Jakie pierwsze zwierzę dla dziecka? Pies, kot, chomik a dziecko

autor Monika Fidusiewicz
561 x czytano

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy dziecko prosi o pierwszego pupila. Jest to z jednej strony piękny moment, gdyż widzimy, że dziecko dorasta i pragnie opiekować się innym stworzeniem, lecz z drugiej strony, rodzi to wiele pytań i obaw. Co trzeba wiedzieć? Jakie zwierzę wybrać?

O czym pamiętać przed kupnem zwierzaka dla dziecka?

Przede wszystkim, decydując się na przygarnięcie pod swój dach zwierzęcia dla dziecka, musimy być świadomi, że tak naprawdę to my będziemy głównym opiekunem. Już w wieku około 3-4 latach dzieci zaczynają prosić o pierwsze zwierzątko. Niezależnie od tego, jakie zwierzę wybierzemy dla dziecka, będzie to dodatkowy obowiązek dla rodzica. Często niemały, ponieważ niektóre zwierzęta domowe, np. psy wymagają poświęcenia mnóstwa czasu i uwagi. Wybór zwierzęcia dla dziecka musi być więc odpowiedzialną decyzją, tak, by żadne żywe stworzenie nie ucierpiało.

Opieka nad zwierzęciem jako nauka odpowiedzialności

Nie jest jednak tak, że gdy dziecko już dostanie zwierzę, to jego zainteresowanie opieką nad nim spada do zera. Wręcz przeciwnie, dzieci z reguły są bardzo chętne do opieki nad pupilem, prawda jest jednak taka, że niektórych rzeczy jak np. wymiana wody w akwarium, samodzielne spacery z psem nie są w stanie wykonać. Szczególnie bardzo małe dzieci. Jeśli decydujemy się na towarzysza dla dziecka, powinniśmy zaszczepić w nim chęć nauczenia się tej opieki oraz świadomość, że zwierzakiem należy opiekować się przez całe jego życie, i że jest to spora odpowiedzialność.

Jakie zwierzę dla dziecka wybrać?

Zwierzę dla dziecka – pies

Jeśli jedną z propozycji ze strony dziecka, jest przygarnięcie psa, należy tę decyzję wyjątkowo dobrze przemyśleć. Psy pochłaniają bowiem bardzo dużo czasu i uwagi. Jest to spora odpowiedzialność, ze względu na codzienne spacery oraz fakt, że są to zwierzęta, które potrzebują naszego towarzystwa. Wychowywanie wraz z psem niezwykle sprzyja rozwojowi dziecka, jednak musimy być świadomi, że będzie to sporo zobowiązań przede wszystkim dla nas jako rodziców.

Zwierzę dla dziecka – kot

Jeśli wybór padnie na kota, będzie wymagał on od nas nieco mniej uwagi, jednak musimy pamiętać, że jest to zwierzę, które zostanie z nami prawdopodobnie na kilkanaście lat. Kot jest jednak większym samotnikiem niż pies, przez większość czasu woli przebywać sam. Jest to więc mniejsza odpowiedzialność, jednak tak samo jak w przypadku psa, decyzja o przygarnięciu mruczka musi być dobrze przemyślana.

Zwierzę dla dziecka – chomik, świnka i inne gryzonie

Wszystkie niewielkie gryzonie domowe będą dobrym wyborem, jeśli np. jesteśmy zabiegani i nie będziemy mieć wiele czasu na opiekę nad zwierzęciem. Są one bowiem mało wymagające i przez większość życia radzą sobie doskonale same. Jednak jeśli już chcemy mieć w domu zwierzę, chcielibyśmy zapewne, by wiodło długie i szczęśliwe życie. Zapewnimy mu je poprzez częstą zabawę, więc warto zaszczepić w dziecku chęć opieki nad tym małym zwierzątkiem.

Kiedy jest odpowiedni czas na pierwsze zwierzę dla dziecka?

Na to pytanie tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Rodzice, jako osoby najlepiej znające dziecko, powinni o tym zadecydować. Przyjmuje się jednak, że około 3 lata, jest to już dobry czas na zaprzyjaźnienie się z domowym zwierzęciem. Dziecko na tyle dobrze już wtedy rozumie świat, że wie, co oznacza opieka nad zwierzęciem, oraz będzie czerpało z niej wiele korzyści, bowiem wychowanie w otoczeniu zwierząt sprzyja rozwoju jego rozwoju. Pamiętajmy, aby przygarnięcie jakiegokolwiek stworzenia pod swój dach było świadomą decyzją wszystkich członków rodziny.

podobne tematycznie

3 komentarze

Klaudiusz 23 czerwca 2022 - 12:06

Moim zdaniem najlepsze na początku są takie zwierzęta, które są w klatce, ale też dadzą się dotknąć. Królik? Świnka morska? To zdecydowanie lepsze na początek niż pies.

odpowiedz
Anna 8 lipca 2022 - 12:51

Niestety takie zwierzęta są mniej przywiązane do właściciela, przez co są mniej atrakcyjne dla maluszków… gdyby zapytać malucha 99% z nich zażyczy sobie kotka albo pieska

odpowiedz
Martyna 8 września 2022 - 10:07

Świnki morskie i króliki są zwierzętami stadnymi i jesli chcesz im zapewnić ODPOWIEDNIE warunki to powinieneś mieć przynajmniej parkę. Już widzę jak dziecko się zajmuje dwoma królikami. :p Ładne zwierzę do głaskania, ale mało kto zdaje sobie sprawę jak trudno jest zadbać o króliki.

odpowiedz

zostaw komentarz