To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Wychowywanie dziecka w towarzystwie psa może przynieść mnóstwo korzyści, dlatego bardzo często, chcemy takiego czworonoga wprowadzić do naszego rodzinnego życia. Problem tkwi w tym, że nie każdy pies się do tego nadaje. Nie z każdym brytanem nasze dzieci będą się czuły dobrze i odwrotnie.


Czym kierować się podczas wyboru rasy przyszłego kompana dla nas i naszych dzieci? Jakie rasy są uważane za najlepsze do towarzyszenia dzieciom?

1. Dlaczego gdy ma się dzieci, warto kupić psa?

Pies, tak naprawdę, może pomóc nam w wychowaniu dzieci. Przebywanie w towarzystwie czworonoga sprawia, że nasze pociechy uczą się wielu pozytywnych zachowań. Są bardziej wyrozumiałe, empatyczne, odpowiedzialne i systematyczne, ponieważ już od najmłodszych lat uczą się opiekować żywą, czującą istotą. Posiadają lepiej wykształcone umiejętności społeczne, szybciej zaczynają mówić i mają lepszą koordynację ruchową. Dodatkowo lepiej radzą sobie ze stresem.
Ponadto, ich system odpornościowy jest bardziej rozwinięty niż u dzieci, które nie wychowują się w obecności psa. Rzadziej chorują na katar sienny i astmę, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będą cierpiały na alergie w przyszłości.

Dziecko z psem na trawie

2. Czy rodzicom też przyda się pies?

Psiak to także ogromna pociecha dla rodziców. Głaskanie, przytulanie futrzaka wpływa na wydzielane się hormonów szczęścia w naszym organizmie. Wyprowadzanie psa na spacer może być dobrym odpoczynkiem i pretekstem do oderwania się na chwilę od domowych czynności.

3. Jaki powinien być pies, który mieszka z dziećmi?

Najbliższy ideałowi będzie pies łagodny, o zrównoważonym charakterze i dużej cierpliwości. Powinien tolerować częsty dotyk, hałasy i być skorym do zabawy. Nie może być to pies zbyt mały, bo dziecko może zacząć traktować go jak zabawkę i niechcący zrobić mu krzywdę. Co najważniejsze, musimy przygotować nasze maluchy do odpowiedniego traktowania psa. Dziecko nie może szarpać i bić psa. W końcu nawet najłagodniejsze zwierzę na świecie, w takiej sytuacji, zacznie się bronić.

Chłopiec z psem na trawie

4. Która rasa psa jest najlepsza dla dzieci?

Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Żadne stworzenie nie jest idealne, dlatego trzeba bardzo dobrze przemyśleć sprawę i jak najlepiej dobrać rasę psa, nie tylko pod względem kontaktu z małymi smykami, ale i pod kątem czystości, przestrzeni, w której mieszkamy, naszego czasu i aktywności oraz środków finansowych.
Są jednak rasy bardziej polecane do mieszkania z dziećmi i preferowane przez znawców psów. Oto kilka z nich.

5. Golden retriever – dobry partner dla dziecka?

Bardzo dobrze znamy z reklam poczciwe mordki golden retrieverów. Często przedstawiane są w towarzystwie dzieci i ma to swoje uzasadnienie. Psy te charakteryzują się inteligencją i łagodnością. Są posłuszne, energiczne i towarzyskie. Nie są typem „szczekaczy”. Czują się komfortowo w obecności ludzi, lubią zabawy na świeżym powietrzu. Nie przeszkadza im częsty dotyk dzieci, a gdy są nim zmęczone, idą w ustronne miejsce, żeby odsapnąć.

Golden retriever w trawie

6. Bull terier – czy taki groźny jak go malują?

Niestety istnieje pogląd, że psy tej rasy to agresywne i groźne stworzenia. Jest to jednak mit stworzony przez ludzi, którzy chcieli zrobić z nich brytanów do odstraszania. Jak się okazuje, bull teriery to bardzo rodzinne psy. Pragną ludzkiego towarzystwa i oddają im swoje serce. Przy odpowiednim wychowaniu, mogą być wspaniałymi towarzyszami zabaw dzieci i nie będzie to dla nich męczące. Trudno je wyprowadzić z równowagi. Są wytrzymałe i wysoce odporne na ból. Z pewnością stereotyp na ich temat, może także pomóc skutecznie strzec dziecka.

7. Nowofundland – wielki przyjaciel dziecka?

Nowofundlandy to wielkie, „misiowate” psy. Ich gabaryty jednak nie przeszkadzają w tym, żeby być dobrymi kompanami dla dzieci. Psy te są określane jako najbardziej przyjacielskie i życzliwe w stosunku do ludzi. Dobrze spełnią się w roli obrońców i psich „opiekunów” dzieci, ponieważ są cierpliwe i odpowiedzialne.

Dwa sy bawiące się w wodzie

Tak naprawdę jest wiele ras psów, które dobrze się odnajdą w domu, w którym mieszkają dzieci. Wszystko zależy od nas, od tego jak wychowamy psiaka i czy nauczymy dzieci odpowiednio je traktować. Jeśli uda nam się dobrze dobrać rasę pieska, z pewnością jego towarzystwo uszczęśliwi nas i nasze dzieci.