Każdego dnia spędzasz mnóstwo godzin w kuchni, by przygotować dla Twojej rodziny coś pysznego na śniadanie, obiad, czy kolację, a Twoje dziecko znów nie chce jeść. Nie pomagają zachęty, prośby i wszelkie sposoby i sztuczki, by nakarmić Twoją pociechę. Jesteś zła i sfrustrowana, ponieważ masz wrażenie, że Twój maluch znów będzie chodził głodny… W jaki sposób zachęcić dziecko do jedzenia? Co zmienić w swoim postępowaniu?

Za mamusię, za tatusia, za babcię… Jak co dzień Twoje dziecko nie chce spróbować nawet tego, co ugotowałaś, a Ty stosujesz przeróżne sztuczki, by choć kilka razy otworzyło buzię. W telewizji leci więc ulubiona bajka, na stole leżą przeróżne zabawki, a Ty masz już dość całej sytuacji. Taki scenariusz z pewnością jest znany większości rodziców, pora więc wprowadzić kilka zmian, by codzienne karmienie nie było męczarnią dla Ciebie i dziecka. Na początku zastanów się, czy nie popełniasz podstawowych błędów.

Dorośli bardzo często zapominają, że żołądek dziecka jest innych rozmiarów niż nasz, dlatego nasze pociechy powinny zjadać o wiele mniejsze porcje. Ponadto podstawowym błędem popełnianym przez mamy jest przekupywanie malca słodyczami – w ten sposób stają się one jeszcze bardziej atrakcyjne i malec zajadając smakołyki z pewnością straci apetyt. Zastosuj się do naszych sprawdzonych sztuczek, a z pewnością wspólne posiłki staną się o wiele przyjemniejsze.

Dziecko jedzące zupkę

Stałe pory posiłków

Dzieci lubią uregulowany tryb życia, dlatego też wprowadź stałe pory posiłków. Nie podtykaj na siłę dziecku różnego rodzaju przekąsek, nie dokarmiaj go przy każdej nadarzającej się okazji – w ten sposób maluch nie najada się porządnie, ale nie jest też na tyle głodny, żeby ze smakiem zjeść obiad. Zrezygnuj więc z podawania dziecku słodkich przekąsek i każdego dnia zasiadajcie o tej samej godzinie do stołu, a z pewnością dziecko zje z apetytem to, co przygotowałaś.

Kolorowe naczynia

Kup dziecku kolorowe talerzyki, kubeczki z ulubionymi postaciami z bajek. Dziecko z przyjemnością zje zupę, chociażby po to, by dowiedzieć się jaka postać ukryła się na dnie talerzyka. Ponadto będzie czuło się wyróżnione i doceni to, że jego naczynia są inne niż reszty domowników.

Atrakcyjny wygląd

Zerwij na zawsze z przygotowywaniem nudnych, tak samo wyglądających posiłków. Kanapki w kształcie motylka, z buzią kotka, myszki, czy innego zwierzątka są doskonałym sposobem na to, by Twoje dziecko zjadło warzywo, czy owoc. Jeśli natomiast nie przepada za nabiałem, który jest tak ważny w jego diecie, ulep z serka bałwanka, czy myszkę, które bardzo szybko zniknie z dziecięcego talerzyka.

Wspólne gotowanie

Jeśli Twoja pociecha jest już na tyle duża, zaangażuj ją do przygotowania wspólnych posiłków. Dziecko będzie dumne, że mogło Ci pomóc i przyrządziło coś pysznego, dlatego o wiele chętniej zje coś, co samo przygotuje.