Jak dbać o noworodka w lecie

autor Franciszka Uszok
3 x czytano

Lato wydaje się być idealną porą na macierzyństwo. Pogoda zachęcająca do wyjścia z domu, bujna roślinność i możliwość spędzania czasu na dworze, to tylko niektóre zalety tej wspaniałej pory roku. Jednak dla świeżo upieczonych rodziców lato wydaje się być nie lada wyzwaniem. Skóra noworodka jest nadzwyczaj sucha i wrażliwa, a zatem wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak więc ubierać i dbać o skórę malucha w upalne dni?

Pielęgnacja skóry i ochrona przed słońcem to podstawa

Przychodząc na świat, niemowlę zmienia całkowicie środowisko, w którym żyje. W okresie płodowym naturalne dla niego jest środowisko wodne, po przyjściu na świat z kolei lądowe. Ma to ogromny wpływ na kondycję skóry i odczuwanie temperatur przez maleństwo. Skóra niemowląt jest bardzo sucha i wrażliwa, dlatego każdy rodzić powinien poświęcić skórze dziecka wiele uwagi.

Bardzo ważne jest, aby na pierwszy spacer wybrać się mniej więcej dopiero około 3 tygodnia po narodzeniu dziecka. Ubierając niemowlę na letni spacer musimy zadbać w głównej mierze o to, aby nie przegrzać dziecka i ograniczyć jego kontakt ze słońcem. Ubierajmy więc niemowlę wzorem zasady – tyle warstw ile mama plus jedna. Na spacer nie wybierajmy się w godzinach największej aktywności słońca.

Wskazane są spacery przed godziną 10 lub po 17. Przechadzając się rodzice powinni pamiętać, że z tak małym dzieckiem spacerujemy zawsze w cieniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie las, gaj albo zacieniona aleja. Zalecane jest też ściąganie maluszkowi pampersa na 10 – 15 minut. Zapobiegnie to odparzaniu skóry i pozwoli jej oddychać.

Dodatkowo powinniśmy nasmarować skórę dziecka odpowiednim dla niego kremem przeciwsłonecznym z bardzo wysokim filtrem UV. Ponadto słońce jest szkodliwe nie tylko dla skóry ale także dla oczu dziecka. Pamiętajmy zatem, aby budka wózka zawsze była postawiona, a parasol ustawiony pod odpowiednim kątem.

body ubranko dla dziecka

Jakie ubranka wybrać?

Rodzice, których dziecko przyszło na świat późną wiosną lub latem mają ułatwione zadanie. Zakładajmy dziecku ubranka lekkie, przepuszczające powietrze, wykonane z naturalnych materiałów np. z bawełny czy lnu. Niech ubranka będą w jasnych, radosnych kolorach – wtedy nie przyciągają dużej uwagi promieni słonecznych. Z kolorami trzeba jednak uważać, bo niektóre przyciągać będą do siebie owady. Wystrzegajmy się więc, mocnych żółci, jaskrawych limonek i zieleni. Niech maluch na głowie ma cienką, bawełnianą czapeczkę, która zapobiegnie chorobom uszu.

Kiedy dzień jest wyjątkowo upalny, możemy położyć malucha do wózka w samej pieluszce i nakryć go jedynie ażurowym, bawełnianym kocykiem lub tetrową pieluchą.

Niemowlę na plaży

Jeśli zamierzamy spędzić z maluchem wakacje nad morzem, plażę powinniśmy odwiedzać tylko w późniejszych godzinach popołudniowych, kiedy słońce przygrzewa słabiej, a piasek jest jeszcze ciepły. Chłodna bryza morska zapewni niemowlęciu doskonałą wentylację, a ciepło bijące od plaży sprawi, że dziecko będzie odczuwało komfort termiczny. Oczywiście na plaży dziecko powinno być chronione przed słońcem, przykryte kocykiem i nasmarowane kremem z filtrem UV. Ważne jest też, żeby zabezpieczy je przed piaskiem, który może wbijać się w ubranka i drażnić skórę. Ne można zapomnieć także o wspomnianej już czapeczce, która ochroni uszy przed morską bryzą.

dziecko nad morzem

Poświęcając uwagę skórze dziecka zaoszczędzimy jemu i sobie wielu kłopotów. Wybierając się więc na spacer z maluchem, miejmy zawsze przy sobie odpowiednie kosmetyki, dodatkowe pampersy i ubranka na zmianę, a każdy spacer stanie się przyjemnością i doda zdrowia dziecku.

podobne tematycznie

1 komentarz

Klaudia 23 sierpnia 2016 - 08:35

Na szczęście teraz można znaleźć naprawdę wiele odpowiedniej kremów do pielęgnacji maluszka:)

odpowiedz

zostaw komentarz