Jaki śluz w dni płodne?

autor Sabina Roztecka
361 x czytano

Niezależnie od tego, czy kobieta pragnie całym sercem zajść w ciąże, czy wręcz przeciwnie, chciałaby tego absolutnie uniknąć, obserwacja własnego ciała i cyklu menstruacyjnego może przynieść same korzyści. Jednym z istotnych objawów gotowości do poczęcia dziecka jest śluz. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyznaczyć dni płodne i po czym je rozpoznać, to koniecznie przeczytaj ten tekst.

Dni płodne – kiedy się ich spodziewać?

Jest kilka sposobów na wyznaczenie dni płodnych. Najlepsze rezultaty daje wykorzystanie wszystkich dostępnych metod jednocześnie. Pierwszą z nich jest obserwacja ciała polegająca na codziennym mierzeniu temperatury. Najlepiej mieć termometr na stoliku nocnym i dokonywać pomiaru od razu po przebudzeniu. Podniesiona temperatura o 0,5 stopnia (pod warunkiem, że nie jest się chorym) wskazuje na dni płodne. Drugą oznaką jest odpowiedni rodzaj śluzu. Jaki śluz widoczny jest w dni płodne? Otóż przypomina on surowe białko jaja kurzego, jest przezroczysty, bezbarwny, rozciągliwy i lepki.

przeczytaj także:  Jak zaplanować płeć dziecka?

Obserwując śluz, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także na ilość. Biorąc pod uwagę, że jego wydzielanie jest ściśle związane z gospodarką hormonalną organizmu kobiety, to jego duża ilość informuje nas o większej szansie na zajście w ciążę.

test ciążowy

Kalkulator dni płodnych – jak działa?

Odczytywanie sygnałów płynących z ciała nie jest, na pewno na początku, proste. Jeśli nie ufamy sobie w pełni i potrzebujemy potwierdzenia wyniku swoich obserwacji, to wsparciem może być kalkulator dni płodnych. To narzędzie wylicza, na podstawie dwóch danych, kiedy powinna mieć miejsce owulacja, a także które dni są wobec tego uznawane za płodne. Aby skorzystać z kalkulatora owulacji, wystarczy znaleźć go w internecie, jest dostępny na wielu stronach, podać datę ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu.

przeczytaj także:  Dlaczego nie zaszłam w ciążę w dni płodne?

Oczywiście sam kalkulator dni płodnych nie powinien być traktowany jako metoda antykoncepcji. Na organizm kobiety ma wpływ tak wiele zmiennych, że tego typu proste wyliczenia są pewną wskazówką, ale nie powinno się im bezwarunkowo ufać.

Objawy owulacji

Aby jeszcze lepiej odczytywać sygnały płynące z ciała, dobrze jest wiedzieć, jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na moment owulacji. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich kobiet, a nawet jeśli jednego miesiąca są one wyraźne, to w następnym może już tak nie być. Jest to zatem kolejna wskazówka, której jednak nie należy uznawać za pewnik. Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, a więc temperaturę ciała, śluz oraz pozostałe objawy, można dość precyzyjnie wskazać, w którym momencie szansa na zajście w ciążę jest największa.

przeczytaj także:  Ile czasu żyją plemniki? Jak długo po stosunku może dojść do zapłodnienia?

Do częstych objawów owulacji należy ból w podbrzuszu, wzrost libido, obrzmiałe piersi oraz gorsze samopoczucie. Zdarza się, że w tym okresie występuje niewielkie plamienie, a temperatura ciała jest podwyższona bardziej niż 0,5 stopnia. Oczywiście wszystkie te objawy owulacji nie muszą występować jednocześnie, czasem odczuwalny dla kobity jest tylko jeden z nich.

Opisane przez nas sposoby na wyznaczenie dni płodnych dają sporą szansę na to, by zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jeśli jednak celem obserwacji swojego ciała jest niedopuszczenie do zapłodnienia, to trzeba pamiętać, że metody te nie dają absolutnej pewności i warto rozważyć stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.

podobne tematycznie

1 komentarz

Katarzyna 30 marca 2022 - 11:35

Wszystko to prawda. Dzięki obserwacji ciała i dostrzeżenia u siebie tych objawów udało mi się dwukrotnie zajść w ciążę dokładnie wtedy, kiedy chciałam. Moim zdaniem najważniejsze to się bacznie obserwować. Ale nie jeden miesiąc, tylko cały czas.

odpowiedz

zostaw komentarz