Jak wybrać meble niemowlęce? Co jest ważne przy wyborze mebli dla niemowląt?

autor Sandra Kożuchowska
111 x czytano

Gdy oczekujemy przyjścia na świat dziecka, pojawia się bardzo wiele różnych spraw do załatwienia jeszcze przed porodem. Zalicza się do tego nie tylko przygotowanie odpowiedniej wyprawki dla malucha, ale i przygotowanie pokoju dla niego. Trzeba kupić łóżeczko, przewijak, jakieś szafki… jednym słowem trzeba zaaranżować dla dziecka przestrzeń. Tylko czym się kierować przy wyborze mebli dla niemowlaka?

Meble dla niemowlaka muszą być bezpieczne

Bezpieczeństwo jest najważniejsze i w to raczej nie wątpi nikt. Wybierając więc meble dla niemowlaka, powinniśmy mieć tę kwestię zawsze gdzieś z tyłu głowy. O czym więc należy tutaj pamiętać? Przede wszystkim meble dziecięce powinny być starannie wykonane i solidne. Odstające części, odrywające się drzazgi czy niezbyt pewne szafki i półki mogą stanowić zagrożenie dla malucha. Meble muszą być dobrze zabezpieczone, by w razie czego, poznający świat maluch nie ucierpiał, na przykład przez przygniecenie przewróconą szafką. Przyda się tutaj z pewnością pasek zabezpieczający, który nieruchomi meble i nie pozwoli na ich przewrócenie.

Jakie meble do pokoju niemowlaka?

Dobrze dobrane i bezpieczne łóżeczko to podstawa i każdy rodzic o tym wie, ale z pewnością nie jest to jedyny mebel, którzy przyda się w pokoju malucha. Przydatny może być także przewijak, na którym będziemy zajmować się pielęgnacją dziecka, a także komoda, gdzie będzie się trzymało jego ubranka i inne akcesoria. Z biegiem czasu maluchowi będzie przybywać ubrań i zabawek, a co za tym idzie przydatna może być szafa, a także półki czy skrzynie, gdzie to wszystko będzie przechowywane. Obecnie wybór mebli niemowlęcych jest naprawdę bardzo duży i przeglądając oferty w sklepie internetowym atbmeble.pl/strefy-zycia-2/meble-niemowlece, widać wyraźnie, jak duża jest ta różnorodność. Oczywiście każdy rodzic sam powinien ustalić, co w pokoju dziecka powinno się znaleźć.

Zestaw mebli niemowlęcych

Praktyczność mebli niemowlęcych

Oczywistym jest, że przy wyborze mebli dla malucha powinno się kierować także ich praktycznością i funkcjonalnością. Dlatego też w ofertach sklepów często pojawiają się przewijaki, jak również meble, które można dowolnie regulować, w zależności od potrzeb swoich oraz dziecka. To daje znacznie wiekszą wygodę przy użytkowaniu, ułatwia zajmowanie się dzieckiem oraz zwiększa jego bezpieczeństwo.

Coraz częściej na rynku dostępne są też meble, które rosną wraz z dzieckiem, co za tym idzie, gdy niemowlę podrośnie, nie będzie konieczna wymieniana wyposażenia, wystarczy tylko dostosować je do wieku, wzrostu i potrzeb dziecka. Dlatego też często już na wstępie rodzice kupują małe biurka, stoliczki i krzesełka, przy których maluch będzie mógł się bawić i uczyć nowych rzeczy, a które wcześniej mogą się najpierw przydać nam, jako rodzicom. Wiele łóżeczek można w przyszłości zamienić na tapczaniki, a jeżeli posiadają dodatkowo dolną szufladę, może się ona przydać nie tylko dziecku.

Meble dla niemowląt – w zestawie czy osobno?

To pytanie zapewne zadaje sobie każdy, kto choć raz planował zakup mebli niezależnie od pomieszczenia do którego były przeznaczone. Pytanie jest dosyć zasadne, bo może chodzić chociażby o ilość wolnej przestrzeni czy po prostu o pieniądze. Nie powinno być to jednak zbyt dużym problemem, bo obecnie zestawy mebli nie są ze sobą ściśle powiązane, to znaczy każdy kupujący może dobrać taki zestaw i tyle mebli, ile uzna za konieczne. Jeżeli chce kupić łóżeczko, szafę i komodę z przewijakiem – w zupełności to wystarczy. Innymi słowy takie zestawy to suma pojedynczych mebli, których zestawienie wybieramy sami. To naprawdę wygodna opcja i obecnie chyba najpowszechniejsza.

Czy estetyka mebli niemowlęcych ma znaczenie?

Oczywiście, że tak! Ładnie urządzone wnętrze cieszy oko zarówno rodziców, jak i odwiedzających, a i dziecko, choć nie będzie zwracać uwagi na sam wygląd pomieszczenia, na pewno będzie się lepiej czuło w miejscu przytulnym i ładnym. Obecnie na rynku można znaleźć meble o ciekawej kolorystyce, z dodatkiem różnych aplikacji, które mogą spodobać się zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Można też zdecydować się na meble proste i jednokolorowe, jeżeli uważamy, że uniwersalność jest dla nas ważniejsza, a w przyszłości chcemy, aby pokój z miejsca dla niemowlaka stał się pokojem przedszkolaka albo i ucznia.

Niewątpliwie wybór mebli dla niemowlaków do poważna decyzja, którą należy bardzo dobrze przemyśleć. Urządzenie pokoju dla tak małego dziecka mimo wszystko nie jest aż takie trudne, a duży wybór mebli na rynku sprawia, że naprawdę jest w czym wybierać.

podobne tematycznie

zostaw komentarz