PCOS – objawy. Leczenie zespołu policystycznych jajników

autor Hanna Ryjek
89 x czytano

PCOS to choroba, która najczęściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Jest to zaburzenie endokrynne o zróżnicowanych objawach. Niektóre osoby mogą odczuwać je bardziej, inne dowiadują się o PCOS dopiero wtedy, kiedy mają problemy z zajściem w ciążę. Co warto wiedzieć o zespole policystycznych jajników i jak można to leczyć?

Czym jest PCOS?

PCOS to skrót od polycystic ovary syndrome. W polskim nazewnictwie istnieje wiele określeń dla tego zaburzenia. PCOS to także choroba jajników policystycznych, czynnościowy lub funkcjonalny androgenizm jajnikowy, zespół policystycznych jajników, zespół sklerotycznych jajników, wielotorbielowatość jajników, czy jajnikowy zespół dysmetaboliczny.

Lekarz z dokumentacją

Jakie są przyczyny PCOS?

Przyczyny zespołu policystycznych jajników nie są do końca znane. Odpowiedzialne za PCOS mogą być uwarunkowania genetyczne i czynniki środowiskowe. Dowiedziono także, że zaburzenia endokrynne tego rodzaju mogą być ściśle powiązane z insulinoopornością.

przeczytaj także:  Metoda objawowo-termiczna – na czym polega? Naturalne planowanie rodziny

Objawy PCOS

Objawy zespołu policystycznych jajników mogą być bardzo różne. Najczęściej kobiety mają rzadkie lub nieregularne miesiączki, chociaż nie jest to reguła. Niewykluczone, że PCOS występuje również przy regularnych miesiączkach. To, co jednak charakterystyczne, to obfite krwawienia. Wiele kobiet skarży się także na zespół napięcia przedmiesiączkowego, który trwać może kilka dni. Pojawiają się wtedy nie tylko takie objawy jak rozdrażnienie czy zmiany nastroju, ale również bóle pleców i miednicy.

Objawem, który często u kobiet wskazuje na PCOS jest problem z zajściem w ciążę. Spowodowane jest to głównie rzadkimi owulacjami, w niektórych przypadkach może ich w ogóle nie być. Ponadto kobiety mogą mieć także problemy ze skórą, czyli trądzik, łojotok, rogowacenie ciemne, łysienie, ale i zarost typu męskiego. Pojawia się również tendencja do tycia, zwłaszcza w dolnych partiach ciała.

przeczytaj także:  Od czego zależy płeć dziecka?

Diagnostyka zespołu policystycznych jajników

Rozpoznanie PCOS odbywa się na podstawie różnych kryteriów ustalonych przez międzynarodowych ekspertów. Według niektórych wskazań, zespół policystycznych jajników jest prawdopodobny, jeśli występuje nadmiar androgenów, są rzadkie owulacje, a jajniki są torbielowate. W diagnostyce pomocne są badania obrazowe, mowa tu o USG dróg rodnych, które ocenią stan jajników, głównie chodzi o to, czy są one wypełnione pęcherzykami. Niezbędne jest również wykonanie badań hormonalnych krwi.

Objawy PCOS mogą występować również w przypadku innych chorób, dlatego podczas diagnostyki należy skupić się na wykluczeniu między innymi zespołu Cushinga, wrodzonego przerostu nadnerczy czy hiperprolaktynemii.

Jak wygląda leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników skupia się głównie na eliminacji zaburzeń hormonalnych. Kobiety przyjmują więc leki antyandrogenowe i tabletki antykoncepcyjne. Dzięki temu jest szansa na powrót regularnych miesiączek i owulacji. To szczególnie istotne w przypadku chęci zajścia w ciążę. Warto jednak wiedzieć, że terapia ta jest długotrwała, a na efekty należy trochę poczekać.

przeczytaj także:  Ile czasu żyją plemniki? Jak długo po stosunku może dojść do zapłodnienia?

Objawy PCOS mogą być bardzo dokuczliwe dla kobiet, dlatego warto się regularnie badać w tym zakresie. Z tego miejsca chcielibyśmy zachęcić Was, kobiety do regularnych badań. Jeśli borykałyście się z PCOS, to podzielcie się swoją historią w komentarzu, niech inne kobiety wiedzą, że nie są same!

podobne tematycznie

zostaw komentarz