Jak rośnie brzuch w ciąży?

autor Sandra Kożuchowska
268 x czytano

Ciąża to niezwykły stan oczekiwania na pojawianie się maluszka, jednak jak wiadomo, nie od razu jest ona widoczna. Pierwsze tygodnie czy wręcz miesiące, kobieta niewiele się zmienia pod względem fizycznym. Rosnący brzuch pojawia się dopiero w późniejszym czasie – początkowo ledwo zauważalny, z czasem staje się jawną informacją o tym, że oczekuje się dziecka. Jak jednak się ot odbywa? Jak rośnie brzuch w ciąży?

Jak duży rośnie brzuch w ciąży?

Jest to pytanie, na które nie ma jednej i jasnej odpowiedzi, ponieważ kwestia ta w znacznej mierze zależna jest od indywidualnych predyspozycji. W przypadku niektórych kobiet nie rośnie on zbyt duży i nawet będąc już w 9 miesiącu, jest ledwo widoczny. U innych rośnie szybko i jest naprawdę ogromny, co ma potem oddziaływanie na codzienne czynności, nierzadko je utrudniając. Wpływ na to mogą mieć takie kwestie jak: czynniki genetyczne, waga, czy ciąża mnoga. To ile przytyjemy w początkowej fazie ciąży, także będzie miało znaczenie, podobnie jak nasza budowa ciała, aktywność fizyczna czy wzrost.

przeczytaj także:  Sukienka wyszczuplająca brzuch i inne sposoby na ukrycie pociążowego brzuszka

Zazwyczaj tuż przed samym porodem, obwód brzucha ciężarnej wynosi od 70 do 100 cm, ale warto pamiętać o indywidualnych cechach danej kobiety. Zarówno te o drobniejszej budowie, jak i te o bardziej masywnych ciałach mogą w tych widełkach się nie mieścić. Nie będzie to oznaczało, że coś jest nie tak z dzieckiem. Od obwodu brzucha ważniejsza jest ilość wód płodowych i wysokość dna macicy.

Kobieta w ciąży wskazująca na swój brzuch

Kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży?

Gdy kobieta dowiaduje się, że będzie matką, od pierwszych chwil odruchowo chwyta się za brzuch. Z początku oczywiście nie jest on widoczny i pozostanie tak jeszcze przez kilka tygodni. Jedynie ona sama oraz jej bliscy będą wiedzieć o oczekiwanym dziecku – cała reszta jeszcze tego nie zauważy. Brzuch widocznie zacznie rosnąć dopiero pod koniec pierwszego trymestru, w okolicach 12 tygodnia, ale zdarza się, że i później to następuje. Już mniej więcej od 8 tygodnia zacznie się przybierać na wadze, choć nie będzie to jeszcze szczególnie widoczne dla nikogo oprócz ciebie.

przeczytaj także:  Jak nie przytyć w ciąży? Sposoby na jędrne i apetyczne ciało

Kiedy brzuch w ciąży staje się widoczny?

Jak zostało wspomniane, pierwszy trymestr to czas, kiedy ciało kobiety w ciąży powoli zaczyna się zmieniać – przybiera się na wadze i brzuch powoli zaczyna rosnąć. Oczywiście początkowo jest to widoczne tylko i wyłącznie dla samej kobiety i jej rodziny, a ubranie najczęściej skrywa wszystkie szczegóły. Zmienia się to w okolicach 4 – 5 miesiąca. Wówczas rozszerza się macica i zaczyna się pojawiać charakterystyczne wybrzuszenie odcinające się choćby pod materiałem bluzki. Jego wielkość, jak już zostało to wspomniane, będzie zależna jednak od wielu czynników.

Jak rośnie brzuch w ciąży?

Odpowiedź brzmi – różnie. U jednych kobiet jest to etap stopniowy, który sprawia, że z tygodnia na tydzień powoli przybiera się na wadze i coraz bardziej zaokrągla. U innych kobiet bywa to zjawiskiem nagłym – przez dłuższy czas nic nie widać, aż nagle się pojawia wyraźne wybrzuszenie. Warto pamiętać też o tym, że najszybciej i najintensywniej brzuch rośnie dopiero po 20 tygodniu ciąży, więc do tego czasu może być z tym bardzo różnie. Dzieje się tak, ponieważ właśnie w tym czasie dziecko rozwija się najszybciej i po prostu rośnie, zwiększając zarówno swój wzrost jak i wagę.

przeczytaj także:  Kiedy widać ciążę? Kiedy w ciąży rośnie brzuch?

podobne tematycznie

zostaw komentarz