Od czego zależy płeć dziecka?

autor Natalia Kolia
243 x czytano


Wiele osób zastanawia się nad tym, czy mogą mieć wpływ na płeć dziecka. Mają już chłopca i marzą o dziewczynce lub odwrotnie. Podpowiadamy, od czego zależy płeć dziecka i czy da się w jakiś sposób na nią wpłynąć.

Płeć dziecka a genetyka

Według naukowców decyzja o płci dziecka zapada już w momencie zapłodnienia, czyli w chwili połączenia się komórek rozrodczych matki i ojca. W zasadzie najwięcej jednak zależy od plemników. Organizm kobiety produkuje tylko komórki rozrodcze z chromosomem X, zaś mężczyzny z X i Y. Jeśli więc komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik z zawierający X, to urodzi się dziewczynka, a Ychłopiec. Jednakże to nie wszystko, bowiem płeć może się jeszcze zmienić. Dlaczego? O tym poniżej.

przeczytaj także:  Jak obliczyć tydzień ciąży? - 4 skuteczne sposoby

Czy tylko chromosomy decydują o płci dziecka?

Okazuje się, że aby płód z chromosomem Y stał się chłopcem, musi dostać się do niego testosteron. Co więcej, do 7. tygodnia ciąży – według jednych zarodek jest tylko płci żeńskiej, a według drugich – zawiera zarówno struktury, które mogą się przekształcić w najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne i przewody natryskowe, ale także te z których powstają jajowody i macica. Około 7. tygodnia ciąży powstają gruczoły płciowe. To one wydzielają hormony, które mają wpływ na wykształcenie się właściwych dla płci narządów płciowych.

Czy na płeć dziecka wpływa czas owulacji?

Według niektórych wpływ na płeć dziecka ma dzień cyklu. Jeśli para uprawia seks blisko owulacji, to szanse na chłopca rosną. Wszystko dlatego, że nasienie z chromosomami Y jest rzadsze, ale szybsze. Jeśli więc dostanie się do komórki jajowej szybko, to jest możliwe, że pojawi się chłopiec. Sprzyjać temu mają także pozycje, które zapewniają głębszą penetrację. Prawda jest jednak taka, że nawet u kobiet, które mają regularny cykl nie są się dokładnie ustalić czasu owulacji. Pomóc w tym może śluz z szyjki macicy, ale też nie zawsze.

kobieta w ciąży

Wpływ diety matki na płeć dziecka

Niektóre badania dowodzą, jakoby na płeć dziecka wpływ miała dieta matki. Podobno, gdy przyszła mama odżywia się zdrowo, je regularnie i dostarcza organizmowi dużo wartości odżywczych ma większe szanse na chłopca, z kolei kobieta, której dieta jest uboższa w białko, witaminy i inne składniki mineralne, raczej urodzi dziewczynkę. Jednakże teoria ta przeczy genetyce.

przeczytaj także:  Jak wybrać imię dla dziecka? ABC przyszłych rodziców

Czy stres u ciężarnej ma wpływ na płeć dziecka?

Całkiem niedawno pojawiła się teoria jakoby na płeć dziecka wpływ miał poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Według brytyjskich naukowców zestresowane kobiety mają małe szanse na poczęcie chłopca. Z nadmiarem stresu warto walczyć, ale niekoniecznie w celu urodzenia syna, ale w celu zapewnienia sobie zdrowia.

Co jeszcze wpływa na płeć dziecka?

Według niektórych wpływać na płeć dziecka mogą również nawyki mężczyzn. Jeśli noszą telefon komórkowy w przedniej kieszeni spodni, kładą laptopa na kolana, noszą ciepłą bieliznę lub obcisłe spodnie, to podgrzewają swoje miejsce intymne. Plemniki z chromosomami Y są zbyt słabe, by wytrzymać działanie wysokiej temperatury, dlatego rosną szanse na córkę.

przeczytaj także:  Obserwacja śluzu – sposób na lepsze poznanie własnego ciała

podobne tematycznie

1 komentarz

pralinka 24 lipca 2017 - 11:42

Ile w tym rzeczywiście prawdy, to chyba ciężko stwierdzić. Nie sądzę by można było zaplanować płeć dziecka

odpowiedz

zostaw komentarz