Jak dbać o noworodka w lecie?

autor Franciszka Uszok
118 x czytano

Latem pogoda wręcz zachęca do wyjścia z domu. Bujna roślinność i słońce to tylko niektóre zalety tej wspaniałej pory roku. Jednak dla świeżo upieczonych rodziców lato wydaje się być nie lada wyzwaniem. Skóra noworodka jest nadzwyczaj sucha i wrażliwa, a zatem wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak więc ubierać i dbać o skórę malucha w upalne dni? Wyjaśniamy.

Pielęgnacja skóry i ochrona przed słońcem to podstawa

Przychodząc na świat, niemowlę zmienia całkowicie środowisko, w którym żyje. Ma to ogromny wpływ na kondycję skóry i odczuwanie temperatur przez maleństwo. Skóra niemowląt jest bardzo sucha i wrażliwa, dlatego każdy rodzic powinien umieć o nią prawidłowo zadbać.

Przygotowując niemowlę na letni spacer musimy zadbać w głównej mierze o to, aby nie przegrzać dziecka i ograniczyć jego kontakt ze słońcem. Ubierajmy więc niemowlę wzorem zasady — tyle warstw ile mama plus jedna. Na spacer nie wybierajmy się w godzinach największej aktywności słońca. Wskazane są przechadzki przed godziną 10 lub po 17. Spacerując rodzice powinni pamiętać, aby z tak małym dzieckiem jak najczęściej przebywać w cieniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie las albo park. Zalecane jest też ściąganie maluszkowi pampersa na 10 – 15 minut. Zapobiegnie to odparzaniu skóry i pozwoli jej oddychać.

Dodatkowo powinniśmy nasmarować skórę dziecka odpowiednim dla niego kremem przeciwsłonecznym z bardzo wysokim filtrem UV. Słońce może być szkodliwe nie tylko dla skóry, ale także dla oczu dziecka. Pamiętajmy zatem, aby budka wózka zawsze była postawiona, a parasol ustawiony pod odpowiednim kątem.

body ubranko dla dziecka

Jakie ubranka wybrać?

Zakładajmy dziecku ubranka lekkie, przepuszczające powietrze, wykonane z naturalnych materiałów np. z bawełny czy lnu. Niech ubranka będą w jasnych, radosnych kolorach – wtedy nie przyciągają dużej uwagi promieni słonecznych. Z kolorami trzeba jednak uważać, bo niektóre przyciągać będą do siebie owady. Kiedy dzień jest wyjątkowo upalny, możemy położyć malucha do wózka w samej pieluszce i nakryć go jedynie ażurowym, bawełnianym kocykiem lub tetrową pieluchą.

Niemowlę na plaży

Jeśli zamierzamy spędzić z maluchem wakacje nad morzem, plażę powinniśmy odwiedzać tylko w późniejszych godzinach popołudniowych, kiedy słońce przygrzewa słabiej, a piasek jest jeszcze ciepły. Oczywiście dziecko powinno być chronione przed słońcem, przykryte kocykiem i nasmarowane kremem z filtrem UV. Nie można zapomnieć także o czapeczce, która ochroni uszy malucha przed morską bryzą.

dziecko nad morzem

Poświęcając uwagę skórze dziecka zaoszczędzimy mu i sobie wielu kłopotów. Wybierając się więc na spacer z maluchem, warto naszym zdaniem zawsze mieć przy sobie odpowiednie kosmetyki, dodatkowe pampersy i ubranka na zmianę, a każdy spacer stanie się przyjemnością. Znasz sprawdzone sposoby na pielęgnację maluszka w okresie letnim? Czekamy na Twoje sugestie w komentarzu.

podobne tematycznie

1 komentarz

Klaudia 23 sierpnia 2016 - 08:35

Na szczęście teraz można znaleźć naprawdę wiele odpowiedniej kremów do pielęgnacji maluszka:)

odpowiedz

zostaw komentarz