Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

autor Sandra Kożuchowska
79 x czytano

Rower w przypadku rozwoju koordynacji ruchowej dziecka jest bardzo ważny, jednocześnie jest to także dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu dla rodziny. Jednak podstawowym pytaniem, jakie mogą sobie zadawać rodzice jest kiedy i jak nauczyć swoją pociechę jazdy na rowerze? O czym należy przy tej okazji pamiętać i na co zwracać uwagę?

Kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Tak naprawdę kiedy postanowimy posadzić dziecko na rowerze zależy tylko od nas. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale na rynku są dostępne rowerki już dla naprawdę małych dzieci, jak chociażby rowery bez pedałów, pomagające w rozwoju równowagi u dzieci. Rozpoczęcie nauki od rowerków biegowych może także znacząco ułatwić późniejsze przejście na bardziej „dorosłe” wersje rowerów.

Dziecko na rowerku

Ucząc jazdy na rowerze, pamiętaj o bezpieczeństwie

Gdy uczymy się nowych rzeczy, w przypadku dzieci, jazdy na rowerze, należy pamiętać o bezpieczeństwie naszej pociechy. Pierwsze próby mogą kończyć się upadkami, co jest całkiem normalne, dobrze jest jednak odpowiednio zabezpieczyć dziecko na taką okoliczność. Dobrze jest wybierać miejsca oddalone od głównych dróg, w miarę płaskie oraz z większą ilością wolnej przestrzeni bez tłumu ludzi. Dobrze jest również pamiętać o tym, by dziecko zaopatrzone było w kask i rzecz jasna być przy dziecku w razie, gdyby straciło równowagę.

Jaki rower dla dziecka?

Wszystko zależy od tego, na jakim etapie znajduje się dziecko. Jeżeli miało ono już wcześniej styczność z rowerkami, szczególnie tymi biegowymi, można je przestawić na „dorosłe” rowerki na dwóch kółkach. Bezpiecznym rozwiązaniem będą również rowerki z dodatkowymi kółkami, dzięki którym dziecko nauczy się porządnie pedałować, a gdy nabierze wprawy, wówczas będzie można odjąć te zabezpieczenie. Dobrze jest pamiętać również o tym, by siodełko było na właściwej wysokości – nie za nisko, ani nie za wysoko, żeby nie utrudniać dziecku nauki. Rower powinien być w pełni sprawny.

Dziecko jadące rowerem

Jak długo trwa nauka jazdy na rowerze?

Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Na niektórych stronach można się spotkać ze stwierdzeniem, że można nauczyć dziecko jazdy na rowerze w 15 minut, ale nie ma się co oszukiwać – w niektórych przypadkach rzeczywiście nauka pójdzie bardzo szybko, w innych niestety będzie potrzeba więcej czasu, wyjść i cierpliwości. W trakcie nauki najlepiej być przy dziecku, żeby je ubezpieczać w razie ewentualnego upadku. Dodatkowe kółka powinny pomóc, ale przy nauce bez wspomagaczy jest większe ryzyko. Taka nauka może potrwać dłużej lub krócej, to przede wszystkim kwestia indywidualna każdego dziecka.

Jak uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Naukę dobrze jest też rozłożyć na etapy. Od etapu toczenia się, by dziecko nauczyło się utrzymywać równowagę w linii prostej, przez naukę skręcania oraz hamowania. Wszystko to wymaga rzecz jasna cierpliwości oraz licznych powtórek, żeby dziecko w pełni nauczyło się samodzielnej jazdy. Dobrze wybrane miejsce, otoczenie oraz wsparcie rodzica powinno pomóc w szybkim opanowaniu sztuki jazdy na rowerze. Wiele też zależeć będzie od nas samych i naszego podejścia. Nie wszystko na razi i nic na siłę. Jazda rowerem powinna być przyjemnością, a nie czymś, co będzie się dziecku kojarzyło z przykrą koniecznością, którą przecież nie jest.

podobne tematycznie

zostaw komentarz