brodą, w czerwonym stroju który w swoich magicznych saniach zaprzęganych reniferami, rozwozi po całym świecie prezenty dla dzieci. Taki obraz dała nam popkultura i branża handlowa, jednak prawdziwy wyglądał zupełnie inaczej a jego historia, jest mało wszystkim znana. Dlatego w poniższym artykule, przybliżamy historię prawdziwego Świętego Mikołaja.

1. Biskup, pomagający ubogim

Nazywany był biskupem Miry który urodził się w Patarze, na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Był niezwykle pobożny i chętnie pomagał ubogim. Pochodził z zamożnej rodziny zatem, nie brakowało mu do tego środków.

Kiedy objął stanowisko biskupa, nie przestawiał w pomaganiu biednym i potrzebującym, czym zyskał sobie powszechną sympatię i miłość ludzi. Swym zaangażowaniem w pomoc ubogim i potrzebującym, został po śmierci beatyfikowany a jego imię, na zawsze stało się symbolem dobroci i chęci niesienia pomocy biednym.

Dlatego uważany jest obecnie za patrona i orędownika biednych, jak również patrona marynarzy, o czym niewiele osób wie. Stało się tak za sprawą pewnej historii wedle której, podczas pielgrzymki Mikołaja do Jerozolimy rozpętała się straszna burza. Mikołaj zaczął się bardzo gorliwie modlić do Boga i prosił go o ocalenie załogi. Bóg wysłuchał jego modlitw i statek przetrwał.

2. Geneza kultu Świętego Mikołaja

Kult świętego Mikołaja zaczął się bardzo szybko rozpowszechniać ponieważ wiele chrześcijańskich kościołów, nosi jego imię. Popularyzację wizerunku świętego Mikołaja zapoczątkowali Holendrzy. Stało się tak gdyż Św. Mikołaj był patronem Amsterdamu, gdzie otaczano go szczególną czcią i przedstawiano jako starego, sędziwego człowieka w szatach biskupa, jeżdżącego na ośle.

Od XVI wieku św. Mikołaj przedstawiany był jako przypływający statkiem zza Oceanu i jeżdżącym na białym koniu. W Holandii zapiski o obchodzeniu jego święta w dniu 6 grudnia, pochodzą już z XIV wieku, ponieważ wtedy to uczniowie oraz członkowie chóru kościelnego dostawali kieszonkowe i mieli dzień wolny.

święty mikołaj kładzie pierniczek

Pierwsze tradycyjne mikołajki odbyły się 6 grudnia 1804 roku. Wtedy to po raz pierwszy zaczęto sobie przekazywać różne podarki które rzecz jasna, były znacznie skromniejsze od tych które dajemy sobie dzisiaj. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, pierniki, złocone orzechy i drewniane krzyżyki. Niegrzeczne zaś, dostawały rózgi. Wizerunek świętego Mikołaja jaki znamy dzisiaj, narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku i trwa nieprzerwanie do dziś.

3. Czy Święty Mikołaj istnieje?

Święty Mikołaj istniał naprawdę, jest postacią historyczną, wyniesioną na ołtarz przez Kościół. 6 grudnia to dzień w którym ma nam przyświecać jeden cel – niesienie radości innymi czyli dokładnie to, co robił prawdziwy Święty Mikołaj. Niestety obecnie pod tym hasłem wiele osób rozumie spełnianie dziecięcych zachcianek, co zniekształca prawdziwy obraz tej postaci. Pewnie dlatego niewiele osób rozumie jego prawdziwą historię.

podobne tematycznie

1 komentarz

Rudi 26 lutego 2019 - 12:46

Cóż, legenda i medialny wizerunek przysłoniły w tym wypadku prawdziwego człowieka.

odpowiedz

zostaw komentarz