Ile dziennie herbaty może pić przyszła mama?

autor Roman Czułek
386 x czytano

Herbata może okazać się dla wielu napojem obowiązkowym do codziennego życia. Może to wynikać ze względów zdrowotnych lub  z przyzwyczajenia. W przypadku osoby w ciąży kofeina zawarta w tymże napoju może działać na niekorzyść organizmu. Warto więc dowiedzieć się ile dziennie herbaty może pić przyszła mama, ponieważ niewłaściwe stosowanie tego napoju może przynieść niepożądane skutki.

Ile można pić herbaty dziennie?

Herbata to napój dość popularny, bez którego wielu ludzi nie wyobrażałoby sobie poranka. Jest to jednak używka,  z której powinno się korzystać z umiarem. Zawiera ona pewne ilości kofeiny, więc wart wiedzieć ile można pić herbaty dziennie. Poziom kofeiny w naparze zależał będzie oczywiście od rodzaju i sposobu parzenia. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje liści, a odpowiednią dla siebie herbatę łatwo zamówisz z ogłoszeń Sprzedajemy, bądź kupisz w lokalnej herbaciarni.

Jedną z herbat, która może zawierać największą ilość kofeiny, jest herbata zielona. Każdy rodzaj herbaty będzie się od siebie oczywiście różnił, a ilość kofeiny będzie zależna również od sposobu parzenia. Przekłada się to bezpośrednio na to, ile herbat dziennie można wypić. Pytając więc, ile można pić herbaty dziennie, bezpieczną odpowiedzią powinno być około 3-4 filiżanek.

Czy można pić herbatę w ciąży?

To czy można pić herbatę w ciąży, uzależnione powinno być od indywidualnej sytuacji zdrowotnej oraz on intensywności naparu. Ogólnie rzecz biorąc, herbata nie powinna być niebezpieczna dla zdrowia. Mając to na uwadze, można stwierdzić, że można pić herbatę w ciąży. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Należy jednak pamiętać, że nie każda herbata lub napar może być tak samo bezpieczny podczas ciąży. Przykładowo, pragnąc ograniczyć spożycie głównego środka pobudzającego, warto rozważyć herbatę bezkofeinową. Jednak podobne napary często opierają się na ziołach lub substancjach, które przy tym, że nie zawierają kofeiny, mogą spowodować inne niepożądane skutki.

Dotyczy to również pytania, czy w ciąży można pić yerba mate, który to napój w teorii nie jest herbatą. Napar ten może jednak zawierać spore ilości kofeiny. Warto więc dowiedzieć się wcześniej jakie herbaty można pić w ciąży, ponieważ różne jej rodzaje mają różne właściwości. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc konsultacja z lekarzem specjalistą.

Ile dziennie herbaty może pić przyszła mama?

Mówiąc o ilości spożycia, to ile herbaty w ciąży można pić bezpiecznie, uzależnione jest od zawartości kofeiny. Przyjmuje się, że dawką relatywnie bezpieczną powinno być około 200-300 mg herbaty dziennie. Oczywiście należy tu wziąć pod uwagę moc naparu, sposób parzenia oraz rodzaj liści. Jest to istotne, ponieważ to ile można pić zielonej herbaty w ciąży, może się różnic od ilości czarnej herbaty.

Jednak niezależnie od rodzaju naparu, okoliczności oraz ilości normalnie wypijanej herbaty, w wypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy skonsultować tę kwestię z lekarzem. Powinien on pomóc określić bezpieczną dawkę napoju oraz ogólnie stwierdzić czy można pić herbatę w ciąży w naszym przypadku.

Jak więc widać, kwestia tego ile dziennie herbaty może pić przyszła mama będzie zależne od wielu czynników. Herbata sama w sobie nie jest aż tak szkodliwą substancją, a może nawet przynieść skutki pozytywne. Picie herbaty w ciąży przeważnie nie jest więc zabronione, ale dokładną ilość i rodzaj warto skonsultować z lekarzem.

podobne tematycznie

1 komentarz

Felicja 7 listopada 2022 - 12:34

To są jakieś limity? No to jestem w szoku, myślałam, że herbata to prawie jak woda = samo odbro.

odpowiedz

zostaw komentarz