Dlaczego nie zaszłam w ciążę w dni płodne?

autor Sabina Roztecka
466 x czytano

Trudności z zajściem w ciążę, to problem, który dotyka coraz większą ilość kobiet w Polsce i nie tylko. Dobrze jest mimo wszystko podejść do tematu spokojnie i zastanowić się, co może być ewentualną przeszkodą i omówić to z ginekologiem. Absolutnie nie należy wpadać w panikę, zwłaszcza jeśli starania trwają dopiero parę miesięcy. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego nie zaszłaś w ciążę podczas dni płodnych, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Kiedy są dni płodne?

Aby mieć pewność, że do zapłodnienia nie doszło pomimo starań w trakcie dni płodnych, trzeba umieć je dokładnie określić, co wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim, planując potomstwo, warto zacząć obserwować swoje ciało i prowadzić notatki. Aby jak najdokładniej ustalić moment, w którym kobieta jest gotowa do zapłodnienia, powinna ona przez co najmniej trzy miesiące badać codziennie (tuż po przebudzeniu) temperaturę i notować ją w kalendarzu. Uwagę zwrócić należy także na śluz, który zmienia się wraz z fazami cyklu miesiączkowego. W czasie owulacji śluz jest przezroczysty i rozciągliwy, przypomina białko jaja kurzego, a temperatura ciała wzrasta o 0,5 stopnia.

przeczytaj także:  Metoda objawowo-termiczna – na czym polega? Naturalne planowanie rodziny

W ustaleniu dni płodnych mogą pomóc również LH testy owulacyjne, dostępne w aptekach. Działają one na zasadzie podobnej do testów ciążowych. Pasek testowy zanurza się w pobranej próbce moczu i czeka na wynik, którego sposób interpretacji opisany jest na opakowaniu. Niektórzy ginekolodzy zalecają jednak, żeby tego typu metody zacząć stosować dopiero po roku nieudanych starań, gdyż wcześniej mogą niepotrzebnie stresować kobietę.

kobiecy brzuch

Jakie są objawy bezpłodności?

Problemy z płodnością często nie dają żadnych objawów i trudność ta zostaje zauważona dopiero w momencie podjęcia prób zajścia w ciążę. Jeśli jednak kobieta chce przygotować się do tego procesu, może wcześniej wybrać się do ginekologa i wykonać kilka podstawowych badań, które mogą wykluczyć ewentualne przeszkody już na samym początku.

przeczytaj także:  Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Skuteczne sposoby

W niektórych sytuacjach taka wizyta jest wręcz wskazana. W momencie, gdy pojawiają się nietypowe bóle, upławy, czy krwawienia są zbyt obfite lub nieregularne, warto w pierwszej kolejności zasięgnąć porady lekarza.

Przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Niestety przyczyn niepłodności może być bardzo dużo, dlatego tak ważna jest kompleksowa diagnostyka w przypadku długotrwałych problemów z zajściem w ciążę. Badania na płodność powinna wykonać zarówno kobieta, jak i jej partner, z którym stara się o dziecko.

Niepłodność dzieli się na niepłodność pierwotną oraz wtórną. Pierwszy rodzaj dotyczy kobiet, które mają problem z zajściem w pierwszą ciążę, o niepłodności wtórnej natomiast mówimy, gdy do poczęcia pierwszego dziecka doszło bez problemu, a problem zaczął się przy następnych próbach. Wśród przyczyn zdrowotnych odpowiedzialnych za kłopoty z zajście w ciąże można wyróżnić brak owulacji, niedoczynność jajników, hiperprolaktynemie, zespół policystycznych jajników, czy endometrioze. To tylko kilka przykładów przyczyn zdrowotnych, należy jednak wziąć pod uwagę także czynniki środowiskowe. W poczęciu dziecka może przeszkadzać spożywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach, stres, nadwaga lub też zbyt niska waga ciała.

przeczytaj także:  Co to jest owulacja?

podobne tematycznie

1 komentarz

HERO 5 stycznia 2022 - 13:04

No cóż… zajście w ciążę nie jest proste, chyba, że jest się nastolatką ;)

odpowiedz

zostaw komentarz