Jak zrobić drzewo genealogiczne – jak zrobić, od czego zacząć, gdzie szukać informacji?

autor Agnieszka Lipińska
283 x czytano

Każdy z nas chciałby wiedzieć skąd pochodzi i jaka jest historia jego rodziny. Ustalenie swojego rodowodu i poznanie przodków jest bardzo ważnym elementem życia, dzięki któremu można się dowiedzieć o sobie i swoich bliskich wielu, często zaskakujących informacji. Ty też marzysz o poznaniu historii swojej rodziny? Z tego artykułu dowiesz się jak przygotować drzewo genealogiczne. Gotowy? No to zaczynamy!

Od czego zacząć przygotowywanie drzewa genealogicznego?

Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć jest wynotowanie wszystkich imion i nazwisk oraz powiązań rodzinnych jakie zachodzą i zachodziły między członkami twojej rodziny. W tym celu najlepiej porozmawiać z dziadkami, ciociami, wujkami i rodzicami.

W trakcie rozmowy możesz zapytać się ich również o zdjęcia, które wzbogacą twoją pracę. Jeśli przygotowujesz projekt do szkoły pamiętaj o tym aby nie podawać zbyt wielu danych związanych ze swoją rodziną. Przy podawaniu daty urodzin i śmierci ogranicz się do wymienienia samego roku.

matka i córka

Gdzie szukać informacji o przodkach?

Gromadzenie danych najlepiej rozpocząć od popytania swoich najbliższych. W końcu to oni w tym wypadu są najlepszym źródłem informacji. Jeśli nie dowiedziałeś się od nich wszystkiego czego chciałeś przeprowadź małe śledztwo wśród osób blisko związanych z twoją rodziną. Sąsiedzi lub najbliżsi przyjaciele rodziny mogą opowiedzieć ci wiele ciekawych rzeczy.

Do tego problemu możesz również podejść od strony formalnej i skorzystać z dokumentów urzędowych i ksiąg parafialnych. Na pewno nie będziesz mieć problemu z dotarciem do nich, wystarczy, że pokażesz w urzędzie dokumenty potwierdzające twoją tożsamość lub skorzystasz
z sieci. W końcu internet to nie tylko rozrywka, ale również bogate źródło wiedzy i warto czasami wykorzystać go również do takich celów.

Jak narysować drzewo genealogiczne?

Zacznij od rozplanowania drzewa na kartce. Na samym dole umieść siebie, a po bokach twoje rodzeństwo, o ile je posiadasz. Nie zapomnij o wklejeniu zdjęć i uzupełnieniu daty urodzenia! Powyżej umieść swoich rodziców. Twoi dziadkowie i pradziadkowie powinni znaleźć się jeszcze wyżej w hierarchii. Teraz połącz zdjęcia gałęziami, które symbolizują relację jaka was łączy.

Nie zapomnij o odpowiednim usytuowaniu strzałek! Powinny być skierowane w dół. Pamiętaj również o prawidłowych oznaczeniach! Znak = oznacza małżeństwo, przekreślenie tego znaku symbolizuje rozwód. Śmierć oznaczasz przez dodanie znaku krzyża przed nazwiskiem. To tyle. Dla urozmaicenia drzewa możesz umieścić w nim kilka ciekawostek na temat każdego członka twojej rodziny ale nie jest to konieczne.

rysująca dziewczynka

Jakie formy może przybrać drzewo genealogiczne?

Są one bardzo różnorodne. Może przyjąć formę książki, rysunku przypominającego drzewo czy wzoru. Gotowe schematy, które bardzo ułatwią ci przygotowanie drzewa genealogicznego możesz znaleźć w internecie. Jednak jeśli twoja rodzina ma skomplikowany układ, korzystanie z niego może okazać się kłopotliwe.

Wtedy możesz potraktować ten szablon jako inspirację i samodzielnie stworzyć wzór idealnie pasujący do twoich potrzeb. W ten sposób skupisz się jedynie na dopracowywaniu szczegółów,
a sama praca przebiegnie dużo sprawniej.

podobne tematycznie

zostaw komentarz