Jak zbić gorączkę u dziecka?

autor Hanna Ryjek
153 x czytano

Gorączka u dziecka to zawsze stresująca sytuacja dla całej rodziny. Szczególnie, kiedy podwyższoną temperaturę ciała ma niemowlę. Nie ma idealnego, jedynego sposobu, jak się zachować, kiedy dziecko gorączkuje. To zależy od wielu czynników. Jak więc można zbić gorączkę u dziecka i kiedy trzeba iść z tym do lekarza?

Jaka temperatura ciała świadczy o gorączce?

Przyjmuje się, że do 38’C utrzymuje się stan podgorączkowy, który trzeba stale i uważnie monitorować. Kiedy temperatura wzrasta do 38,5’C należy robić zimne okłady lub zastosować lek obniżający gorączkę. Gdy natomiast gorączka przekroczy 38,5’C trzeba już intensywnie ją obniżać i podawać leki przeciwgorączkowe. Temperatura w okolicach 40’C wymaga już pilnej pomocy lekarskiej.

Jak mierzyć gorączkę u dzieci?

Jest kilka metod mierzenia temperatury u dzieci. Jedną z nich jest pomiar w jamie ustnej. W przypadku silnego przeziębienia może być to nieco utrudnione ze względu na katar lub kaszel. Pomiar polega na przytrzymaniu termometru przez określony czas właśnie w jamie ustnej. Dla mniejszych dzieci są specjalne smoczki z czujnikiem, który wskaże na tarczy, jaką temperaturę ma maluch.

Tabletki, termometr, maskotka

Innym sposobem jest mierzenie temperatury w uchu. To jeden z dokładniejszych pomiarów, wykorzystuje się tu termometr douszny na podczerwień. Mierzyć temperaturę dzieciom można także w odbytnicy, będzie to bardzo precyzyjny pomiar, szczególnie u maluchów. Część rodziców mierzy temperaturę także pod pachami. To jeden z wygodniejszych sposobów na pomiar, ale nie jest on tak dokładny, jak poprzednie sposoby.

Gorączka u niemowląt – co robić?

Gorączka u takich maluchów może być wynikiem zwykłego ząbkowania, ale bywa, że może to być także sygnał różnych groźnych chorób. Dlatego też, wysoką temperaturę u niemowląt, powinno się konsultować z lekarzem. Na szybko natomiast można podać dziecku paracetamol, żeby zbić gorączkę. Do trzeciego miesiąca życia można podawać wyłącznie ten lek, żaden inny.

Jak zbić gorączkę u starszych dzieci?

Starszym dzieciom można podawać paracetamol lub ibuprofen, jednak trzeba to przeliczać na kilogramy masy ciała. Warto w tym przypadku sięgnąć do ulotki i dokładnie ją przeczytać. Poza podaniem leku przeciwgorączkowego, można też obniżać temperaturę ciała w inny sposób.

Warto stosować chłodne okłady, szczególnie na czoło i na kark. Kiedy gorączka jest naprawdę wysoka, trzeba pomyśleć o zastosowaniu tych okładów także w okolicy pachwin udowych.

Można też zanurzyć dziecko w wannie, ale nie może być w niej lodowatej wody. Przyjmuje się, że powinna być ona chłodniejsza o 2’C od aktualnej temperatury ciała dziecka.

Gorączka u dziecka – kiedy do lekarza?

Wszystko zależy od towarzyszących gorączce objawów. Kiedy dziecko nie chce jeść, pić, wymiotuje, ma zaburzenia świadomości, wtedy jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Konsultacji wymagają też gorączkujące niemowlęta, u nich podwyższona temperatura jest bardzo groźna. Najważniejsza w tym wszystkim jest umiejętna obserwacja własnego dziecka, regularne mierzenie temperatury i zdolność szybkiej reakcji na pojawiające się objawy u malucha.

podobne tematycznie

zostaw komentarz