Jaki kot do domu? Jakie rasy kotów dla alergików i dzieci?

autor Ada Szwarc
140 x czytano

Jeżeli decydujesz się na przyjęcie pod swój dach kota, to przed wyborem danej rasy musisz poznać dokładanie jakie cechy charakteru oraz zachowania, przypadają danej rasie. Pamiętaj, że to odtąd Ty bierzesz za niego pełną odpowiedzialność i na Tobie spoczywa opieka nad nim. Dlatego musisz posiadać odpowiednie warunki mieszkaniowe, czas dla zwierzaka, a także liczyć się z niemałymi wydatkami. O tym, jakie koty będą dobrym towarzyszem dla określonej grupy ludzi, dowiesz się z poniższego artykułu.

1. Kot do bloku

Jeżeli postanawiamy przygarnąć rasowego kota to nie możemy kierować się względami estetycznymi ale tym, jakie cechy i wymagania niesie za sobą kot określonej rasy. Najważniejszy jest czas, który możemy poświęcić nowemu członkowi rodziny, czas na zabawy, pielęgnację oraz żywienie. W pierwszej kolejności musimy wziąć pod lupę nasze warunki mieszkaniowe. Ważne jest to, czy mamy wystarczająco dużo miejsca ponieważ w przypadku kotów ruchliwych i energicznych, zbyt mała powierzchnia może powodować u niego stres i niezadowolenie, które będzie wyrażał w mało przyjemny dla nas sposób.

Musimy przyjrzeć się też temu, jaki tryb życia prowadzimy, czy cenimy sobie spokój czy może właśnie wręcz odwrotnie. Zastanówmy się też nad tym, czego oczekujemy od naszego nowego przyjaciela. Czy chcemy mieć typowego lwa kanapowego, którego ulubionym zajęciem jest spanie i pieszczoty, czy raczej wolimy kota którego wszędzie jest pełno i przy którym nie można się nudzić. Kupując przedstawiciela konkretnej rasy musimy mieć na uwadze, że będzie on wykazywał cechy dla niej charakterystyczne. Każdy kot, tak jak i każdy człowiek, jest indywidualistą, ale w pewnych przypadkach ramy behawioralne są jasno określone.

Kot bawiący się na kanapie

Jeżeli jesteśmy ludźmi zabieganymi, mamy mało czasu na to, by towarzyszyć kotu, nie decydujmy się na rasy wymagające bliskiego kontaktu, towarzyskie czy pełne temperamentu. Generalnie musimy przed wyborem konkretnego kota wiąż pod lupę nasze życie i jego tryb i zastanowić się, czy jest w nim miejsce na kociaka.

2. Kot dla alergika

Jest bardzo mało kotów, które mogą przebywać w towarzystwie alergika nie wywołując przy tym żadnych niepożądanych reakcji. Problem leży nie w kociej sierść wbrew powszechnej opinii, ale w ślinie która stanowi bardzo silny alergen. Na szczęście dla alergików pragnących mieć kota, istnieją rasy kotów, które pod tym względem sprawiają najmniej problemów i są dla nich całkowicie bezpieczne. Nalezą do nich:

 • Kot syberyjski
  Są to sporej wielkości koty, których futro jest grube i puszyste w zimie które podobnie jak psy, zrzucają na lato. Koty syberyjskie charakteryzują się bardzo niską zawartością enzymu Fel D1 w ślinie, co jest dobrą informacją dla osób uczulonych na koty.
 • Sfinks
  Jeśli oprócz problemów z kocią śliną alergik nie może znieść kontaktu z sierścią, sfinks jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Te koty charakteryzują się brakiem owłosienia ale są niesamowicie pieszczotliwe. Uwielbiają spać ze swoim właścicielem lub na nim. Są też aktywne i nie mają problemów z akceptacją obcych. Jednak to, na co alergik musi zwracać uwagę, to aby często myć i dokładnie wycierać kota. Jest to bardzo istotne gdyż jego skóra staje się bez tego tłusta. Ważne jest też częste dbanie o czystość ich uszu.
 • Devon Rex
  Ich futro składa się z krótkich loczków, które dzięki swojej strukturze nie są zbyt dokuczliwe dla alergików w trakcie linienia. Przed adopcją należy jednak spędzić jakiś czas z kociakiem tej rasy, aby sprawdzić jak organizm osoby cierpiącej na alergię, zareaguje na obecność takiego kota.
 • Kot Balijski
  Jest on często porównywany do sfinksa. W zasadzie to niewiele ich różni. Koty Basylijskie mają nieco dłuższe futro, jednak ich ciało jest równie długie i smukłe oraz mają takie same, łagodne usposobienie. Ze względu na skłonność do przywiązania się do właścicieli jest idealnym kotem dla rodzin z dziećmi. Ślina kotów balijskich zawiera zauważalnie mniej Fel D1, a futro jest łatwe w pielęgnacji. Trzeba je tylko dobrze i regularnie szczotkować, zwłaszcza w okresie linienia.

3. Kot dla dzieci

Jeżeli mamy małe dzieci lub planujemy je mieć, powinniśmy dobrze przemyśleć wybór rasy. W zasadzie, jeżeli rodzice zadbają o to, aby dziecko zrozumiało, że kot to nie zabawka tylko żywe stworzenie wymagające opieki, to rasa kota nie ma tu wielkiego znaczenia. Jeśli jednak koniecznie chcecie, żeby Wasze pociechy wychowywały się w towarzystwie rasowego kota, to najlepszym dla nich wyborem będą:

 • Brytyjski krótkowłosy
  Z wyglądu przypomina prawdziwą maskotkę. Jest to rasa wyjątkowo przyjaźnie nastawiona do ludzi, jak również i dzieci. Charakteryzuje je niezwykła cierpliwość oraz wysoka inteligencja. To może być trochę kłopotliwe, dlatego że koty wykazujące wysoką inteligencje, są jednocześnie bardzo wymagające. Nie można się jednak zrażać, bo brytyjskie krótkowłose są idealnymi domownikami, łatwo zaprzyjaźniają się również z innymi zwierzętami, jeśli takowe są.
 • Norweski leśny
  Ma charakter podobny nieco do maine coona. Są zrównoważone, przyjazne i niezwykle towarzyskie. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie ludzi, także tych najmłodszych. Nie jest typowym pieszczochem. Co prawda nie odmówi ale potrafi pokazać, kiedy już ma dość. Potrzebują również nieco więcej czasu, aby zaakceptować obcych w domu.
 • Perski
  Mówi się, że obok persa nie można przejść obojętnie. To na tyle charakterystyczna rasa, że ma tyle samo przeciwników, co miłośników. Co jak co, ale nie można im odmówić łagodnego przysposobienia, tego że są wyjątkowo spokojne oraz towarzyskie. Obecność ludzi jest dla nich tak samo ważna, jak ich dotyk, przytulanie i głaskanie. To koty wyjątkowo cierpliwe, więc nadają się idealnie na towarzystwo dla dzieci. Bardzo źle znoszą nieobecność właścicieli w domu, zatem nie zostawiajmy go długo samego. Nie mają problemów z zaakceptowaniem osób obcych. Decydując się na kota perskiego trzeba pamiętać, że jego wspaniały wygląd nie bierze się z niczego. To efekt wysiłku włożonego w czesanie i pielęgnację sierści.
 • Maine coon
  Jeśli ktoś kocha psy i koty i nie wie na co się zdecydować, to maine coon będzie idealnym wyborem. Uważa się bowiem, że to kot posiadający „psi charakter”. Maine coon jest towarzyski, przyjazny, chętnie spędza czas w towarzystwie ludzi. Podobnie jak pies przywiązuje się do człowieka. Jest niezwykle inteligentny, można go nauczyć określonych sztuczek, Trzeba go regularnie czesać. Starsze dziecko sobie z tym poradzi, ale młodsze raczej nie.

podobne tematycznie

zostaw komentarz