Ile trwa cesarka, co warto o niej wiedzieć?

autor Eliza Zych
700 x czytano

Cesarskie cięcie to operacyjny sposób zakończenia ciąży, które wykonywane jest z konkretnych medycznych wskazań. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest, ile trwa cesarka i co jeszcze warto o niej wiedzieć, to czytaj dalej!

Czym jest cięcie cesarskie?

Cesarskie cięcie jest operacją, która rozwiązuje ciąże. Powinno się ją wykonywać jedynie na podstawie medycznych wskazań, ponieważ jest to poważny zabieg, mogący wiązać się ze sporymi konsekwencjami. Przeprowadza się ją w znieczulaniu, w zależności od decyzji lekarza stosuje się podpajęczynówkowe, zewnątrzoponowe lub całkowite, w skrajnych przypadkach. Cesarka polega na odpowiednim nacięciu skóry, przecięciu ścian macicy, wyciągnięciu dziecka i łożyska.

Skóra zostaje nacięta na podbrzuszu, a po operacji cesarskiego cięcia zakłada się szew, najczęściej wykorzystując do tego celu te rozpuszczalne oraz opatrunek, pozwalający na kąpiel czy szybki prysznic. Operacja ta pozostawia po sobie ślad w postaci znamienia. Warto również wiedzieć, jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu, by nie dopuścić do powstania nieprzyjemnych komplikacji jak przykładowo zrosty.

Ile trwa cesarka?

Jak już wspominaliśmy cesarka to poważna operacja, jednak z uwagi na jej specyfikę, odbywa się ona szybko i powinna być przeprowadzana sprawnie. Cały zabieg od momentu przygotowań, do założenia szwów najczęściej nie przekracza 40 minut.

Oczywiście czas ten może się wydłużyć, jeśli przykładowo kobieta miała już wcześniej przeprowadzoną cesarkę lub inny zabieg w obrębie brzucha. Kolejną sytuacją, kiedy poród ten może być dłuższy, jest ta, kiedy nie udaje się rozwiązać ciąży sposobem naturalnym i decyzją lekarza przeprowadzane jest cesarskie cięcie.

Cesarka może trwać również dłużej, jeśli podczas operacji dojdzie do nagłych zdarzeń jak pęknięcie macicy, wystąpienie krwotoku, uszkodzenie moczowodów czy pęcherza moczowego.

Ile się leży po cesarce?

Po przeprowadzeniu operacji cesarskiego cięcia świeżo upieczona mama jeszcze przez jakiś czas pozostaje na sali operacyjnej, a w tym samym czasie maluszek przechodzi pierwsze badania i potrzebną pielęgnację. Warto zaznaczyć, że po cesarce kobieta nie powinna zbyt długo leżeć, a pionizacja dokonywana jest niemalże od razu po ustaniu znieczulenia. Dlaczego jest to tak ważne? Po przeprowadzonej cesarce wzrasta ryzyko zakrzepicy, która skutkować może zatorowością płucną i co ważne, ryzyko to jest o wiele wyższe niż w przypadku porodu siłami natury.

Pionizacja dokonywana jest najczęściej około 6 godzin po przeprowadzonym zabiegu. Najczęściej bierze się wtedy również prysznic i zmienia pooperacyjną salę na normalną. Wartym zaznaczenia jest również fakt, iż pionizacji młoda mama nie dokonuje samodzielnie, a przeprowadza się ją pod okiem położnej, która może pomóc np. w przypadku wystąpienia zawrotów głowy, które są powszechnym zjawiskiem.

Omawiając kwestie związane z cesarskim cięciem, należy jak najczęściej powtarzać, że jest to poważna operacja, która powinna być wykonywana jedynie w sytuacjach, kiedy występują ku temu poważne przeciwwskazania.

 

podobne tematycznie

2 komentarze

Vanda 7 lutego 2023 - 11:20

Cesarka z reguły trwa dużo krócej, przy porodzie naturalnym mogą być różne czynniki, które wpływają na to, jak długo trwa poród. CC to jednak chirurgiczna precyzja, wszystko zwykle wychodzi ładnie i sprawnie.

odpowiedz
mama_po_cc 21 lutego 2023 - 10:24

No cesarka trwa krócej od porodu naturalnego, bo lekarze od momentu podania znieczulenia muszą się pospieszyć z wyciągnięciem malucha, zanim składniki tego znieczulenia dojdą do dziecka. Mimo wszystko to operacja więc nie jest to prosty zabieg

odpowiedz

zostaw komentarz