Jaki wózek dla dziecka?

autor Kamila Kucharczyk
140 x czytano

Jeśli spodziewasz się dziecka, to właśnie teraz jest najlepszy moment na to, aby wybrać dla niego wózek. Nie jest to proste zadanie i pewnie spędzisz wiele godzin na szukaniu w internecie wózka idealnego lub przejdziesz wszystkie okoliczne sklepy. Dlatego, aby sobie pomóc, zobacz, czym się kierować przy zakupie wózka dziecięcego.

Czym kierować się przy wyborze wózka dziecięcego?

Zanim zaczniesz wybierać wózek dziecięcy, musisz wziąć pod uwagę kilka praktycznych aspektów: gdzie będzie stać wózek, na które piętro trzeba będzie je wnosić (jeśli mieszkasz w bloku, to czy jest w nim winda), jak masz zamiar podróżować (samochodem, autobusem, tramwajem)?.

Co oczywiste, wózek należy dobrać jeszcze do pory roku, w której urodzi się maluch oraz do ilości dzieci – może będą to bliźniaki?

Jeśli odpowiesz sobie na te wszystkie pytania, łatwiej będzie Ci potem podjąć decyzję. A teraz zapoznaj się z trzema najważniejszymi czynnikami, które powinny determinować Twój wybór: rodzajem wózka, stelaża oraz kół.

Rodzaje wózków dla dzieci

Na początku musisz wiedzieć, że wózki dziecięce można podzielić na trzy główne typy: wózki głębokie, spacerówki lub wózki uniwersalne.

Wózki głębokie

Wózek głęboki, zwany także gondolą, zalecany jest dla najmłodszych dzieci – do 8-9 miesiąca życia. Charakteryzuje się tym, że umożliwia przewożenie niemowlaka w wygodnej pozycji leżącej. Chroni go również przez nadmiernym słońcem lub wiatrem. Takie wózki są jednak znacznie cięższe oraz większe, ale co za tym idzie – też bardziej stabilne. I nawet jeśli są składane, co dziś jest już raczej standardem, trudne je wygodnie włożyć do auta, czy znieść ze schodów.

Spacerówki

Drugi typ wózka to spacerówka oraz parasolka. W obu przypadkach w wózku można przewozić dziecko od kilku miesięcy do kilku lat, w pozycji siedzącej. Spacerówka jest mniejsza niż gondola i łatwiejsza w prowadzeniu, ale za to jest cięższa od tzw. parasolki. W przypadku spacerówek często istnieje możliwość złożenia wózka do pozycji półleżącej, natomiast parasolki są już typowymi wózkami do siedzenia.

Wózki uniwersalne

Wózki uniwersalne (hybrydowe) łączą w sobie zalety obu tych modeli. Można je w prosty sposób zamienić z gondoli w spacerówkę, a niektóre z nich posiadają także nosidełka. Takie wózki są stabilne, łatwiej się je prowadzi, niż typowe gondole, ale są też cięższe od parasolek i spacerówek. Za to nie trzeba kupować dwóch modeli wózków, wystarczy jeden.

Koła w wózkach dziecięcych

Wózki mogą posiada cztery albo trzy koła, natomiast koła mogą być jeszcze pompowane lub pełne.

Czterokołowe wózki są bardziej stabilne, natomiast trzykołowe są lżejsze. Pośrednim rozwiązaniem jest wybór wózka, który przypomina trójkołowy, jednak z przodu posiada podwójne koła.

Koła napompowane amortyzują wstrząsy oraz lepiej sobie radzą w sytuacji, gdy na drodze występują duże nierówności, np. w lecie. Natomiast koła pełne są wystarczające, gdy będziesz spacerować z dzieckiem w mieście.

Zwróć też uwagę na rozstaw kół. I zawsze przetestuj, czy wózek jest stabilny – to powinno być najważniejszym kryterium.

Wózki dziecięce ze stelażem

Często bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup wózka ze stelażem. Stelaż jest to miejsce, do którego montuje się różne elementy wózka, np. gondolę lub siedzisko.

Możesz spotkać się z wózkami o stelażu krzyżakowym lub teleskopowym. Stelaż krzyżakowy posiada miękkie zawieszenie, jednak po złożeniu zajmuje dużo miejsca. Natomiast wózek ze stelażem teleskopowym zajmuje o wiele mniej miejsca po złożeniu i można postawić go w pozycji pionowej.

To najważniejsze aspekty, jakie musisz wziąć pod uwagę podczas wyboru wózka. Pamiętaj, że chodzi tu o bezpieczeństwo i komfort Twojego malucha, dlatego niech ten zakup będzie przemyślany.

podobne tematycznie

2 komentarze

Sylwiag 31 marca 2017 - 21:00

Ja zdecydowalam się na wózek 2w1, zawladnał moim serduchem z powodu tych eko skorzanych wstawek, sa cudne, to model ecco mondo z expandera.

odpowiedz
michaska 24 czerwca 2017 - 23:48

Jak szukacie wózka wielofunkcyjnego, warto przejrzeć sobie modele od adamexu. Bardzo fajny jest wózek vicco, on ma żelowe koła, podwójny amortyzator, więc wygodnie się nim porusza.

odpowiedz

zostaw komentarz