Nastało lato, czyli ulubiona pora rodziców. W ciepłe, słoneczne dni bardzo łatwo zorganizować dziecku czas. Niestety nie zawsze pogoda nas rozpieszcza, a wtedy, należy wymyślić dobry sposób aby oderwać dziecko od ekranu telewizora lub komputera. Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem w domu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!
1. Jak się bawić z rocznym maluchem?
2. Jak kreatywnie spędzić czas z dwulatkiem?
3. A co z przedszkolakami?
1. Jak się bawić z rocznym maluchem?
To najczęstszy problem młodych rodziców i, przyznajmy szczerze, nie lada wyzwanie. Roczne dziecko rzadko spojrzy łaskawym okiem na zabawki, którym jeszcze kilka tygodni temu poświęcał większość swojego czasu. W dodatku jest bardziej mobilne niż jeszcze parę miesięcy temu, więc nie ma mowy o utrzymaniu go na dłużej w jednym miejscu. Jak więc zorganizować mu czas? Oto kilka pomysłów:
Do tej zabawy będziesz potrzebować dużych klocków. Polega ona na tym, że rozkładasz klocki na podłodze i wraz ze swoją pociechą próbujesz ułożyć z nich jakąś konstrukcję. Nie musi być ona z góry określona. Zdaj się na waszą fantazję! Zabawa ta ćwiczy pomysłowość i rozwija myślenie w kategoriach przyczynowo-skutkowych.
Łatwy sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Maluchy, które odkryły już umiejętność ściskania przedmiotów oraz wkładania i wyjmowania ich z koszyka, chętnie ją wykorzystują. A Ty możesz ją wykorzystać do zorganizowania swojemu dziecku czasu i przy okazji, zachowania porządku w swoim domu. Przecież nie ma nic fajniejszego niż radość dziecka wynikająca z Twoich wesołych reakcji na „prezenty”.
To ulubiona zabawa rocznych dzieci. Przeglądając wspólnie książeczkę wyjaśnij maluszkowi co znajduje się na każdym z obrazków, wyraźnie wymawiając nazwę zwierzątka, rzeczy czy rośliny. Po kilku razach wspólnego oglądania książeczki, poproś dziecko, aby wskazało gdzie znajduje się wymieniony przez Ciebie przedmiot. Taka zabawa doskonale ćwiczy koncentrację i pamięć. Dodatkowo wpływa również pozytywnie na rozwój mowy – słuchając bajeczki, maluch uczy się brzmienia poszczególnych dźwięków.
2. Jak kreatywnie spędzić czas z dwulatkiem?
Dziecko w tym wieku trudno poskromić. Z grzecznego i spokojnego maluszka zmienia się w trudny do ogarnięcia wulkan energii. Maluch w tym wieku zaczyna poznawać sam siebie, co lubi i jak brać udział w codziennych czynnościach. Dodatkowo przyswajanie tej wiedzy idzie mu bardzo szybko, co może być sporym zaskoczeniem dla rodziców. Dwulatka bardzo ciężko jest zająć czymś na dłuższą chwilę, więc rodzice muszą wykazać się nie lada kreatywnością aby co rusz zaskakiwać go nowym pomysłem na zabawę. Oto kilka z nich:
Zapal w ciemnym pokoju nocną lampkę i układajcie ręce w taki sposób aby na ścianie powstały kształty zwierząt. Twojemu dziecku najprościej będzie pokazać motylka i zajączka ale możesz spróbować pokazać mu również inne kształty. Teraz Wasze zwierzątka mogą stać się bohaterami jakiejś ciekawej historii.
Pamiętasz jak bawiłaś się tak jak byłaś mała? Czas na powrót do przeszłości! Surowe ziemniaki przekrój na pół i wytnij na nich dowolne kształty np. gwiazdki czy serduszka. Na początek wystarczą znane maluchowi figury. Potem nałóż na nie farbę (ważne aby nie była wodnista ponieważ spłynie ze stempla) i do dzieła! Wyczarowanie oryginalnego obrazu wcale nie jest takie trudne!
Twoje dziecko bardzo lubi naśladować to co robisz. Pewnie zauważyłaś jak obserwuje Cię kiedy przenosisz lub odkładasz różne rzeczy. Może pozwolisz mu aby sam spróbował coś posegregować? Nie muszą to być od razu duże rzeczy. Wystarczy, że pomoże ci zanieść brudne ubrania do łazienki, czy schowa swoje zabawki. Zobaczysz jakie będzie dumne z siebie i szczęśliwe że mogło pomóc, a Ty będziesz miała porządek w domu. Same korzyści, prawda?
3. A co z przedszkolakami?
Mały przedszkolak jest towarzyski, otwarty i chętnie spędza czas zarówno z rodzicami, jak i swoimi rówieśnikami. Trzylatek jest również bardziej komunikatywny. Potrafi słuchać, coraz więcej mówi, jest coraz bardziej samodzielny a jego koordynacja wzrokowo-ruchowa jest bardziej precyzyjna. Twoim zadaniem jest zachęcanie do aktywności, wspieranie i nadzorowanie jego samodzielnych zachowań. Pomocne w tym będą te zabawy:
Kto z nas nie zna jej z własnego dzieciństwa? Od lat cieszy się ona niezmienną popularnością wśród dzieci. Nie wymaga żadnych dodatkowych przedmiotów, a sprawia wiele radości zarówno dzieciom jak i rodzicom. Trzyletni brzdąc nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem zasad tej zabawy. Pamiętaj o zamianie kolejności – raz szukaj Ty, następnie pozwól na to maluchowi. Taka gra, oprócz dostarczenia dziecku radości, wzmocni jego spostrzegawczość.
Miękka, plastyczna masa pozwala na lepienie różnych kształtów. Masę solną łatwo możesz zrobić w domu. Potrzebne Ci będą do tego szklanka mąki, szklanka soli i 1/2 szklanki wody. Sypkie produkty wysyp na stolnicę, powoli dodawaj do nich wodę aż masa będzie miała jednolitą konsystencję. Teraz już możecie zacząć tworzyć różne przedmioty. Do masy solnej możesz dodać różnokolorowe farby lub poczekać aż przygotowana przez was figurka wystygnie i wtedy pomalować ją na różne kolory. Aby przyspieszyć proces wysychania, możesz wstawić je na chwilę do nagrzanego piekarnika.
Zabawa w teatr rozwija dziecięcą wyobraźnię, a wykonanie strojów albo kukiełek wspiera rozwój jego zdolności manualnych. Najważniejsze, przed rozpoczęciem przygotowań do przedstawienia, jest ustalenie jego formy. Kukiełki, pacynki, a może żywi aktorzy? Pozwól zdecydować maluchowi! Potem przejdź do stworzenia scenariusza, podziału ról i technicznej realizacji pomysłu.
Polega ona na przygotowaniu pacynek, kukiełek lub strojów dla małych aktorów i stworzeniu scenografii. Wykonaj je wspólnie z dzieckiem. Oczywiście kupno gotowych byłoby szybszą opcją, ale zrobienie ich samodzielnie da dziecku więcej radości. Na koniec przygotujcie zaproszenia dla gości. Takie przedstawienie to świetny sposób na rodzinne spędzenie niedzielnego popołudnia.
4 komentarze
Moje dziecko uwielbia bawić się stempelkami z ziemniaków, ma też swój kącik gdzie trzymamy jego figurki z masy solnej (taka mała wystawa). Trochę gorzej u mojego synka z zabawami ruchowymi, takimi jak zabawa w chowanego, kolorowa piłka czy jakiekolwiek zawody sportowe z rówieśnikami. Za to uwielbia kiedy pokazuję mu teatrzyk cieni i kiedy wyczarowujemy różne przedmioty z tego, co w domu jest pod ręką. Chyba rośnie mi mały artysta.
Ja uważam, że trzeba szukać takich rozrywek dla dzieci. W ten sposób łączy się przyjemne z pożytecznym gdyż dziecko spędza czas z rodzicem na grach i zabawach, które wpływają korzystnie na jego rozwój. Nic bardziej mnie nie wkurza, jak widzę małe dziecko z telefonem albo tabletem bo rodzicom nie chce się nim zająć więc dają mu elektronikę do zabawy. Potem są problemy bo albo dziecko nie umie bez tego żyć, albo coś zepsuje i rodzice się o to na niego wściekają.
Ciekawe propozycje. Najlepsze jest to, że to zajmie sporo dni, żeby wszystkie wypróbować, więc przez jakiś czas nie trzeba się będzie zastanawiać.
Fantastyczne te pomysły! Koniecznie muszę zerknąć! Często zajmuję się bratankiem i pomysły na zabawę dość szybko się kończą… Dziękuję!