Podwyższona temperatura ciała u dziecka może zdarzać się dość często, ale nie zawsze jest objawem choroby. Z uwagi na ciągle rozwijający się układ termoregulacji organizmu, temperatura u malucha zwykle waha się między 36 a 37,5°C i w tym przedziale uznawana jest za stan normalny. Kiedy reagować i jak radzić sobie z gorączką u dziecka?
- Przyczyny gorączki u dzieci
- Jak objawia się gorączka?
- Kiedy zacząć i jak obniżać gorączkę u maluszka?
Stan podgorączkowy u malucha to temperatura ciała w przedziale 37,5-38°C. Dopiero gdy na termometrze pojawi się minimum 38°C, możemy mówić o gorączce u dziecka, ale jest ona umiarkowana (należy starać się ją obniżać). Powyżej 38,5°C mamy już do czynienia z wysoką gorączką, którą trzeba intensywnie zbijać, podając również leki przeciwgorączkowe. Gdy temperatura wzrośnie powyżej 40°C, konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.
Przyczyny gorączki u dzieci
Podwyższona temperatura może pojawić się z różnych przyczyn i nie zawsze jest spowodowana infekcją. Maluch może zareagować gorączką nawet z powodu nadmiaru wrażeń i emocji albo zbyt dużego wysiłku, co u tak małych dzieci zdarza się często. Przyczynami stanów podgorączkowych bywają ząbkowanie, szczepienia ochronne, a nawet zwykły ból brzuszka.
Jednak gorączka u noworodka, niemowlaka i małego dziecka zawsze musi być uważnie obserwowana, bo nigdy nie wiadomo, czy nie jest skutkiem jakiegoś stanu zapalnego, infekcji wirusowej lub bakteryjnej albo innych dolegliwości. Gorączka to pierwszy objaw, którym organizm manifestuje jakieś nieprawidłowości.
Jak objawia się gorączka?
Gdy na buźce malucha pojawiają się nienaturalne rumieńce, gdy jego skóra jest spocona i trudno go uspokoić, to moment, kiedy należy zmierzyć mu temperaturę. Jest też wiele innych objawów, które powinny zaniepokoić rodziców, a do nich zaliczyć można: ogólną apatię, brak apetytu, jakiekolwiek bóle głowy czy brzuszka. Nawet zbyt duża suchość śluzówek powinna skłonić mamę lub tatę do działania.
Kiedy zacząć i jak obniżać gorączkę u maluszka?
Obserwując dziecko, rodzice natychmiast są w stanie zauważyć, że coś nietypowego się z nim dzieje. Gdy temperatura wzrośnie do 38°C, należy z większą uwagą mu się przyglądać. Początkowo wystarczy podać dziecku więcej płynów do picia i skłonić je do odpoczynku. Jeśli natomiast temperatura dalej rośnie i przekroczy 38,5°C, trzeba zacząć ją obniżać.
Czasem wystarczy zrobić zimny okład na czoło i podać napój na bazie malin, ponieważ to właśnie maliny mają właściwości obniżające gorączkę. Może to być domowy sok z malin, napar z suszonych owoców lub herbatka malinowa. Jeśli to nie pomaga, można zastosować chłodną kąpiel. Jednak chłodna kąpiel nie oznacza zimnej wody w wannie. Woda powinna mieć temperaturę o około 2 stopnie niższą niż aktualna temperatura ciała.
To też pora na podanie dziecku leku przeciwgorączkowego na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Można zastosowań Nurofen dla dzieci Forte w płynie o smaku truskawkowym. Dzieci chętnie przyjmują taki lek.
Przed jego podaniem należy dokładnie zapoznać się z ulotką i odpowiednim sposobem dawkowania. Wielkości dawek są precyzyjnie określone i uzależnione od wieku i wagi maluszka. Oprócz środków przeciwgorączkowych nie wolno podawać innych leków samodzielnie.
Jeśli pomimo tych zabiegów temperatura nadal utrzymuje się na wysokim poziomie lub rośnie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i przepisze odpowiednie leki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na http://www.nurofen.pl/bol-u-dzieci/bol-u-dzieci/zrozumiec-goraczke-u-dzieci/.
1 komentarz
Gorączka to jeszcze nie tragedia, trzeba po prostu aby dziecko wypoczęło i było pod stałą opieką