Jak rozwijać kreatywność dziecka?

autor Agnieszka Lipińska
141 x czytano

Każdy z nas rodzi się kreatywny i ciekawy świata. Jako małe dzieci interesujemy się otaczającym nas światem i chcielibyśmy go jak najlepiej poznać. Niestety w trakcie procesu wychowania, który skupia się na przekazywaniu konkretnej wiedzy, często rozwój i dbanie o te cechy zostaje pominięte. Chcesz wiedzieć, co zrobić, aby twoje dziecko było kreatywne? Przeczytaj nasz artykuł!

1. Pozwól dziecku podejmować decyzje

Odrobina samodzielności nie tylko nie zaszkodzi procesowi wychowawczemu, ale wręcz go wzmocni
i sprawi, że dziecko będzie się lepiej rozwijać. Na początek daj dziecku wolną rękę w błahych kwestiach typu: co chce zjeść na obiad, czy jaką koszulkę chce założyć. Takie, wydawałoby się proste decyzje, wymagają od malucha niezależnego myślenia, analizy możliwych opcji i wybrania spośród nich, tej według niego najlepszej. A to ważny aspekt kreatywności.

2. Ogranicz dziecku dostęp do telewizora

Wiemy, że puszczenie dziecku bajki to najlepszy sposób na zyskanie godzinki tylko dla siebie, ale dla ogólnego rozwoju malucha, nie jest to już takie dobre. Oczywiście nie zachęcamy cię do wyrzucenia telewizora i zabronienia dziecku oglądania bajek w ogóle. Chodzi nam bardziej o to, abyś zwróciła uwagę na to, ile czasu twoje dziecko spędza przed ekranem i zastanowiła się nad tym, czy nie można tego czasu spożytkować w lepszy sposób.

Istnieje przecież tyle zabaw, które nie dość, że stanowią świetną rozrywkę, to jeszcze pobudzają wyobraźnię i uczą dziecko analizować fakty. Zatem jeśli znowu najdzie cię ochota na sięgnięcie po płytę dvd, lepiej zamień ją na jakąś ciekawą planszówkę. Twoje dziecko na pewno ci za to w przyszłości podziękuje.

nauka

3. Zadawaj dziecku pytania

Nie tylko Ty musisz być zasypywana pytaniami przez twoje ciekawe świata dziecko. Owszem, dzięki udzielaniu odpowiedzi na pytania malca uczysz go, jak funkcjonuje świat i do czego służą poszczególne przedmioty, a to na pewno przydatna wiedza. Jednak jeśli chcesz, aby maluch był kreatywny, to ty musisz zacząć zadawać pytania, na które twoje dziecko będzie musiało znaleźć odpowiedź.

I nie taką ograniczającą się do zwykłego „tak” lub „nie”, ale wymagającą wyjaśnienia jakiegoś procesu, czy zjawiska. Zachęcaj dziecko również do tego, aby znalazło sposób na poprawę sytuacji, np. wymyśliło sposób jak szybciej posprzątać zabawki. Takie zadanie będzie wymagało od niego nieszablonowego myślenia i wykazania się inwencją, a to właśnie chodzi, prawda?

4. Zapoznaj dziecko ze sztuką

Masz wolny weekend? Zorganizuj wycieczkę do muzeum lub teatru! Wybierz spektakle i wystawy dopasowane do wieku dziecka i będące dla niego atrakcyjne. Pamiętaj: nie możesz dziecka znudzić! Jeśli będzie odczuwało znużenie, na pewno nie zdecyduje się pójść tam drugi raz. Często różne instytucje kulturalne urządzają specjalne warsztaty dla dzieci. Postaraj się zapisać dziecko na któreś z nich.

Ale ze sztuką możesz zapoznać dziecko również w domu! Wystarczy, że w trakcie codziennych zabaw zadbasz o to, aby w tle obecna była muzyka. Zapoznaj dziecko z różnymi gatunkami muzycznymi i naucz tańczyć! To świetny sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu. Wprowadzając w swoim domu tych kilka prostych zasad, sprawisz, że twoje dziecko rozwinie swoją kreatywność i chęć poznania świata. Warto więc chyba spróbować?

podobne tematycznie

1 komentarz

Izka 10 marca 2017 - 13:00

U nas w domu dziecku zadajemy pytania, staramy się z nim w każdej wolnej chwili grać w planszówki, czytać bajki czy wymyślać jakieś kreatywne zabawy w domu czy na zewnątrz. O kreatywność dzieci dbają tez w przedszkolu, do którego uczęszcza Marcel. W programie mają różnego typu wyjścia itd. Raz na jakiś czas mają warsztaty z modrejsovy, gdzie uczą się np. robić mydełka czy lizaki. Syn zawsze po tych warsztatach przychodzi do domu i opowiada co tam robił, co pan czy pani pokazywali, także wydaje mi się, że to dobra droga do rozwijania w dziecku wyobraźni i kreatywności. Pozdrawiam.

odpowiedz

zostaw komentarz