Jak macierzyństwo zmienia kobiecy punkt widzenia?

autor Ela Osowska
173 x czytano

Macierzyństwo zmienia bardzo wiele w życiu kobiety, dla niektórych może być odkrywaniem zupełnie innych obszarów swojej osobowości. W czasie ciąży i po urodzeniu dziecka w kobiecym mózgu zachodzą trwałe zmiany. Jak zatem macierzyństwo wpływa na kobiecy punkt widzenia?

Jakie zmiany zachodzą w mózgu kobiety po urodzeniu dziecka?

Naukowcy odkryli, że po urodzeniu dziecka powiększa się mózg kobiety. Nie dowiedziono jeszcze dlaczego tak się dzieje, ale przyczyną może być wzrost produkcji estrogenów, prolaktyny i oksytocyny w ciele kobiety. W mózgu, po urodzeniu dziecka, zwiększa się istota szara w podwzgórzu. Te kobiety, które bardziej entuzjastycznie podeszły do narodzin swojego dziecka, doświadczyły bardziej korzystnych zmian. W mózgu wzrasta też aktywność odpowiedzialna za motywację – stąd rodząc dziecko kobieta wykształca w sobie instynkt taki jak opiekuńczość. Co ciekawe, mózgi kobiet zakochanych i młodych matek wyglądają bardzo podobnie, jednak największe zmiany w mózgu kobiet obserwuje się po narodzinach pierwszego dziecka.

Jak wygląda macierzyństwo w różnych zakątkach świata?

Podejście do rodzicielstwa w zachodniej kulturze jest nieco inne niż w takich na przykład Chinach, gdzie matki krótko trzymają swoje pociechy, każąc im nieraz od rana do wieczora ćwiczyć grę na skrzypcach czy pianinie. W opozycji do tego podejścia stoi na przykład Holandia gdzie po zajęciach masażu dla młodych matek ich pociechy relaksują się w wiaderkach wypełnionych wodą. Ma to niemowlakom zapewnić poczucie bezpieczeństwa podobne do tego, jakiego doświadczyły przed urodzeniem. Na Zachodzie surowe wychowywanie dziecka odeszło do lamusa wraz z pojawieniem się rewolucji obyczajowej. Amerykańscy pediatrzy, którzy zawładnęli wyobraźnią młodych matek zaczęli propagować bezstresowe wychowanie, filozofię miłości i wzajemnego zrozumienia. Współcześni pediatrzy są przekonani, że sposób w jaki rodzice opiekują się dziećmi w pierwszych latach życia ma wpływ na to, jakimi ludźmi kiedyś się staną.

Murzynka z dzieckiem

Czy instynkt macierzyński zawsze był oczywistością?

W wielu kulturach, w tym również europejskich, kochano tylko te dzieci, które przyszły na świat w ramach małżeństwa, były zdrowe i miały płeć męską. W XVIII wiecznej Francji istniała instytucja mamek, a w społeczności miejskiej praktykowano oddawanie dzieci obcym kobietom na wychowanie.

Korzystne zmiany w życiu kobiety po urodzeniu dziecka

Macierzyństwo na pewno zmienia priorytety, najważniejsze dla kobiety powinno więc być dobre samopoczucie dziecka, mimo że czasami będzie ona marzyć o tym, by się porządnie wyspać. Większość spraw w życiu matki podporządkowana jest dziecku i jego potrzebom – praca staje się nagle mniej ważna od dziecka, jego płacz zaczyna rozdzierać serce. Dopiero po urodzeniu kobieta może zrozumieć swoją matkę, docenić jej doświadczenie i poświęcenie. Bycie matką wymaga od kobiety także wielu wyrzeczeń i działania zgodnego z planem. Ponadto matka może dostrzec w swoim partnerze te cechy, o które wcześniej by go nie podejrzewała.

Dziecko zmienia światopogląd kobiety na lepsze. Kultura zachodnioeuropejska każe jednak młodym matkom korzystać z wielu podręczników, które podpowiadają jak wychowywać dzieci. Sprawia to, że kobiety gubią się wśród licznych porad i teorii, zamiast zdać się na własną intuicję. Rewolucja obyczajowa z pewnością przyniosła wiele korzystnych zmian w kwestii macierzyństwa, ale sporo czynników sprawia także, że trudno dziś dobrze wychować dzieci na świadomych wielu spraw młodych ludzi.

podobne tematycznie

zostaw komentarz