Kwas foliowy a ciąża – kiedy rozpocząć suplementację?

autor Natalia Kolia
68 x czytano

Każda kobieta, która pragnie zostać matką, spytana o to, jakie chce by było dziecko, powie, że pragnie synka, czy woli córkę. Jednak w głębi serca wiemy, że najważniejsze jest to, by dziecko urodziło się zdrowe. Tymczasem wciąż rodzi się dużo za dużo maluszków z wrodzonymi wadami układu nerwowego i kręgosłupa, określanymi jako wady cewy nerwowej. Da się im jednak zapobiegać. Jak?

Co to jest wada cewy nerwowej?

Marzymy o zdrowych dzieciach, ale o chorobach, które mogą je spotkać rzadko myślimy. Tymczasem części z nich można zapobiegać. Mowa o wadach cewy nerwowej, czyli wadach układu nerwowego i kręgosłupa dziecka. To, co ważne, to fakt, że powstają one w pierwszych 4. tygodniach ciąży, czyli wówczas, gdy niemalże żadna kobieta nie wie, że zostanie matką. To przerażające. A o jakich wadach mowa? Najczęściej zdarza się bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa. To chyba oczywiste, że bezmózgowie nie pozwala na egzystencję. Dziecko z rozszczepieniem kręgosłupa nawet jeśli przejdzie operację, często będzie sparaliżowane i upośledzone umysłowo. To co istotne, takie wady pojawiają się w rodzinach zdrowych matek, takich w których nigdy wcześniej nie było takich przypadków. Pocieszające jest to, że można zapobiec rozszczepowi kręgosłupa u dziecka. Jak? Suplementując kwas foliowy.

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy jest witaminą z grupy B. Niestety organizm nie syntetyzuje go, dlatego trzeba dostarczać go z pożywieniem. Występuje w żywności w postaci folianów. To jest jego naturalna postać. Znaleźć go można w różnych produktach, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Najwięcej kwasu foliowego znajduje się w zielonych warzywach liściastych. Szukać warto więc go w szpinaku, brukselce, sałacie, kapuście włoskiej, natce pietruszki. Kwas foliowy występuje również w pełnych ziarnach zbóż, w roślinach strączkowych, szparagach, marchewce, brokułach, bananach, pomarańczach. Kwas foliowy jest też w wątróbce, ale jej lepiej unikać w ciąży.

różowe tabletki

Kwas foliowy a ciąża

Chociaż kwas jest w wielu warzywach i owocach, nie każdy je w ogóle je. Dieta jest zbyt uboga w foliany. Warto wiedzieć, że są one bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych i na wysoką temperaturę, czyli na gotowanie, pieczenie. Co ważne, przyswajalność kwasu foliowego z pożywienia to tylko gdzieś 50 procent. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by uzupełniać dietę kwasem foliowym pochodzenia syntetycznego.

To zalecenie nie tylko dotyczy kobiet planujących ciążę, ale wszystkich pań aktywnych seksualnie. W Polsce wiele ciąż jest nieplanowanych. W związku z tym, że kwas foliowy jest najbardziej potrzebny do rozwoju płodu w pierwszych 4. tygodniach, kiedy o ciąży nic nie wiadomo, zdecydowanie lepiej włączyć go do swojej diety, nawet nie planując macierzyństwa.

Kobiety, które chcą zostać matkami, powinny zacząć suplementować kwas foliowy co najmniej na 4 tygodnie przed ciążą, a najlepiej już 3 miesiące wcześniej. Zaleca się przyjmowanie tabletek aż do 12. tygodnia ciąży. Dzięki temu ma się pewność, że we krwi jest wystarczająca ilość kwasu foliowego.

Kwas foliowy w ciąży – dawka

A jaką dawkę kwasu foliowego przyjmować? Codziennie powinno się zażywać 0,4 mg kwasu foliowego. Dostać go można w tabletkach lub jako składnik preparatów wielowitaminowych zawierających dawkę 0,4 mg. Kwas foliowy kupić można bez recepty w każdej aptece, drogerii.

Warto wiedzieć, że zbyt duże dawki kwasu foliowego mogą maskować jeden z rodzajów niedokrwistości. Jeśli więc ktoś chce zażywać większą ilość, musi być pod opieką lekarską. Doktora spytać o zdanie trzeba również, gdy bierze się na stałe jakieś leki. Istotne jest to zwłaszcza u pań, które są chore na padaczkę.

podobne tematycznie

zostaw komentarz