Mimo tego, że żyjemy w XXI wieku, nadal słyszy się opinie, że mleczaków nie trzeba leczyć bo i tak wypadną. Nic bardziej mylnego. O zęby mleczne trzeba dbać z wielką starannością. Kontrolo-wać, uczyć dziecko higieny, a w razie potrzeby leczyć. Czasami nawet kanałowo. Mało osób wie, że o zdrową jamę ustną dziecka powinno się zadbać już będąc w ciąży.
• Jak ma się higiena jamy ustnej u ciężarnej do zdrowych zębów jej dziecka?
• Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa?
• Jak dbać o higienę jamy ustnej przed pojawieniem się zębów?
• Jak dbać o jamę ustną podczas bolesnego ząbkowania?
• Kiedy zacząć szczotkować zęby niemowlęciu?
Jak ma się higiena jamy ustnej u ciężarnej do zdrowych zębów jej dziecka?
Na wstępie warto zaznaczyć, że w ciąży nie tylko można, ale nawet trzeba chodzić do dentysty. Na kontrolę najlepiej zgłosić się w 3-4 oraz w 8 miesiącu ciąży. Leczenie zębów może być prowadzone przez cały okres oczekiwania na potomka. Jeżeli boisz się bólu, nie martw się, istnieją bezpieczne metody znieczulenia. Ciężarna powinna zadbać o zęby, przede wszystkim dlatego, że niewyleczone infekcje i przewlekły stan zapalny w obrębie jamy ustnej mogą skutkować poważnymi powikłaniami. Druga ważna sprawa to zapobieganie próchnicy u dziecka. Próchnica jest chorobą powodowaną przez bakterie Streptococcus mutans. Te patogeny są najczęściej przekazywane dziecku od mamy w bardzo prosty sposób np. przez oblizywanie łyżeczki czy całowanie niemowlaka. Rodzice, pozbywając się ognisk próchnicy, zmniejszają ryzyko jej rozwoju u swoich dzieci.
Kiedy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia lub jak mówią stomatolodzy praktycy, wtedy gdy pojawi się pierwszy ząb. Takie spotkanie ma oczywiście charakter profilaktyczny i edukacyjny, a ponadto ma na celu zapoznanie dziecka z gabinetem dentystycznym.
Jak dbać o higienę jamy ustnej przed pojawieniem się zębów?
Woda przegotowana lub napar z rumianku oraz jałowe bawełniane gaziki to dobry, podstawowy zestaw. Lekko namoczonym gazikiem owiniętym wokół palca należy wytrzeć wszystkie powierzchnie w buzi niemowlaka. Zabieg powinien być powtarzany przynajmniej raz dziennie, po wieczornym karmieniu, zawsze czystym gazikiem.
Jak dbać o jamę ustną podczas bolesnego ząbkowania?
Jedną z opcji jest podanie dziecku schłodzonego (ale nie zamrożonego) gryzaczka. Kolejną propozycją jest masaż obolałych dziąseł. Taki zabieg można wykonać wspomnianą wcześniej namoczoną gazą, specjalną nakładką lub stosując gotowe preparaty w żelu, np. produkt Anaftin Baby Żel na ząbkowanie (http://www.anaftin.pl/). Tuba połączona jest z aplikatorem w postaci silikonowej szczoteczki ułatwiającej aplikację żelu i dodatkowo masującej dziąsło. Wspomniany preparat szybko tworzy stabilną warstwę chroniąca dziąsło przed bólem, a naturalne składniki łagodzą podrażnienie. Jeżeli ząbkowaniu towarzyszy utrzymująca się gorączka lub znacznie obniżony apetyt zgłoś się z dzieckiem do pediatry.
Kiedy zacząć szczotkować zęby niemowlęciu?
Przygodę z pastą i szczoteczką należy rozpocząć gdy pojawi się pierwszy ząbek. Szczotkowanie powinno odbywać się 2 razy dziennie. Bardzo ważne jest, aby wykonać tę czynność po wieczornym posiłku ze względu na zaleganie resztek jedzenia, które ułatwiają rozwój próchnicy. Na początku wybierz małą szczoteczkę o średniej twardości i pastę z fluorem. Jeżeli chodzi o ilość produktu, wystarczy tylko musnąć włókna szczoteczki pastą.
2 komentarze
Bardzo przydatne i trafne informacje, o dzieciach i opiece nad nimi mówi się wiele, ale rzadko kiedy spotykałam się z tematem jak dbać o jamę ustną niemowlaka.
nam w bolesnym ząbkowaniu bardzo pomógł taki żel bez lidokainy. aptekarka poleciła nam Dologel właśnie ze względu na brak w nim szkodliwych dla maluszka substancji. Wcześniej nie miałam pojęcia że lidokaina może sprawić tyle kłopotu.