Co może jeść roczne dziecko?

autor Natalia Kolia
183 x czytano


Twoje dziecko skończyło rok? Zastanawiasz się, co może jeść? Odpowiedź jest dość prosta: wszystko. Warto jednak pamiętać, że jedzenie dla dorosłych jest zbyt obficie przyprawione i przygotowane w nieodpowiedni sposób. Należy także wziąć pod uwagę, że to okres w którym kształtuje się gust kulinarny malca, więc posiłki powinny być zdrowe. Podpowiadamy, co podawać rocznemu dziecku.

Czego nie może jeść roczne dziecko?

Zacznijmy od tego, czego absolutnie nie można podawać dziecku. Na pewno należy unikać mocno doprawionych dań, a także tych przygotowywanych w głębokim tłuszczu. Pod żadnym pozorem nie powinno się dawać przetworzonej, niezdrowej żywności, gdyż przełoży się to na upodobania kulinarne w przyszłości. Nie kupujmy więc produktów konserwowanych chemicznie, z zawartością sztucznych barwników i aromatów, takich jak gotowe słodycze, napoje gazowane i chipsy.

Dania takie jak kotlet schabowy nie są wskazane, gdyż mogą powodować niestrawność i zaparcia. Lepiej postawić na gotowane mięso.

Warto unikać cukru i soli. Dopóki dziecko nie pozna ich smaku nie będzie mu przeszkadzał ich brak w gotowanych ziemniakach, czy koktajlu. Rocznym dzieciom nie powinno się podawać miodu, gdyż może wywołać ciężką chorobę, tzw. botulizm.

Jakie warzywa i owoce dla roczniaka?

Można powiedzieć, że dziecko, które skoczyło 12 miesięcy może jeść niemalże wszystkie owoce i warzywa. Oczywiście warto zaczynać od tych, które rosną w kraju. Uważać należy na rzodkiewki, sałatę, a także cytrusy. Szpinak powinno się dawać nie częściej niż raz w tygodniu, gdyż utrudnia wchłanianie się wapnia. Nie żałujmy malcowi owoców i warzyw – zawierają wiele witamin i minerałów. Rocznemu dziecku nie trzeba ich miksować. Niech stara się gryźć – to ważne dla rozwoju zgryzu. Warzywa i owoce mogą być zarówno gotowane, jak i surowe.

Produkty zbożowe w diecie rocznego dziecka

Węglowodany zawarte w produktach zbożowych, a także witaminy z grupy B i błonnik są ważne dla rozwoju dziecka. Najpierw wprowadza się je w postaci kaszek i kleików, później jako produkty z pszenicy, należy jej jednak podawać stopniowo, gdyż mogą wywoływać reakcję alergiczną.

dziecko je posiłek

Mięso i ryby a roczne dziecko

Dzieci potrzebują białka i żelaza zawartego w mięsie i w rybach. To ważne dla ich prawidłowego rozwoju. Najlepiej podawać je na obiad. Warto postawić na indyka, kurczaka lub jagnięcinę. Dwa razy w tygodniu dziecko powinno dostać rybę. Najlepiej posiłki gotować w wodzie lub na parze.

Nabiał w diecie dziecka

Roczne dziecko, jeśli nie ma uczulenia na mleko, może z powodzeniem jeść wszystkie produkty nabiałowe: maślanki, jogurty, twarożek, ser żółty itp. Warto je podawać do każdego posiłku. To źródło wapnia i innych minerałów niezbędnych do wzrostu malca.

Co do picia dla dziecka?

Oczywiście w posiłkach nie powinno zabraknąć picia. Unikać należy gotowych soków i napojów gazowanych. Zawierają za dużo cukru i szkodliwych substancji. Warto postawić na domowe soki owocowe i warzywne, ale w ilości nie większej niż pół szklanki dziennie (zarówno przecierowego, jak i klarownego). Dziecku lepiej podawać wodę, zwłaszcza tę przeznaczoną dla niemowląt. W dodatku nie z butelki, a z kubka niekapka. Ma pozytywny wpływ na rozwój aparatu mowy.

podobne tematycznie

zostaw komentarz