Wszelkie dolegliwości związane z jajnikami mogą być groźne dla zdrowia i życia każdej kobiety. To właśnie z tego powodu tak istotna jest profilaktyka, która powinna zakładać coroczne badania, szczególnie USG. Jakie więc są najczęściej występujące choroby jajników i jak się one objawiają?
PCOS – co to jest?
PCOS to zespół policystycznych jajników. Przyczyny tej choroby nie do końca są znane, są to zaburzenia endokrynne, wykazują silne powiązania z insulinoopornością. PCOS pojawia się wtedy, kiedy ciało kobiety produkuje więcej męskich hormonów, głównie testosteronu, do tego rośnie stężenie LH, wzrasta poziom insuliny we krwi. Poza tymi wskaźnikami, charakterystyczne dla PCOS objawy to rzadkie lub nieregularne miesiączki z intensywnymi krwawieniami, niepłodność, otyłość, trądzik, łysienie androgeniczne, ból miednicy, wydłużony czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Leczenie PCOS polega głównie na łagodzeniu objawów tych zaburzeń i obserwacji. Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę, wówczas przyjmowane są leki pobudzające owulację.
>p>
Torbiele jajników – jak się objawiają?
Torbiele jajników występują u kobiet bardzo często, zdarza się, że są związane z cyklem miesięcznym i wchłaniają się samoistnie. Z reguły torbiele jajników nie dają charakterystycznych objawów. Pojawiają się one wtedy, kiedy torbiele osiągną duże rozmiary. Wówczas kobieta skarży się na ból brzucha, częste oddawanie moczu, ból podczas stosunku czy wzdęcia.
Przyczyny powstawania torbieli zazwyczaj kojarzone są z zaburzeniami hormonalnymi. Kiedy kobieta odczuwa objawy z tym związane warto wykonać USG dopochwowe, które pomoże uwidocznić zmiany na jajnikach. Bywa, że lekarz na wszelki wypadek zleca też wykonanie markerów nowotworowych i badania hormonalne.
Zazwyczaj wystarcza obserwacja torbieli. Jeśli jednak są one duże i powodują objawy, wdrażane jest leczenie farmakologiczne, rzadziej stosuje się usuwanie torbieli metodą chirurgiczną, chociaż nie jest to wykluczone.
Zapalenie przydatków – jak rozpoznać?
Zapalenie przydatków to stan zapalny obejmujący jajniki oraz jajowody. Najczęściej pojawia się u kobiet młodych i aktywnych seksualnie, spowodowane jest infekcjami bakteryjnymi. Przyczynia się do tego zakażenie dwoinką rzeżączki, chlamydią, paciorkowcami tlenowymi i innymi bakteriami. Wśród objawów zapalenia przydatków wymienia się przeważnie obustronny ból podbrzusza, ból podczas stosunku, krwawienia z dróg rodnych, upławy. Może pojawić się również gorączka, a podczas badania lekarz stwierdza tkliwość szyjki macicy i przydatków. Na zapalenie wskazują również badania laboratoryjne. Podwyższony jest poziom leukocytów, OB i CRP.
Leczenie zapalenia przydatków rozpoczyna się od zdiagnozowania przyczyny, czyli ustalenia jaka bakteria przyczyniła się do infekcji. Zazwyczaj ustala się to na podstawie analizy materiału pobranego z pochwy. Wówczas można dobrać odpowiedni antybiotyk, który zadziała na obecną bakterię.