3 sposoby jak zwalczyć kaszel u dziecka

autor Janusz Goszcz
164 x czytano

Suchy czy mokry kaszel u dziecka z pewnością wywołuje niepokój u rodziców. Choć nie zawsze musi oznaczać rozwijającą się infekcję, z pewnością jest dla dziecka niezwykle uciążliwy – utrudnia oddychanie, odbiera apetyt i chęć do zabawy oraz nie pozwala spokojnie spać w nocy. Jak pomóc swojej pociesze się z nim uporać? Przy pomocy jakich środków z nim walczyć? Podpowiadamy, jak na trzy różne sposoby można walczyć z kaszlem u dziecka.

Ustal przyczynę kaszlu u dziecka

Żeby rozpocząć walkę z kaszlem, najpierw trzeba ustalić jego przyczynę. Gdy dziecko nie ma żadnych innych objawów, wówczas prawdopodobnie masz do czynienia z kaszlem alergicznym i konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem, gdyż nieleczona alergia może z czasem przerodzić się w astmę. Natomiast suchy kaszel przypominający szczekanie w połączeniu z chrypką, może świadczyć o zapaleniu krtani, bądź o chorobach zakaźnych. Z kolei mokry jest obecny w końcowej fazie przeziębienia, a czasami po zapaleniu oskrzeli, płuc lub po anginie.

przeczytaj także:  Kawiarnia dla mam z dziećmi - kawa na spokojnie, spotkania z matkami, zabawa, animacja!

Chory chłopiec leży na kanapie

Jeśli oprócz pokasływania, dziecko ma podwyższoną temperaturę i katar, oznacza to, że Twoja pociecha złapała jakąś infekcję. W przypadku, gdy kaszel jest oznaką przeziębienia, możesz spróbować sama pomóc dziecku się z nim uporać, stosując jeden z trzech prostych sposobów.

1. Domowe preparaty na kaszel

Na uciążliwy kaszel dobrym sposobem mogą być samodzielnie zrobione syropy, które kiedyś podawały maluchom babcie. Świetnie sprawdzi się więc syrop z cebuli, buraczków, bądź z czosnku i cytryny. Kaszel u dzieci często pomaga zwalczyć mleko z czosnkiem i masłem bądź ciepły rosół. Ulgę Twojej pociesze mogą przynieść również inhalacje. Wystarczy użyć do tego pary wodnej, a jeśli dziecko nie ma uczulenia, można również dodać olejek eukaliptusowy, tymiankowy bądź napar z tymianku, szałwii i rumianku.

przeczytaj także:  Mąż w kuchni, czyli katastrofa murowana

2. Podawanie dziecku dużej ilości płynów

Podczas uporczywego kaszlu u dziecka, należy zadbać o to, by Twoja pociecha jak najwięcej piła. Podawaj jej więc ciepłą herbatkę z sokiem malinowym. Jeśli maluch ukończył pierwszy rok życia, dobrym pomysłem wydaje się przyrządzenie mu herbatki z miodem i cytryną lub herbatki z lipy. Nie podawaj jednak dziecku nic na siłę, zwłaszcza podczas ataku kaszlu, ponieważ może wówczas dojść do zakrztuszenia.

3. Nawilżanie powietrza

Suche powietrze jeszcze bardziej podrażnia śluzówkę, w związku z czym zwiększa pieczenie i ból gardła oraz częstotliwość kaszlu. W pokoju chorego należy więc zadbać o właściwie nawilżenie powietrza. Jeśli nie posiadasz specjalnego urządzenia, wystarczy na kaloryferze powiesić mokre ręczniki, pranie, bądź pojemnik z wodą. By ulżyć dziecku podczas uporczywego kaszlu, możesz przygotować dla niego ciepłą kąpiel w wannie. Ponadto kilka razy dziennie wietrz mieszkanie.

przeczytaj także:  15 niezbędnych rzeczy dla nowo narodzonego dziecka

Chociaż kaszel nie zawsze musi oznaczać infekcję, warto naszym zdaniem skonsultować się z pediatrą w przypadku długiego utrzymywania się tej dolegliwości. Jakie znasz inne sposoby na uporczywy kaszel u malucha? Czy rzeczywiście działają? Podziel się nimi w komentarzu pod artykułem.

podobne tematycznie

1 komentarz

hipokrytka 19 września 2016 - 12:59

A czy dajecie swojemu dziecku syrop z cebuli? Ja go nienawidziłam jak babcia mi go aplikowała i obiecałam sobie, że nigdy go nie dam moim dzieciom. Ale w sumie jak czytam jaki jest zdrowy, to już sama nie wiem. Być hipokrytką czy nie, jak myślicie?

odpowiedz

zostaw komentarz