Elektroniczne nianie – jakie funkcje, parametry i ceny niań elektronicznych?

autor Sabina Roztecka
226 x czytano

Elektroniczna niania to urządzenie, które pomaga rodzicom w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dzięki temu wynalazkowi nie musimy przez cały czas czuwać nad maleństwem, a chwile kiedy śpi w ciągu dnia możemy poświęcić na własne sprawy. Jakie funkcje posiadają te urządzenia i ile trzeba zapłacić za nianię elektroniczną wysokiej jakości?

Zalety elektronicznych niań

Technologia rozwija się w niesamowicie szybkim tempie, dzięki czemu powstaje coraz więcej urządzeń, które ułatwiają nam codzienne życie. Elektroniczne nianie pojawiły się w sprzedaży już jakiś czas temu, jednak co chwila powstają nowe modele, które dają nam więcej możliwości oferując coraz to nowsze praktyczne funkcje. Przykłady nowoczesnych elektronicznych niań można znaleźć w sklepach ze sprzętem elektronicznym oraz m.in. na stronie: https://lucann.pl/elektroniczne-nianie.html.

Zalety tego rodzaju urządzeń są bardzo liczne, dzięki nim możemy zostawić samo śpiące dziecko i zająć się sprzątaniem, gotowaniem, pozwolić sobie na chwilę relaksu. Dzięki temu urządzeniu możemy spotkać się wieczorem w gronie przyjaciół i jednocześnie mieć na oku śpiące maleństwo.

Funkcje elektronicznych niań

Podstawową funkcją, którą posiada każdy model elektronicznej niani, jest przesyłanie dźwięku z nadajnika, który ustawiony jest w pobliżu łóżeczka, w którym śpi dziecko do odbiornika, który rodzic ma przy sobie. Obecnie większość modeli pozwala także na korzystanie z kanału zwrotnego, dzięki któremu możemy zanucić maleństwu kołysankę w przypadku, gdyby się przebudziło.

Kamera, to kolejna funkcja, która staje się coraz bardziej popularna. Pozwala ona nie tylko na słuchanie czy dziecko śpi spokojnie, ale również na jego obserwowanie. Niestety większość modeli posiada dość mały ekran, na którym wyświetlany obraz jest często niewyraźny. Oczywiście dużo zależy od tego, jak drogi model wybierzemy.

Coraz więcej urządzeń posiada także monitor oddechu, który za pomocą sygnału dźwiękowego informują rodziców, jeśli dziecko nie oddycha od 15 sekund. Inną praktyczną funkcją jest termometr i higrometr, dzięki którym możemy na bieżąco sprawdzać czy temperatura i wilgotność w dziecięcym pokoju jest w normie.

Wśród funkcji dodatkowych warto wymienić także mini lampki nocne, odtwarzacz kołysanek, nagrania z głosem rodziców czy mini projektor, który wyświetla na ścianie uspokajające obrazki.

śpiące niemowle

Parametry i ceny niań elektronicznych

Jeśli chodzi o parametry tych urządzeń, to bardzo istotną kwestią jest częstotliwość przesyłania danych. Dobrą jakość dźwięku uzyskamy, jeśli urządzenie wykorzystuje system DECT 1,88 GHz, który stosowany jest również w telefonach bezprzewodowych. Warto jednak zwrócić uwagę czy dany model posiada odpowiednie zabezpieczenia systemowe. Zdarzały się bowiem sytuacje, w których ktoś „włamywał” się do elektronicznych niań i podglądał cudze dzieci.

Przedział cenowy tych urządzeń jest bardzo szeroki. Można kupić elektroniczną nianię wysokiej jakości już za 200 – 300 zł, dostępne są także droższe modele.

podobne tematycznie

1 komentarz

Ariadna 15 lutego 2019 - 13:46

Wiele z tych funkcji z pewnością ułatwia życie rodzicom, choć warto też się starać, żeby nowoczesne technologie nie zdominowały naszej relacji z dzieckiem. No bo śpiewanie kołysanki na odległość? To już trochę przesada. Dziecko przecież potrzebuje bliskości – sam dźwięk naszego głosu nie wystarczy.

odpowiedz

zostaw komentarz