Ile trwają dni płodne?

autor Sabina Roztecka
257 x czytano

Wiedza na temat cyklu menstruacyjnego jest dla kobiet niezwykle ważna. Dzięki dokładnym obserwacjom własnego organizmu można z wyprzedzeniem rozpoznać różne nieprawidłowości, które mogą być objawem np. choroby. Wiedząc kiedy wypadają dni płodne lub kiedy rozpocznie się miesiączka, można znacznie lepiej przygotować się do tego momentu, co jest szczególnie istotne w momencie planowania potomstwa.

Kiedy są dni płodne i ile trwają?

Aby właściwie określić moment, w którym kobieta jest płodna, trzeba posiadać podstawową wiedzę na temat cyklu miesiączkowego. Najprościej rzecz ujmując, jest to czterofazowy cykl, zachodzący w następstwie zmian stężeń hormonów w organizmie kobiety. Najsilniej odczuwalnym i najbardziej widocznym momentem tego cyklu jest miesiączka, natomiast do kulminacji dochodzi w momencie owulacji. Zwracając uwagę na pewne sygnały wysyłane przez ciało, kobieta jest w stanie całkiem dokładnie określić, w jakiej fazie cyklu aktualnie się znajduje.

przeczytaj także:  Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Dni płodne wypadają mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego, który liczy się od pierwszego dnia miesiączki. To określenie „mniej więcej” jest ważne, gdyż pod wpływem różnych czynników dni te mogą się przesuwać, dlatego tak istotne jest wnikliwe obserwowanie i badanie swojego organizmu.

Aby w miarę precyzyjnie ustalić, kiedy istnieje największa szansa na zajście w ciążę, należy codziennie badać temperaturę ciała (najlepiej rano, tuż po przebudzeniu) i notować wyniki w kalendarzu. Drugą bardzo istotną czynnością jest obserwacja śluzu. Dni płodne mają miejsce w momencie, gdy temperatura ciała podnosi się o 0,5 stopnia, a śluz jest przezroczysty i lepki. Ten stan utrzymuje się krótko, około 3-4 dni, jednak jeśli chcemy uniknąć ryzyka zapłodnienia, wtedy lepiej powstrzymać się od współżycia około 7 dni.

przeczytaj także:  Obserwacja śluzu – sposób na lepsze poznanie własnego ciała

kalendarz w telefonie

Co to jest owulacja?

Owulacja, nazywana także jajeczkowaniem, to etap, w którym jajeczko jest dojrzałe i komórka jajowa opuszcza pęcherzyk Graafa. Następnie uwalniana jest z jajnika do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia.

Niektóre kobiety potrafią wskazać dzień kiedy dochodzi do owulacji, gdyż w tym czasie odczuwają różne dolegliwości. Może to być plamienie, ból w podbrzuszu przypominający bóle menstruacyjne, wzrost libido, czy dyskomfort w okolicach biustu (obrzmiałe piersi). Nie jest to jednak regułą i nie można tylko na tej podstawie określać dni płodnych.

Objawy ciąży

Jeśli celem prowadzenia tak szczegółowych obserwacji swojego ciała było zajście w ciąże, to już dwa lub trzy tygodnie później można spodziewać się rezultatu. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, to rozpocznie się miesiączka. Jeśli natomiast starania zakończyły się sukcesem, a krwawienie w oczekiwanym terminie nie nastąpi, to jest to ten moment, kiedy można wykonać test ciążowy.

przeczytaj także:  Co to jest owulacja?

Podsumowując, za pierwszy objaw ciąży można uznać brak miesiączki. Ponadto część kobiet może zauważyć wzrost temperatury ciała, rozpulchnienie szyjki macicy, wzmożone wydzielanie gęstego śluzu, czy też uczucie wzdęcia. Na samym początku ciąży zdarzają się również biegunki bądź zaparcia, zmiany apetytu, zmęczenie, wahania nastrojów oraz mdłości.

podobne tematycznie

zostaw komentarz