Lalki Barbie – zabawki dla małych księżniczek

autor H R
112 x czytano

Wiele dziewczynek marzy o lalce Barbie. Ładna i kolorowa zabawka przypominająca dorosłą kobietę daje szerokie możliwości zabawy, pozwala też marzyć. Lalki i akcesoria rozwijają wyobraźnię dziecka i pozwalają wcielić się w księżniczki, syrenki, wróżki czy kobiety sukcesu.

Barbie to zdrobnienie od imienia Barbara. Tak ma na imię córka twórczyni kultowej lalki – Ruth Handler. Lalka o wyglądzie dorosłej kobiety pojawiła się w połowie ubiegłego wieku i podbiła świat, stając się bestsellerem. Firma Mattel produkująca lalki Barbie wyszła naprzeciw oczekiwaniom małych klientek i wypuściła na rynek także serie lalek-księżniczek, syrenek oraz wróżek.

Lalka Barbie na zielonym tle

Syrenka, księżniczka, wróżka – lalki Barbie przenoszące w świat magii

Mieniące się na różne kolory rybie ogony, delikatne, połyskujące skrzydła czy przepiękne balowe suknie sprawiają, że lalki Barbie (allegro.pl/kategoria/lalki-i-akcesoria-barbie-11828) są marzeniem niejednej dziewczynki. Serie zabawek Mattel przenoszące w wyśniony świat magii cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na jakość, wygląd lalek i możliwości, jakie dają.

Bawiąc się Barbie-syrenką, wróżką czy księżniczką, dziewczynka może tworzyć własne scenariusze najbardziej znanych opowieści rodem z filmów Walta Disneya czy z baśni. Dzięki temu rozwija wyobraźnię i uczy się konstruować historie, tworzy i rozumie ciągi przyczynowo-skutkowe, co sprzyja logicznemu myśleniu także w innych okolicznościach.

Lalki Barbie pozwalają na wyborną zabawę także z przyjaciółkami. Dziecko w ten sposób nawiązuje nowe więzi i umacnia już istniejące, staje się towarzyskie i otwarte, umie współpracować i dzielić się z innymi. A wszystko to mimochodem podczas dobrej zabawy.

Wiele możliwości dają nie tyko lalki, ale też akcesoria, które można skompletować. Barbie-syrenka może przyjaźnić się z delfinem, nosić ozdoby we włosach czy chodzić do perłowego salonu piękności. Z kolei Barbie-księżniczka żyje we wspaniałej rezydencji, w której da się zmieniać wystrój wnętrz, nosi piękne ubrania, które można samodzielnie projektować, a także jeździ na bale karocą zaprzężoną w jednorożca. Barbie-wróżka ma skrzydełka, którymi umie robić bańki mydlane.

Barbie – możesz być kimkolwiek chcesz

Lalki Barbie wyglądające jak piękne, młode kobiety, są jeszcze bardziej popularne od syrenek, księżniczek i wróżek. Producent reklamuje je hasłem „You can be anything”, co tłumaczy się jako „Możesz zostać każdym” w kontekście wykonywanych zawodów. Barbie od momentu premiery wykonywała ponad 130 profesji, była m.in. lekarzem, strażakiem, wojskowym, policjantem, bizneswoman, kandydatką na prezydenta, nauczycielką, architektem, stewardesą, baletnicą, fryzjerką, gwiazdą filmową czy kelnerką. Ma stanowić inspirację dla dziewczynek i pomagać im wyobrażać sobie przyszłość pełną sukcesów.

Klimat sukcesu budują także akcesoria, które można dokupić, choć niektórzy uważają, że działa to odwrotnie – uczy dzieci materializmu i próżności. Zdania są podzielone. Lalka Barbie może mieć wspaniały dom, samochody, w tym różowy kabriolet, czy jacht. Ma też wielu zwierzęcych przyjaciół. Akcesoria Barbie stwarzają jeszcze więcej możliwości zabawy niż sama lalka.

Lalki Barbie klasyczne i z serii Fashionista

Lalki z serii Barbie Fashionista mają całkowicie inną figurę niż klasyczna Barbie. Mattel wypuściło trzy rodzaje lalek, które mają bardziej przypominać wyglądem prawdziwe kobiety. Można kupić Barbie niższą i grubszą, o drobnej budowie ciała oraz wysoką.

Firma zdecydowała się na taki krok w ramach odpowiedzi na zamieszanie, jakie powstało wokół nienaturalnie chudej piękności, jaką jest klasyczna Barbie. Środowiska feministyczne wyraźnie sprzeciwiły się promowaniu takiego wizerunku.

podobne tematycznie

1 komentarz

Anna 16 września 2018 - 05:44

Barbie jest ponadczasowa i myśle ze niezależnie od czasów Barbie pozostanie dla dziewczynek ulubiona zabawką. Przynajmniej na jakimś etapie rozwoju.

odpowiedz

zostaw komentarz