Cykl miesiączkowy – ile trwa? Kiedy kobieta ma dni płodne?

autor Natalia Kolia
75 x czytano

Zastanawiasz się, jak należy rozumieć cykl miesiączkowy? Ile trwa? Jak przebiega i kiedy kobieta ma dni płodne? Nie wiesz, jak to wszystko liczyć, ani po co właściwie to robić? Podpowiadamy!

Cykl miesiączkowy – ile trwa?

Generalnie cały cykl menstruacyjny powinien trwać 28 dni. Jednak to oczywiście opcja książkowa, idealna. Na taką liczyć mogą oczywiście panie, które zażywają środki antykoncepcyjne, chociaż u nich trudno mówić w ogóle o cyklu miesiączkowym, gdyż tabletki hamują owulację, co sprawia, że z jajników kobiet nie uwalniają się komórki jajowe. Taki cykl jest więc zaburzony. Jednak jeśli cykl nie trwa 28 dni, wcale nie należy popadać w przerażenie. Zakłada się, że niepokoju nie powinny wywoływać cykle 21 do 35 dni. Siedmiodniowe odchylenia nie są częste.

Warto też wiedzieć, że nieregularne miesiączki mogą być powodowane przez różne czynniki. Mogą to być zaburzenia hormonalne, jak niskie stężenie hormonów tarczycy, wysoki poziom prolaktyny, zespół policystycznych jajników. Na cykl menstruacyjny wpływać mogą również czynniki zewnętrzne: stres, nadmierny wysiłek, podróże, restrykcyjna dieta.

przeczytaj także:  Ile trwają dni płodne?

To, jak długo trwa cykl w dużej mierze zależy od hormonów kontrolujących podwzgórze. To układ hormonalny, który wydziela hormony FSH i LH. Pierwszy z hormonów odpowiada za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Z kolei LH pobudza owulację. Na to, jak przebiega cykl miesiączkowy wpływa również estrogen i progesteron produkowane przez ciałko żółte.

pisanie w kalendarzu

Fazy cyklu menstruacyjnego

Cykl miesiączkowy, a więc menstruacyjny składa się z czterech faz. Są to:

Faza krwawienia miesiączkowego (1.-5. dzień) – to pierwsza faza, która rozpoczyna się krwawieniem. To właśnie w pierwszym dniu miesiączki należy zacząć liczyć cykl. Okres krwawienia menstruacyjnego z reguły trwa 5 dni, choć są dłuższe i krótsze. Oczywiście warto zaznaczyć, że faza ta zachodzi tylko i wyłącznie wówczas, gdy nie doszło do zapłodnienia. W związku z burzą hormonów, w czasie menstruacji mogą pojawiać się rozdrażnienie, płaczliwość, wahania nastroju.

Faza pęcherzykowa (6.-13. dzień) – podczas kolejnego okresu w cyklu miesięcznym błona śluzowa macicy musi się odnowić, by była gotowa na przyjęcie komórki jajowej. Dzięki wzmożonej ilości estrogenu w jajniku rozwijają się pęcherzyki. Pojawia się śluz, który ma ułatwić zapłodnienie. To w nim plemniki mogą przeżyć kilka dni, czekając na komórkę jajową. Faza pęcherzykowa trwa 9-11 dni.

Faza owulacyjna to czas dni płodnych. To właśnie wtedy komórka jajowa kobiety wędruje z jajnika przez jajowód i oczekuje na zapłodnienie. Musi do niego dojść w czasie 12 godzin od jajeczkowania. W przeciwnym wypadku niezapłodniona komórka umrze i zostanie wydalona. Przed owulacją śluz jest przezroczysty i śliski, temperatura ciała rośnie. Kobiety, które starają się zajść w ciążę powinny bacznie obserwować organizm. Jajeczkowanie jest pomiędzy 10. a 16. dniem cyklu.

przeczytaj także:  Metoda objawowo-termiczna – na czym polega? Naturalne planowanie rodziny

Faza progesteronowa trwa 10 do 16 dni. To czas, kiedy organizm kobiety produkuje progesteron. Ma on pomóc z zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej. To on w dużej mierze odpowiada za zespół napięcia przedmiesiączkowego, ale i za zatrzymanie wody w organizmie. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, wówczas błona zacznie się łuszczyć i wystąpi krwawienie miesiączkowe.

Cykl kończy się w dni poprzedzającym krwawienie. Gdy pojawi się miesiączka, należy zacząć liczyć na nowo.

Kiedy kobieta ma dni płodne?

W omówieniu poszczególnych faz cyklu znajduje się odpowiedź na pytanie o to, kiedy kobieta ma dni płodne. Jeśli cykl trwa 28 dni, wówczas pęcherzyk powinien pęknąć w 14. dniu. Jednak to, co istotne, a o czym niewiele kobiet zdaje sobie sprawę – owulacja występuje 14 dni nie po ostatniej miesiączce, a przed kolejną.

przeczytaj także:  Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu – jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

Dni płodne trwają znacznie dłużej. Wszak plemniki w organizmie kobiety mogą przeżyć nawet kilka dni. Tak więc osoby, które nie chcą zostać rodzicami, powinny wstrzymać się od współżycia nie tylko w czasie owulacji, ale i kilka dni przed i po niej.

Kobieta ma dni płodne w zasadzie gdzieś 9 dni. Pierwsze trzy to niska szansa na ciążę, dwa dni przed owulacją i trzy dni po niej to bardzo wysokie prawdopodobieństwo. Dzień później również może dojść do zapłodnienia.

podobne tematycznie

1 komentarz

Kelli 29 października 2019 - 17:47

Mnie w kontrolowaniu cyklu pomaga komputer, określa dni płodne na podstawie kilku kluczowych wskaźników i dokładnie wiadomo kiedy będzie owulacja

odpowiedz

zostaw komentarz