Jak wybrać nianię dla dziecka? Jak przeprowadzić rozmowę, gdzie szukać?

autor Karolina Mika
113 x czytano

Jeśli wiesz, że będziesz potrzebowała niani, jej poszukiwania rozpocznij od zaraz. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Wybór odpowiedniej niani dla dziecka to trudne zadanie, które nie polega tylko i wyłącznie na samej rozmowie, ale również na pokazaniu umiejętności praktycznych kandydatki… Wymaga to czasu. Jeśli szukasz niani dla dziecka, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, który na pewno pomoże Ci podjąć dobrą decyzję.

 1. O co pytać nianię na rozmowie?
 2. Jak przeprowadzić rozmowę z nianią?
 3. Gdzie szukać dobrej niani?

1. O co pytać nianię na rozmowie?

Przede wszystkim do rozmowy z nianią musisz się dobrze przygotować. Zadawaj dużo pytań, np.:

 • Jakie ma Pani relacje z własnymi dziećmi/rodzicami?
 • Czy podobało się Pani w poprzednim miejscu pracy?
 • Co uważa Pani za największy sukces/porażkę?
 • Jak wyobraża sobie Pani tę pracę?
 • Czy pali pani papierosy?
 • Dlaczego zmieniała Pani tyle razy pracę?
 • Jak radzi sobie z napadem złości/histerii u dziecka?
 • czy posiada kurs pierwszej pomocy?
 • kary/nagrody jakie stosowała dotychczas?
przeczytaj także:  Teksty naszych matek

2. Jak przeprowadzić rozmowę z nianią?

Rozmowa z nianią nie powinna trwać krótko. Zapytaj o oczekiwania potencjalnej opiekunki. Powiedz jej dokładnie czego Ty oczekujesz. Zaproponuj jej, by zapoznała się z dzieckiem. Zobaczysz, czy będzie to na zasadzie: „Cześć, jestem Iza (…)” i tyle, czy nawiąże/lub przynajmniej postara się nawiązać bliższą relację, poprzez włączenie się do zabawy itp.Jeśli po kilku dniach zaobserwujesz, że dziecko reaguje płaczem na tę osobę, to znak, że musicie się pożegnać. Przed tym jednak daj szanse kandydatce, zarówno ona, jak i Twoje dziecko, potrzebują czasu by się poznać i polubić. Być może na kolejne spotkanie umówicie się w jej domu? To pozwoli Ci na jej lepsze poznanie. Pozwól jej zadawać pytania (powinna mieć ich sporo). Jeżeli jedynym jej pytaniem będzie pytanie o wynagrodzenie, powinnaś ją zdyskwalifikować.

mama córka bańki

3. Gdzie szukać dobrej niani?

Na pewno w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Szybko zauważysz, że to duży plus. Być może ktoś z Twoich znajomych może Ci polecić dobrą nianię? Jeśli nie, możesz skorzystać z internetu i portali, na których rodzice wynajdują odpowiednie kandydatki i dzielą się swoimi opiniami/wrażeniami. Ostatnimi czasy głośno też było o pomyśle mającym tytuł: Perfekcyjna Babcia. Wszyscy dobrze wiemy, że idealną nianią może okazać się starsza, doświadczona osoba, która wychowała już swoje dzieci, być może i wnuki. Zorientuj się, być może w twoim mieście jest możliwość „wynajęcia” takiej osoby.

przeczytaj także:  Mała elegantka – jak ubrać dziewczynkę na specjalne okazje?

Jeżeli znajdziesz już tą jedyną, wspaniałą opiekunkę dla Twojego dziecka, i poczujesz przez chwilę (być może) zazdrość, kiedy Twój maluch będzie płakał po jej wyjściu, pamiętaj o początku swojej drogi poszukując niani. Za cel przecież miałaś dobro dziecka i rozwinięcie silnej więzi między nim, a nianią. I to nastąpiło. Więc? Chwilowa zazdrość powinna przeistoczyć się w zadowolenie. Znalazłaś w końcu odpowiednią osobę do opieki nad Twoim dzieckiem. Gratulacje!

podobne tematycznie

1 komentarz

Marcelina 1 września 2016 - 08:27

Kurcze niani to bym chyba nie zaufała ;/ Jakoś tylko się nasłuchałam, tyle widziałam na oczy i… nie wiem sama…..

odpowiedz

zostaw komentarz