5 porad jak skutecznie ochronić dziecko przed upałem

autor Franciszka Uszok
144 x czytano

Nadszedł wreszcie czas, kiedy możemy po całym roku ciężkiej, wytężonej pracy spakować walizki i wraz z rodziną wyjechać na upragnione wakacje. W czasie błogich chwil spędzanych na plaży czy w ciepłym morzu, nie zapominajmy o najmłodszych wczasowiczach. Nie chodzi tu tylko o zapewnienie im odpowiednich atrakcji, ale przed wszystkim o zadbaniu o ich zdrowie i bezpieczeństwo w czasie uciążliwych upałów. Przedstawiamy 5 porad jak prawidłowo chronić dzieci przed słońcem.

1. Unikaj wizyt na dworze w czasie intensywnych upałów

Przy wysokich temperaturach nie jeden dorosły nie potrafi wytrzymać. Jest rozdrażniony a brak najmniejszego powiewu wiatru, tylko potęguje złe samopoczucie. Z dziećmi jest dokładnie tak samo. Szczególną troską, należy otoczyć niemowlęta, którym grozi przegrzanie i odwodnienie. Dlatego, w przypadku uciążliwych upałów, unikajmy spacerów w godzinach 11-15.  Zwłaszcza jeśli twoje dziecko ma jasną karnację, gdyż jest ona bardziej podatna na oparzenia. Dotyczy to również dzieci o rudych lub jasnych włoskach, oraz tych z dużą ilością piegów i znamion. W przypadku tej drugiej kwestii, przed wyjściem na słońce należy zakleić znamię zwykłym plastrem ochronnym.

dziecko w wodzie

2. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze

Dziecko wystawione na działanie promieni słonecznych musi być obowiązkowo zaopatrzone w następujące rzeczy:

  • czapeczkę z daszkiem bądź kapelusik z dużym rondlem
  • luźne, nieprześwitujące ubranka
  • skarpetki

Najlepiej sprawdza się czapka z dużym daszkiem  ponieważ, oprócz główki, chroni oczy dziecka przed rażącym słońcem. Nie polecamy kupować dzieciom okularów przeciwsłonecznych bo w najlepszym wypadku je zgubią, a w najgorszym mogą wsadzić sobie uchwyt do oka. Ubranka nie mogą być przylegające, gdyż skóra pod spodem szybciej się poci, w wyniku czego narażona jest na odparzenia. Ponadto, nie mogą być prześwitujące bo w ten sposób zmniejszamy ochronę dla skóry dziecka.

3. Nie zapomnij o odpowiednich preparatach i prawidłowym stosowaniu

W aptekach i drogeriach dostępne są niezliczone ilości różnorodnych kremów, pianek, aerozoli itp. Jednak najważniejsze jest to, aby wszystkie w swoim składzie zawierały filtry UVA i UVB. Kupujmy te preparaty, które mają możliwie jak najwyższy współczynnik ochronny. Większość z nich, można stosować u dzieci już od 6 miesiąca życia jednak ze względów bezpieczeństwa, lepiej poprośmy ekspedienta lub farmaceutę o odpowiednie dobranie szukanego przez nas produktu.

Zanim wybierzemy się na urlop, sprawdźmy na niewielkim fragmencie skóry naszego malucha, czy zakupiony przez nas preparat nie wywoła u niego reakcji alergicznej. Nie kierujmy się myśleniem, że jest on przeznaczony dla dzieci więc na pewno nic się nie stanie, gdyż w każdym środku kosmetycznym może znaleźć się składnik którego nie toleruje nasze dziecko.

Krem najlepiej nałożyć na ok 20 min przed  wyjściem dla lepszego wchłonięcia. Krem nakładamy dokładnie i obficie, uważając na okolice oczu, zwłaszcza jeśli stosujemy preparat w aerozolu. Szczególnie ważnym jest nasmarowanie takich części ciała ja małżowiny uszne, kark i usta. Smarowanie powtarzamy średnio co 2-3 godziny.

4. W przypadku kąpieli, skróć czas przybywania w wodzie do maksimum

Jak wszyscy wiemy, w wodzie opalamy się szybciej gdyż przyciąga ona promienie słoneczne jak lupa. W związku z tym, nie możemy z naszym dzieckiem przebywać w basenie czy w  morzu tyle, co dorosły człowiek. Niech nie zgubi nas błędne myślenie, że jeśli dziecko zostało wcześniej nasmarowane, to nic mu nie będzie. Właśnie, że będzie bo woda wypłukuje każdą emulsję, którą nasmarowane jest ciało. Dlatego kąpiel dziecka, nie powinna trwać dłużej niż  5 minut. Po wyjściu z wody, nie trzyjmy skóry dziecka ręcznikiem bo możemy ją podrażnić.

Lepiej delikatnie osuszyć i ponownie nasmarować kremem. Pamiętajmy o tym, żeby zapewnić dziecku ciągły dostęp do pitnej wody. Bądźmy zatem stale zaopatrzeni w wodę mineralna. Nie żadne słodkie napoje ponieważ te tylko potęgują uczucie suchości w gardle.

5. Co robić w sytuacji poparzenia i jakie są objawy

W przypadku oparzenia skóra jest zaczerwieniona, miejsce oparzenia jest stale ciepłe, piecze, mogą pojawić się również pęcherzyki bądź złuszczenie.

W pierwszej kolejności należy schłodzić poparzoną skórę, robiąc zimny okład w chłodnej, nie koniecznie zimnej czy lodowatej wodzie. Nie smarujemy oparzenia żadnym kremem ani nie robimy opatrunków. Skóra poparzona musi oddychać. Unikajmy wizyt na słońcu do czasu zagojenia. Możemy zakupić w aptece środki łagodzące, a także przeciwbólowe.

Jeżeli pomimo udzielenia przez nas pierwszej pomocy, poparzenie postępuje, pojawia się gorączka, rozległe pęcherze, dziecko jest senne i osłabione należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

podobne tematycznie

1 komentarz

Ewa 19 września 2016 - 12:41

Kremik i kapelusz są obowiązkowe! A na basen/nad wodę można ubierac dzieci w takie specjalne, termiczne kombinezony. Nie przepuszczają promieni UV i maluch się w nich nie przegrzewa. Można je kupić m. in. w decathlonie.

odpowiedz

zostaw komentarz