Suchy czy mokry kaszel u dziecka z pewnością wywołuje niepokój u rodziców. Choć nie zawsze oznacza rozwijającą się infekcję, z pewnością jest dla dziecka niezwykle uciążliwy – utrudnia oddychanie, odbiera apetyt i chęć do zabawy oraz nie pozwala spokojnie spać w nocy. Jak pomóc naszej pociesze się z nim uporać? Za pomocą jakich środków z nim walczyć? Podpowiadamy, jak na trzy różne sposoby można walczyć z kaszlem u dziecka.

Żeby rozpocząć walkę z kaszlem, najpierw trzeba ustalić jego przyczynę. Gdy dziecko nie ma żadnych innych objawów, wówczas prawdopodobnie mamy do czynienia z kaszlem alergicznym i konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem, gdyż nieleczona alergia może z czasem przerodzić się w astmę. Suchy szczekający kaszel natomiast, w połączeniu z chrypką, może świadczyć o zapaleniu krtani, bądź o chorobach zakaźnych. Z kolei mokry jest obecny w końcowej fazie przeziębienia, a czasami po zapaleniu oskrzeli, płuc lub po anginie.

przeczytaj także:  Gdzie kupić markowe ubrania dla dzieci w dobrej promocji?

Chory chłopiec leży na kanapie

Jeśli oprócz pokasływania, dziecko ma podwyższoną temperaturę i katar, oznacza to, że nasza pociecha złapała jakąś infekcję. W przypadku, gdy nie zauważasz żadnych niepokojących objawów i kaszel jest jedynie oznaką przeziębienia, wówczas możesz sama pomóc dziecku się z nim uporać, Wystarczy, że zastosujesz trzy proste sposoby.

1. Domowe lekarstwa

Na uciążliwy kaszel najlepszym sposobem są samodzielnie zrobione syropy, które podawały nam jeszcze nasze babcie. Świetnie sprawdzi się więc syrop z cebuli, buraczków, bądź z czosnku i cytryny. Kaszel u dzieci pomoże nam również zwalczyć herbatka z lipy, mleko z czosnkiem i masłem, bądź ciepły rosół. Ulgę naszym, pociechom przyniosą również inhalacje. Wystarczy użyć do tego pary wodnej, a jeśli dziecko nie ma uczulenia, można również dodać olejek eukaliptusowy, tymiankowy, bądź napar z tymianku, szałwii i rumianku.

przeczytaj także:  Lista zakupów dla noworodka

2. Dużo płynów

Podczas uporczywego kaszlu u dziecka, należy zadbać o to, by nasza pociecha jak najwięcej piła. Podawaj jej więc ciepłą herbatkę z sokiem malinowym, bądź cukrem. Jeśli dziecko ukończyło pierwszy rok życia, przyrządź mu herbatkę z miodem i cytryną, bądź herbatkę z lipy. Nie podawaj jednak dziecku nic na siłę, zwłaszcza podczas ataku kaszlu – może wówczas dojść do zakrztuszenia.

3. Nawilżanie powietrza

Suche powietrze jeszcze bardziej podrażnia śluzówkę, w związku z czym zwiększa pieczenie i ból gardła oraz częstotliwość kaszlu. W pokoju chorego należy więc zadbać o właściwie nawilżenie powietrza. Jeśli nie posiadamy specjalnych nawilżaczy, wystarczy na kaloryferze powiesić mokre ręczniki, pranie, bądź pojemnik z wodą. By ulżyć dziecku podczas uporczywego kaszlu, posiedź z nim w łazience, w której wcześniej wypełnisz wannę gorącą wodą. Ponadto kilka razy dziennie wietrz mieszkanie.

przeczytaj także:  Czy na pewno pierzesz prawidłowo?