W zdrowym ciele zdrowe dziecko. Jak dbać o siebie w ciąży?

autor Janusz Goszcz
107 x czytano

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, dlatego jest to czas, w którym należy szczególnie o siebie dbać. Odpowiadamy bowiem nie tylko za swoje zdrowie, ale także za prawidłowy rozwój maluszka. Większość z nas, spodziewając się pierwszego dziecka, nie bardzo wie w jaki sposób się o siebie troszczyć, nachodzi nas mnóstwo wątpliwości, boimy się, że coś robimy nie tak. O czym należy pamiętać podczas tych dziewięciu miesięcy? Czego lepiej unikać? 

W trakcie ciąży diametralnie zmienia się ciało kobiety, dlatego wymaga ono szczególnej i troskliwej pielęgnacji. Jednakże nie to jest najważniejsze – należy przede wszystkim dbać o swoje zdrowie, stosować się do zaleceń lekarza i dokładać wszelkich starań do tego, by urodzić zdrowe dziecko. Każdej z nas przecież zależy na tym, by donosić ciążę do końca i stworzyć dziecku jak najlepsze warunki rozwoju. Nie dajmy się jednak zwariować – warto wsłuchać się w to, co podpowiada nam intuicja i obserwować swoje ciało, by zauważyć wszelkie niepokojące objawy. W trakcie ciąży należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Regularne badania

Co najmniej raz w miesiącu należy odwiedzać ginekologa, by mieć pewność, że ciąża rozwija się prawidłowo i wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, bądź jest coś, co nas niepokoi, nie zwlekajmy z pójściem do lekarza. Ponadto trzeba pamiętać o terminie wszelkich zalecanych badań, takich jak: badanie krwi, moczu, oznaczenie poziomu glukozy we krwi, badanie USG.

Kobieta w zaawansowanej ciąży

Odpowiednia dieta

W czasie ciąży zadbajmy o zbilansowaną, bogatą w składniki odżywcze dietę. Koniecznie należy zrezygnować w surowego mięsa, owoców morza i jaj, a także z serów pleśniowych, gdyż istnieje ryzyko zakażenia się groźną dla płodu bakterią. Pamiętajmy o tym, że mitem jest to, by jeść za dwoje – jeśli więc nie chcesz diametralnie przybrać na wadze – zachowaj zdrowy rozsądek. Unikaj wszelkich używek, nie bierz żadnych leków bez konsultacji z lekarzem – nawet tabletki przeciwbólowe mogą zaszkodzić Twojemu dziecku.

Aktywność fizyczna

Wiele kobiet po zajściu w ciążę, od razu bierze zwolnienie z pracy i większość czasu spędza na kanapie przed telewizorem. To duży błąd, ponieważ ciężarne nie powinny rezygnować z wysiłku fizycznego, gdyż sprzyja on rozwojowi dziecka. Warto więc wybrać się na spacer, popływać, bądź wykonywać ćwiczenia przeznaczone dla kobiet w ciąży. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych nie musimy też rezygnować z pracy – należy jedynie zachować umiar i dostosować tryb życia do naszych obecnych możliwości.

Troska o ciało

Podczas ciąży pod wpływem czynników hormonalnych skóra ulega znacznym zmianom, dlatego warto o nią szczególnie dbać. By uniknąć rozstępów i nadmiernego cellulitu, należy stosować kremy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Unikajmy natomiast tych kosmetyków, które zawierają retinol, algi, kofeinę, czy wysokie stężenia kwasów owocowych.

podobne tematycznie

1 komentarz

Agata 19 września 2016 - 12:58

W wielu klubach fitness są zajęcia dla przyszłych mam. Lepiej już wydać te pieniądze na karnet a ćwiczyć pod okiem specjalsty, żeby zamiast pomóc nie zaszkodzić i sobie i dziecku. I koniecznie trzeba poczytać, czego nie można jeść w czasie ciąży!

odpowiedz

zostaw komentarz