Jaki materac dla dziecka?

autor Hanna Ryjek
83 x czytano

Urządzanie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj skupiamy się na wyborze tapet na ściany, szukamy odpowiednich mebli, dekoracji, zabawek. A co z materacem? Wielu rodziców nie zastanawia się, jaki będzie najlepszy dla ich dziecka i podejmuje decyzję pod wpływem chwili, a to błąd. Jaki wybrać materac dla malucha i na co zwrócić uwagę?

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Wybierając idealny materac dla naszego dziecka, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest on bezpieczny. Wielu rodziców pomija tę kwestię, jednak warto zapoznać się z atestami i certyfikatami, które gwarantują, że dany produkt został wykonany we właściwy sposób przy użyciu najlepszych tworzyw. Należy też sprawdzić, jaka jest twardość wybranego przez nas materaca. Od lat panują spory, czy lepiej kupić dziecku twardy materac, czy może miękki. Najlepiej to obejść wybierając materac średniotwardy lub kupując taki o różnych twardościach po dwóch stronach.

Materac w łóżeczku dla dziecka

Materace lateksowe – wady i zalety

Rodzice często wybierają właśnie te materace dla swoich dzieci. Przyjrzyjmy się zatem zaletom, ale i wadom takiego rozwiązania. Lateks ma przede wszystkim bardzo dobre właściwości ortopedyczne, dlatego powinien być wybierany dla dzieci. Śpiąc na nim, maluchy mają bardzo dobre podparcie całego ciała, co zwiększa komfort snu. A do tego, pomiędzy warstwami tego materaca, znajdują się kanaliki, dzięki którym on „oddycha”, co też jest istotne w przypadku tego typu produktów.

Czy materace lateksowe mają jakieś wady? Lateks powstaje z mleczka kauczukowego, a niektóre dzieci może to uczulać. To jedyna wada tych materaców.

Materace bonelowe – plusy i minusy

Materace bonelowe to nic innego jak po prostu materace sprężynowe. Część rodziców jest przyzwyczajona do takiego rodzaju materaców i wybiera je też dla swoich dzieci. Jeżeli chodzi o budowę materaców bonelowych, to wygląda ona następująco: najważniejszy element – sprężyny, są otulone pianką poliuretanową, niektóre modele zawierają jeszcze warstwę kokosową. Ten rodzaj jest bardzo zdrowy dla dziecięcych kręgosłupów. Materac dopasowuje się do ciała, ale nie zostawia po jakimś czasie użytkowania, odkształceń, co jest niewątpliwą zaletą.

Czy warto wybrać piankowe materace dla dzieci?

Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj pianki się zdecydujemy. Na rynku są materace z pianki poliuretanowej, które bardzo szybko się zniekształcają już po krótkim użytkowaniu. Ich zaletą jest fakt, że są one po prostu bardzo tanie. Można tez kupić materace z pianki termoelastycznej. One są dużo lepsze niż te poprzednie.

Dobrze dopasowują się do ciała dziecka i tak szybko się nie odgniatają. Materace piankowe to dobre rozwiązanie jedynie dla rodziców, którzy wiedzą, że dziecko nie będzie długo z nich korzystało lub będzie to jedynie rozwiązanie czasowe, np. w łóżeczku u dziadków, do których jeździ się raz na jakiś czas.

Najlepszym wyborem będą materace lateksowe. Nie są one najtańsze, jednak mogą służyć przez długie lata, bo nie odkształcają się i, co najważniejsze, są dobre dla zdrowia naszych dzieci.

podobne tematycznie

zostaw komentarz