Badanie prenatalne – co to jest? Kiedy wykonywać? Czy dla wszystkich ciężarnych kobiet?

autor Sabina Roztecka
256 x czytano

Kobiety będące w ciąży mają obowiązek poddawania się wielu niezbędnym badaniom, które służą zarówno ich zdrowiu, jak i dziecka. Od jakiegoś czasu istnieje możliwość wykonania dodatkowych badań, które nie są obowiązkowe, ale mogą okazać się niezwykle ważne i pożyteczne. Mowa o badaniach prenatalnych. Jeśli nie wiesz jakie to badania, kiedy je wykonać oraz czy w ogóle powinnaś, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne to, najprościej rzecz ujmując, badania płodu przeprowadzane jeszcze w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego, czyli w łonie matki. Po co przeprowadza się te badania? Ich zadaniem jest wykrycie chorób genetycznych i wrodzonych, a także nieprawidłowości chromosomów. Dzięki wykonaniu badań prenatalnych wykryte mogą zastać takie choroby, jak zespół Downa, wady cewy nerwowej, czy nieprawidłowości chromosomów, ale nie tylko. Wiele wykrytych podczas tych badań nieprawidłowości można wyleczyć jeszcze w czasie trwania ciąży, dlatego warto zapytać swojego ginekologa gdzie można wykonać te badania lub samodzielnie poszukać odpowiedniego miejsca. Badania prenatalne oferują centra medyczne (przykładowy opis badania: www.sante-cm.pl), można w nich także zaczerpnąć dodatkowych informacji.

Rodzaje badań prenatalnych

Badania prenatalne możemy podzielić na dwa rodzaje: inwazyjne oraz nieinwazyjne. Dla wielu osób może to być zaskoczeniem, gdyż do badań prenatalnych nieinwazyjnych zaliczamy badanie USG oraz badanie krwi obwodowej matki. Badania te są całkowicie bezpieczne i łatwe w przeprowadzeniu. Dopiero jeśli ich wyniki wskazują na istnienie jakiejś nieprawidłowości, wykonuje się badania inwazyjne, czyli amniopunkcję. Badanie to polega na pobraniu płynu owodniowego lub tkanki genetycznej płodu. Trzeba pamiętać przy tym, że badania te niosą ze sobą 1-2 proc. ryzyko wystąpienia powikłań.

brzuch kobiety w ciąży

Kiedy wykonuje się badania prenatalne?

Generalna zasada mówi, że im wcześniej wykonamy te badania tym lepiej. Pierwsze, nieinwazyjne badania powinny zostać wykonane w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli jest potrzeba wykonania badań inwazyjnych, to przeprowadza się je pomiędzy 13 a 20 tygodniem ciąży.

Kto powinien poddać się badaniom prenatalnym?

Badania te są wskazane przede wszystkim dla kobie zachodzących w ciąże po 35 roku i dla nich też są one refundowane. Wynika to z faktu, iż ciąża u starszych kobiet jest w większym stopniu zagrożona występowaniem wielu chorób oraz wad genetycznych. Nie oznacza to jednak, że młodsze mamy nie powinny wykonywać tych badań. Są one wskazane dla wszystkich ciężarnych, gdyż dzięki nim jest szansa wczesnego wykrycia nieprawidłowości, a dzięki temu wyleczenia wielu chorób, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu zarówno dziecka jak i matki. Dodatkową zaletą jest to, że po wykonaniu badań prenatalnych, jeśli wynik wskazuje na to, że wszystko jest w porządku, przyszła mama może spokojnie czekać do dnia porodu, bez obaw o zdrowie swojego maleństwa.

podobne tematycznie

1 komentarz

matka_roku 8 grudnia 2017 - 11:19

Zdecydowanie dobrze jest takie badania robić, to chodzi przecież o zdrowie i matki i dziecka!

odpowiedz

zostaw komentarz