Zatkany nos. Jak skutecznie leczyć katar przy przeziębieniu, alergii i zapaleniu zatok?

autor Hanna Ryjek
103 x czytano

Zatkany nos może świadczyć nie tylko o przeziębieniu, ale też o alergii albo zapaleniu zatok. Uporczywy katar utrudnia spokojny sen, a w ciągu dnia powoduje duży dyskomfort. Jak skutecznie radzić sobie z niedrożnością nosa i jakie preparaty lecznicze stosować.

Katar przy przeziębieniu – jak go leczyć?

Lekarze zwykli mówić, że przy przeziębieniu leczony katar trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. I w rzeczywistości tak najczęściej jest, choć nieżyt nosa może się przedłużać. Katar traktuje się jako zapalenie błony śluzowej nosa powodujące zwiększoną produkcję wydzieliny i jej wyciek. Zatkany nos, kichanie i swędzenie nosa wywołują różnego rodzaju wirusy, w tym m.in. rhinowirusy odpowiedzialne za przeziębienia. Katar pojawia się najczęściej w sezonie zimowym, kiedy spadają temperatury. Przebywanie na zimnie sprawia, że kurczą się naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, a aparat śluzowo-rzęskowy nabłonka pracuje mniej wydajnie. Komórki odpornościowe, które w normalnych warunkach szybko pozbywają się drobnoustrojów, reagują wolniej (tzn. wolniej docierają do komórek nabłonka). Wtedy nietrudno o wniknięcie wirusa do organizmu i rozprzestrzenienie choroby. Nieżyt nosa to naturalna reakcja obronna organizmu, który przez zwiększoną produkcję śluzu, próbuje pozbyć się niechcianych wirusów.

Kobieta wyciera nos chusteczką

Katar przeziębieniowy ustępuje samoistnie, jednak istnieją sposoby na to, żeby był mniej uciążliwy. W przypadku gęstej i zalegającej wydzieliny warto stosować fizjologiczny roztwór soli, żeby nie doprowadzić do zalegania śluzu i nadkażenia bakteryjnego. Takie leczenie połączone z inhalacjami zaleca się szczególnie w przypadku dzieci, które regularnie nie wydmuchują nosa. Dorośli mogą stosować leki zawierające np. chlorowodorek oksymetazoliny, które obkurczają i zmniejszają przekrwienie oraz obrzęk błony śluzowej nosa, takie jak np. Afrin consumerhealth.bayer.com.pl/pl/przeziebienie/afrin/. Lek ułatwia oddychanie przez nos i zmniejsza wyciek wydzieliny. Należy stosować go nie dłużej niż 3-5 dni, żeby nie utrudniać regeneracji śluzówki.

Katar przy alergii – jak go leczyć?

Alergiczny nieżyt nosa występuje jako reakcja organizmu na czynnik alergizujący – pyłki drzew lub traw, kurz, sierść zwierząt. Podobnie jak katar przy przeziębieniu, alergia sienna powoduje zatkanie nosa, utrudnione oddychanie i częste kichanie. Nieżyt związany z alergią powoduje również obrzęk błon śluzowych i wyciek wodnistej i bezbarwnej wydzieliny. W przypadku alergii na pyłki roślin katar sienny występuje w okresie wzmożonego pylenia drzew i traw. Jeśli układ immunologiczny nadmiernie reaguje na roztocza lub sierść zwierząt, katar może utrzymywać się nawet całorocznie (jeśli w domu stale gromadzą się duże ilości kurzu lub są w nim zwierzęta).

Skutecznym sposobem na pozbycie się alergicznego nieżytu nosa jest usunięcie przyczyny, która go wywołuje. Dom uczulonego na kurz należy jak najczęściej odkurzać, myć w nim podłogi i codziennie przecierać kurzące się powierzchnie. W sypialni alergika nie powinno wieszać się zasłon ani kłaść dywanów, na których dodatkowo zbierają się zabrudzenia. Jeśli testy skórne wykażą alergię na sierść zwierząt, najlepiej zrezygnować z posiadania kota lub psa lub zdecydować się na zwierzę z włosami zamiast sierści.

W leczeniu kataru siennego stosuje się sterydy donosowe, leki przeciwhistaminowe, krople przeciwalergiczne do nosa, a także aerozole obkurczające naczynia błony śluzowej (np. Afrin).

Katar przy zapaleniu zatok – jak go leczyć?

Zapalenie zatok przynosowych występuje najczęściej jako skutek niedoleczonych infekcji dróg oddechowych czy nadmiernie zatkanego nosa. Na zapalenie zatok podatne są też osoby ze skrzywieniami przegrody nosowej czy przerostem migdałków. Do zakażenia zatok przyczyniają się wirusy i wtedy choroba przybiera dość łagodny przebieg. Nos, tak jak i przy przeziębieniu, pozostaje niedrożny, chory odczuwa ból w okolicy czołowo-nosowej. W leczeniu wirusowego zapalenia zatok stosuje się leki obkurczające błonę śluzową nosa, fizjologiczny roztwór soli morskiej, inhalacje oraz płukanie nosa.

Zaniedbana infekcja wirusowa zatok i długotrwałe zaleganie wydzieliny może skutkować nadkażeniem bakteryjnym, co wymaga poważniejszej kuracji. O bakteryjnym zapaleniu zatok może świadczyć ropna wydzielina z nosa, utrudnione oddychanie i usuwanie zalegającego śluzu, rozpierający ból głowy w okolicy czołowo-skroniowej oraz wysoka gorączka. W takim przypadku konieczna jest konsultacja medyczna. Lekarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyk, który zwalczy paciorkowce lub gronkowce zasiedlające układ oddechowy.

Zapalenia zatok nie można bagatelizować, ponieważ nieleczona choroba prowadzi do poważnych powikłań, jak np. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Katar, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym występuje tak często, że się do niego przyzwyczajamy. Pozornie błaha dolegliwość może jednak prowadzić do poważniejszych chorób, szczególnie w przypadku dzieci. To u nich trzeba zadbać o regularne oczyszczanie nosa, tak żeby nie dopuścić do nadkażenia bakteryjnego i zapalenia zatok.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

podobne tematycznie

zostaw komentarz