Jak zachęcić dziecko do nauki?

autor Hanna Ryjek
182 x czytano

Każdy rodzic prędzej czy później zetknie się z problemem braku chęci nauki u dziecka. Niestety, ale sporo w tym winy naszej, dorosłych. Maluchowi brakuje motywacji, zachęty, nie wie jak coś zrobić, złości się, a my nie zawsze wiemy, w jaki sposób mu pomóc. Czy istnieją jakieś sprawdzone metody, żeby zachęcić dziecko do nauki?

Nie porównuj dziecka do innych

Nie ma nic gorszego od porównywania dziecka do rówieśników. Maluch wtedy czuje się gorszy i ma poczucie, że nic nie umie. Przez takie porównywanie, dziecko będzie miało obniżone poczucie własnej kontroli, co niekorzystnie odbije się w przyszłości.

Nie strasz dziecka

To kolejna metoda, która raczej nie zda egzaminu. Dziecko będzie się bało, będzie zastraszone i kompletnie nie będzie miało motywacji do tego, żeby się uczyć. Rodzice często straszą dzieci nauczycielami lub tym, że im coś zabiorą. Nie jest to dobry sposób, by zachęcić dziecko do nauki.

Nie nagradzaj dziecka

Nie obiecuj dziecku, że jeśli będzie dostawało piątki to na koniec roku kupisz mu tablet. Dziecko wtedy będzie uczyło się na pamięć, byle tylko osiągnąć swój cel i dostać nagrodę. Inne dzieci mogą natomiast odebrać to w inny sposób. No bo skoro mają dostać prezent dopiero na koniec roku to po co mają się starać teraz?

Naucz się chwalić dziecko

Chwalenie dziecka za postępy, nawet te drobne, na pewno wpłynie korzystnie na jego podejście do nauki i zaprocentuje w przyszłości. To też zmobilizuje je do tego, aby się uczyć. Każdy lubi słuchać pochwał, dzieci również. Kiedy poczuje się docenione od razu dostanie skrzydeł i będzie chciało, by takie słowa uznania padały częściej.

Skup się na pasji dziecka

Jeśli widzisz, że dziecko szczególnie się czymś interesuje, staraj się rozwijać jego pasję. Zapisz go na zajęcia, na których będzie mogło nauczyć się więcej w danej dziedzinie, razem wybierajcie książki, które będą poświęcone tej tematyce. Każde dziecko ma jakieś hobby, najważniejsze to go nie zaniedbywać.

Rodzic pokazuje dziecku kontynent na globusie

Nauka jest najważniejsza

Kiedy wiesz, że dziecko się uczy, nie rozpraszaj go. Nie proponuj mu jedzenia, nie mów, gdzie jutro pójdziecie czy co będziecie robić w weekend. Czas przeznaczony na naukę powinien być czasem świętym. Dziecko, które cały czas będzie rozpraszane, nie będzie uczyło się efektywnie. I co najważniejsze, a dorośli często o tym zapominają, kiedy dziecko się uczy, nie włączajmy telewizji, wyłączmy radio, a nawet wyciszmy telefon. Dźwięki bardzo dekoncentrują dzieci.

Doceniaj dążenie do celu

Uświadamiaj dziecku, że dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości, będzie mogło osiągnąć wszystko, czego tylko będzie chciało. Podaj mu jako przykład siebie. Opowiedz, że też popełniałaś błędy, ale stale nad sobą pracowałaś, uczyłaś się i dzięki temu, osiągnęłaś wiele. Doceniaj kiedy dziecko odniesie sukces, przypominaj mu o tym, kiedy ma chwile, kiedy traci motywację. I przede wszystkim rozmawiaj z dzieckiem, komunikacja jest najważniejsza.

podobne tematycznie

2 komentarze

Magdalenka 30 marca 2017 - 13:33

Moje dziecko chodzi do podstawówki i najlepiej przyswaja wiedzę poprzez zabawę. Wcześniej Asia niechętnie dała się zaprowadzić babci na zajęcia, bo kojarzyły jej się z nudą i siedzeniem w ławkach, ale kiedy zaczęto organizować warsztaty kreatywne modrasova, zmieniła zdanie. Wręcz nie może się doczekać, aż pójdzie do szkoły i nauczy się robić własnoręcznie kolorowe lizaki.

odpowiedz
Hera 14 lipca 2017 - 09:04

Najlepiej byłoby zachęcać do nauki przez zabawę i to wspólną, bo zmuszanie dziecka do czegokolwiek zazwyczaj skutkuję zachowaniem odwrotnym.

odpowiedz

zostaw komentarz