Kiedy widać ciążę? Kiedy w ciąży rośnie brzuch?

autor Natalia Kolia
191 x czytano

W momencie, w którym kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, często zaczyna się zastanawiać, kiedy zacznie być to widać. Zwłaszcza, gdy np. chce o swoim stanie poinformować bliskich. Kiedy więc widać ciążę? Kiedy brzuch zaczyna rosnąć?

 

W którym tygodniu ciąży widać brzuch?

Na początku warto nadmienić, że brzuch u każdej kobiety jest inny. Bardzo często jednak chcemy wiedzieć, jak to było u innych pań, by móc nieco się przygotować, zorientować się, jak to może być u nas. Zwłaszcza, gdy chce się powiedzieć o ciąży najbliższym lub przeciwnie – chce się ją z jakichś powodów jak najdłużej ukrywać. Okazuje się, że najczęściej w pierwszych tygodniach w ogóle nie widać brzucha. Owszem bywają panie, które zaokrąglają się szybciej, ale raczej trudno jest zobaczyć brzuch w pierwszych 12. tygodniach ciąży. Po tym czasie często jest już zarysowany, choć zależy to od kilku kwestii. Jakich?

przeczytaj także:  Ćwiczenia na brzuch po ciąży nie wystarczają? Plastyka brzucha po ciąży!

serce z dłoni na brzuchu

Od czego zależy rośnięcie brzucha w ciąży?

To, jak rośnie brzuszek w ciąży zależy od indywidualnych predyspozycji przyszłej mamy. Jednak jest kilka czynników, które mogą sprawiać, że będzie on szybciej lub później zauważalny. Przede wszystkim panie o obfitych kształtach z uwagi na to, że u nich macica ma więcej miejsca, raczej długo muszą czekać na pojawienie się brzuszka.

Zdecydowanie szybciej brzuszek widać u drobnych, szczupłych osób. U nich nawet niewielkie powiększenie staje się zauważalne. Taka sytuacja czeka też panie, które mają słabsze mięśnie brzucha. Jeśli nie są wyćwiczone, wówczas zdecydowanie szybciej będzie odznaczał się ciążowy brzuszek.

Oczywiście zdecydowanie bardziej brzuszek ciężarnej kobiety uda się zobaczyć, jeśli będzie sobie kulinarnie dogadzać. Często teoretycznie widać go na wczesnym etapie, jeśli przyszła mama ma wypełnione jelita gazami lub z uwagi na problemy z wypróżnianiem.

przeczytaj także:  Jak rośnie brzuch w ciąży?

Warto zaznaczyć, że ciążowy brzuszek znacznie szybciej widać, jeśli nie jest to już pierwsza ciąża kobiety. W zasadzie każda kolejna ciąża jest widoczna na wcześniejszym etapie. Chociaż oczywiście wiele zależy to od stanu, w jakim są mięśnie. Nie można nie wspomnieć i o tym, że w przypadku ciąży mnogiej, również jest ona zauważalna na wcześniejszym etapie, choć duży brzuch nie musi oznaczać urodzenia większej ilości dzieci.

W którym miesiącu widać brzuch?

Podsumowując, są nikłe szanse n to, że ciążowy brzuch będzie widać w pierwszym, drugim, trzecim miesiącu, a więc w pierwszym trymestrze. Oczywiście zmiany w sylwetce można odczuwać. W wyniku zatrzymania wody w organizmie można na przykład przestać się mieścić w dopasowane spodnie. Macica zaczyna się powiększać, co również odbija się na obwodzie brzucha.

przeczytaj także:  Jak zmienia się brzuch w ciąży?

Prawda jest taka, że choć w trzecim miesiącu może być konieczność zakupienia ubrań o rozmiar większych, niekoniecznie już na tym etapie może być widoczny brzuszek. Stanie się tak raczej w 4.-5. miesiącu. Oczywiście często zależy to od apetytu i tego, czy nie było wymiotów w ciąży oraz zmniejszonego apetytu. Jednak od piątego miesiąca następuje największy wzrost brzucha. To właśnie wtedy jest najintensywniejszy rozwój maluszka.

podobne tematycznie

zostaw komentarz