Ciąża pozamaciczna – objawy. Jak rozpoznać ciążę ektopową?

autor Hanna Ryjek
268 x czytano

Ciąża pozamaciczna to ciąża, podczas której zarodek nie zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, ale znajduje miejsce w jajowodzie, rzadziej w jajniku lub w szyjce macicy. Ciąża ektopowa bardzo często dotyczy młodych kobiet, z reguły kończy się ona poronieniem i może zagrażać życiu kobiety. Jakie są objawy ciąży ektopowej i jak ją rozpoznać?

Co to jest ciąża pozamaciczna?

W zdrowo przebiegającej ciąży zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. W przypadku ciąży pozamacicznej, następuje implementacja poza nią, czyli może to być jajnik, jajowód, szyjka macicy czy otrzewna. W związku z lokalizacją, stan ten jest odpowiednio nazwany np. ciążą jajnikową czy jajowodową. Ciąża pozamaciczna nie tylko przeważnie prowadzi do poronienia, ale też stanowi zagrożenie dla życia, a nawet zdrowia kobiety. Najczęściej dochodzi do niej u kobiet między 25. a 30. rokiem życia.

Kobieta trzymająca się za brzuch

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Wyróżnia się kilka czynników, które mogą przyczyniać się do ciąży pozamacicznej. Są to przebyte zapalenia narządów miednicy mniejszej, wcześniejsze występowanie ciąż ektopowych, operacje jajowodów, stosowanie inseminacji lub zapłodnienia in vitro. Ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej wzrasta również u kobiet, które mają endometriozę, usuwały ciążę lub pozostały im blizny po przebytych operacjach w obrębie macicy.

przeczytaj także:  Jak obliczyć tydzień ciąży? - 4 skuteczne sposoby

Objawy ciąży pozamacicznej

Już pierwsze objawy ciąży macicznej powinny wzbudzić niepokój u kobiety. Początkowo jest to silny ból, który stopniowo promieniuje na cała jamę brzuszną i nasila się podczas ruchu. Później następuje obfite krwawienie, pojawiają się wymioty, zawroty głowy i uczucie parcia w odbycie.

W niektórych przypadkach może dojść do pęknięcia jajowodu, w którym zagnieździł się zarodek. Wówczas pojawia się silny krwotok z objawami wstrząsu. Jest to sytuacja zagrożenia zdrowia i życia kobiety i niezbędna jest natychmiastowa interwencja lekarza. Poza krwawieniem kobieta ma szybsze tętno, poci się, jej skóra staje się zimna, doznaje silnego bólu, a nawet mdleje. Konieczne jest wówczas usunięcie jajowodu.

Niektóre wymienione objawy mogą sugerować także inne choroby, z którymi należy je różnicować. Chodzi tu o pęknięcie torbieli jajnika, endometriozę, poronienie samoistne, zapalenie wyrostka robaczkowego czy skręcenie przydatków macicy.

przeczytaj także:  Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu – jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

Leczenie ciąży pozamacicznej

W rozpoznaniu ciąży ektopowej pomocne jest monitorowanie poziomu hormonu HCG oraz wykonanie USG, które uwidoczni stan macicy i jajowodów. W niektórych przypadkach ciąża ektopowa sama zanika, jeśli jednak tak się nie stanie, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli jajowody nie zostały uszkodzone, wówczas stosuje się środki farmakologiczne. Natomiast jeśli dochodzi do pęknięcia jajowodu, konieczne jest jego usunięcie, ponieważ stanowi to zagrożenie życia kobiety. Można to zrobić metodą laparoskopową w znieczuleniu ogólnym, bez przecinania powłok brzusznych. Jeśli drugi jajowód jest drożny, kobieta wciąż ma realne szanse na zajście w ciążę.

podobne tematycznie

zostaw komentarz