Co może zjeść 8 miesięczne dziecko?

autor Kamila Kucharczyk
126 x czytano

Twoje dziecko jeszcze niedawno było maleńkim, drobnym noworodkiem, a teraz rozwija się tak szybko, że z dnia na dzień jest coraz większy i coraz bardziej chętny poznania świata? Pamiętaj, że wraz z kolejnym miesiącem zmieniają się potrzeby żywieniowe dziecka. Dlatego zobacz, co może zjeść 8 miesięczne dziecko.

Żywienie 8 miesięcznego dziecka

Niemowlaki bardzo szybko się rozwijają i w wieku 8 miesięcy często już zaczynają raczkować, trzymać się mebli, w związku z czym trzeba zaspokoić ich zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, tak istotne dla dalszego rozwoju.

Dlatego jest to doskonały moment, aby rozszerzyć dietę Twojego malucha. Zanim jednak poznasz, jakie produkty możesz zacząć wprowadzać do jego jadłospisu, pamiętaj, że musisz dokładnie obserwować niemowlaka – jak sobie radzi z gryzieniem oraz z połykaniem.

Wiek ośmiu miesięcy to również idealny czas na to, aby wprowadzać schematyczne menu, które będzie opierać się na 5-6 posiłkach dziennie.

A teraz przejdź to tego, co może jeść Twój maluch.

Niemowlak w czasie jedzenia

Warzywa, owoce oraz przeciery dla niemowlaka

W tym wieku możesz tak naprawdę podawać już wiele różnych warzyw i owoców. Weź też pod uwagę, że im bardziej urozmaicone posiłki, tym lepiej, ponieważ dostarczasz mu wielu różnorodnych składników odżywczych.

Jeśli chodzi o warzywa, to możesz przegotowywać brokuły, buraki, cukinię, dynię, kalarepę, ziemniaki, seler, por, pietruszkę, marchewkę, kalafior, groszek i fasolkę szparagową, a także soczewicę zieloną i czerwoną oraz kapustę białą, czerwoną i włoską. To, co jest nowością, to szparagi i jarmuż.

Z owoców najlepiej sięgać po jabłuszka, gruszki, maliny i morele. Natomiast od 8 miesiąca życia możesz również dawać maluchowi banany, brzoskwinie, kiwi, mango, winogrona, daktyle, czereśnie, melon, suszone śliwki, rodzynki, czy śliwki węgierki.

Warto też przygotowywać przecierki warzywne i owocowe. Co prawda można je kupić gotowe, w słoiczku, lepiej jednak, jeśli mama samodzielnie je przygotowuje i tym samym sprawuje pełną kontrolę nad tym, co je maluch.

A do zupek przecieranych można dodać mięsko, trzeba je tylko ugotować na osobnym wywarze. Nie miksuj też wszystkiego dokładnie, niech dziecko powoli zaczyna uczyć się przegryzania.

Produkty zbożowe dla malucha

A po jakie produkty zbożowe możesz sięgać? Po ryż biały i brązowy, mąkę ryżową, kaszkę oraz mąkę kukurydzianą, a także po kaszę gryczaną białą niepaloną i kaszę krakowską.

To także idealny moment na to, aby wprowadzać kaszki i kleiki.

Mięso spożywane w wieku 8 miesięcy

Dla rozwoju dziecka ważne jest też mięsko. 8 miesięczny maluch może jeść mięsko jagnięce, mięso z indyka, królika, kurczaka oraz mięso ryb.

Mięso musi być oczywiście ugotowane, a nie smażone.

Dieta Twojego dziecka staje się coraz bardziej urozmaicona, a wynika to z większego zapotrzebowania na konkretne składniki odżywcze. Maluch w wieku 8 miesięcy intensywnie się rozwija, dlatego najlepiej jest wykorzystywać jak najwięcej grup produktów i stopniowo wprowadzać je do diety. Tylko niezwykle istotna jest w tym czasie obserwacja, jak niemowlak reaguje na konkretne posiłki. Gy coś Cię zaniepokoi lub gdy będziesz mieć podejrzenia, że Twój skarb ma uczulenie na dany produkt, udaj się z nim od razu do lekarza.

podobne tematycznie

zostaw komentarz