Choroby jajników – objawy PCOS, torbiele jajnika oraz zapalenia przydatków

autor Hanna Ryjek
105 x czytano

Wszelkie dolegliwości związane z jajnikami mogą być groźne dla zdrowia i życia każdej kobiety. To właśnie z tego powodu tak istotna jest profilaktyka, która powinna zakładać coroczne wykonywanie badania, szczególnie USG. Jakie więc są najczęściej występujące choroby jajników i jak się one objawiają? Wyjaśniamy.

Co to jest PCOS?

PCOS to zespół policystycznych jajników. Przyczyny tej choroby nie do końca są znane. Schorzenie to dotyczy zaburzeń endokrynnych, które wykazują silne powiązania z insulinoopornością. PCOS pojawia się wtedy, kiedy ciało kobiety produkuje więcej męskich hormonów, głównie testosteronu, do tego wzrasta też stężenie LH i poziom insuliny we krwi. Poza tymi wskaźnikami charakterystyczne dla PCOS objawy to rzadkie lub nieregularne miesiączki z intensywnymi krwawieniami, niepłodność, otyłość, trądzik i łysienie androgeniczne. Często tej chorobie towarzyszą ból miednicy i wydłużony czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Leczenie PCOS polega głównie na łagodzeniu tych zaburzeń i ich obserwacji. Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę, wówczas zalecane może być przyjmowanie leków pobudzających owulację.

przeczytaj także:  Ile czasu żyją plemniki? Jak długo po stosunku może dojść do zapłodnienia?

>p>Stokrotka na brzuchu

Jak się objawiają torbiele jajników?

Torbiele jajników występują u kobiet bardzo często. Zdarza się, że są one związane z cyklem miesiączkowym i wchłaniają się samoistnie. Z reguły torbiele jajników nie dają charakterystycznych objawów. Jednak kiedy osiągną one duże rozmiary, kobieta skarży się na ból brzucha, częste oddawanie moczu, ból podczas stosunku czy wzdęcia.

Przyczyny powstawania torbieli zazwyczaj kojarzone są z zaburzeniami hormonalnymi. Kiedy kobieta odczuwa objawy z tym związane warto wykonać USG dopochwowe, które pomoże uwidocznić zmiany na jajnikach. Bywa, że lekarz na wszelki wypadek zleca też wykonanie markerów nowotworowych i badania hormonalne. Zazwyczaj wystarczy obserwacja torbieli. Jeśli jednak są one duże i powodują objawy, wdrażane jest leczenie farmakologiczne, rzadziej stosuje się usuwanie torbieli metodą chirurgiczną, chociaż nie jest to wykluczone.

przeczytaj także:  Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Jak rozpoznać zapalenie przydatków?

Zapalenie przydatków to stan zapalny obejmujący jajniki oraz jajowody. Najczęściej pojawia się ono u kobiet młodych i aktywnych seksualnie. Choroba ta spowodowana jest infekcjami bakteryjnymi. Przyczynia się do tego zakażenie dwoinką rzeżączki, chlamydią, paciorkowcami tlenowymi i innymi bakteriami. Wśród objawów zapalenia przydatków wymienia się przeważnie obustronny ból podbrzusza, ból podczas stosunku, krwawienia z dróg rodnych i upławy. Może pojawić się również gorączka, a podczas badania lekarz stwierdza tkliwość szyjki macicy i przydatków. Na zapalenie wskazują również badania laboratoryjne. Podwyższony jest wtedy poziom leukocytów, OB i CRP.

Leczenie zapalenia przydatków rozpoczyna się od zdiagnozowania przyczyny, czyli ustalenia, jaka bakteria przyczyniła się do infekcji. Zazwyczaj ustala się to na podstawie analizy materiału pobranego z pochwy. Wówczas można dobrać odpowiedni antybiotyk, który zadziała na bakterię.

przeczytaj także:  Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu – jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

Choroby jajników mogą mieć poważny wpływ na płodność kobiety, utrudniając zajście w ciąże. Z tego względu bardzo istotne naszym zdaniem jest obserwowanie własnego ciała i regularne poddawanie się badaniom. Co jeszcze warto wiedzieć na temat chorób jajników? Przedstaw swoje sugestie w komentarzu pod artykułem.

podobne tematycznie

zostaw komentarz