Jak przebiega pierwsza faza porodu?

autor Natalia Kolia
2 x czytano

Jesteś w ciąży? Zastanawiasz się, jak przebiega pierwsza faza porodu? Po czym ją rozpoznać? Omawiamy pierwszy etap porodu, wyjaśniamy, co się może dziać w jego czasie.

Czym jest pierwsza faza porodu?

Oczywistym jest, że tak jak ciąża, tak i poród, to bardzo indywidualna sprawa i nie zawsze wygląda tak samo. Jednak da się dokładnie wyróżnić cztery fazy porodu. Pierwsza z nich to rozwieranie szyjki macicy. Trwa najdłużej. Może to być czas od 8 do 14 godzin. Wszystko po to, by przygotować kanał rodny kobiety do urodzenia potomka.

Co się dzieje z kobietą podczas pierwszej fazy porodu?

To właśnie w pierwszej fazie pojawiają się pierwsze skurcze. Nie są one bardzo bolesne. Przypominają ból menstruacyjny. Początkowo jest on mały i słaby. Skurcz jest dość rzadko. Początkowo co 10 minut. Z czasem częstotliwość się zwiększa i skurcze są co 5 minut.

Kobieta, która rodzi po raz pierwszy, powinna pojawić się w szpitalu w momencie, gdy skurcze będą się pojawiać właśnie w takiej częstotliwości.

A co z wodami płodowymi? Zdarza się, że w zasadzie sam poród zaczyna się od wypłynięcia wód płodowych. Często jednak pęcherz płodowy pęka dopiero pod koniec pierwszej fazy porodu. Jeśli wody odpłyną, a skurcze będą regularne – warto jechać do szpitala. W sytuacji, gdy wody płodowe wypłyną, są czyste lub jasnoróżowe, ale nie ma skurczów, to można przyjechać na izbę przyjęć, jednak nie ma pośpiechu.

kobieta w ciąży

Skurcze w pierwszej fazie porodu

A czemu właściwie dochodzi w pierwszej fazie porodu do skurczy? Chodzi o to, by skracała się szyjka macicy, a otwierała miednica. Przygotowanie kanału rodnego kobiety do porodu jest czasochłonne. Szyjka macicy ma się rozszerzyć aż do 10 cm, bowiem taka jest zazwyczaj średnica główki dziecka.

Niestety proces ten bywa bardzo czasochłonny. Często trwa nawet i kilkanaście godzin. Zwłaszcza u kobiet, które jeszcze nie rodziły, może się bardzo wydłużać. Rozwarcie szyjki macicy na szerokość 10 centymetrów jest możliwe właśnie w pierwszej fazie porodu. Jeśli do niego dojdzie, wówczas zaczyna się druga część.

Co się dzieje z dzieckiem w trakcie pierwszej fazy porodu?

A co z maleństwem? Jak on przeżywa pierwszą część swojej wędrówki na świat? Właściwie to u niego trwa ona znacznie dłużej. W ostatnich tygodniach ciąży obraca się główką w dół. U części kobiet staje się to widoczne. Brzuch znacznie się obniża. Główka dziecka ustawia się we wschodzie miednicy mniejszej. Skurcze macicy sprawiają, że maluszek naciska na szyjkę macicy. Dzięki temu ona się otwiera i pozwala na przesunięcie się malca w dół. Główka musi dopasować się do kształtu miednicy. Pozwala na to miękka chrząstka.

Co robić podczas pierwszej fazy porodu?

Przede wszystkim nie ma co panikować. Najlepiej oddychać przeponą, by wzmocnić nacisk na brzuch. To pozwala na lepsze dotlenienie dziecka. Skurcze na pierwszym etapie nie są bardzo bolesne, więc zdecydowanie lepiej nie leżeć, a pozostać aktywną. Warto pospacerować, poskakać na piłce – pozycja pionowa sprzyja przesuwaniu się dziecka w dół. A dlaczego nie leżeć? Wówczas spada ciśnienie krwi, a więc i gorzej dotlenia się maleństwo. Dobrze jest nie skupiać się na porodzie, a starać się zrelaksować. Pomocna może być w tym kąpiel lub prysznic. Warto na tym etapie zjeść posiłek, bo później nie będzie już kiedy i to przez długie godziny. Siła przyda się na kolejnych etapach porodu. Oczywiście warto pić dużo wody. Na porodówkę najlepiej zabrać butelkę z dzióbkiem. W szpitalu w dalszym przebiegu porodu pomoże położna, warto w pełni się jej oddać w opiekę, a poród powinien przejść bez komplikacji.

podobne tematycznie

zostaw komentarz