Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Skuteczne sposoby

autor Ela Osowska
136 x czytano

Cykl menstruacyjny kobiety podzielony jest na fazy i to właśnie one informują o aktualnym stanie płodności. Jeśli planujesz zajście w ciążę lub chcesz zacząć stosować antykoncepcję, powinnaś poznać ich przebieg.

Cykl menstruacyjny i jego średnia

Pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego jest pierwszym dniem krwawienia. Co miesiąc (28-30 dni) dochodzi do krwawienia, jest to jednak proces zróżnicowany, są kobiety u których krwawienie występuje 23-35 dni. Dni płodnych w całym cyklu menstruacyjnym jest zaledwie kilka, a jeśli cykle są regularne łatwiej będzie obliczyć dni płodne i niepłodne. Z kolei jeśli trapi cie nieregularność miesiączek powinnaś obliczyć średnią na podstawie ostatnich czterech cykli. Powinnaś zliczyć dni pomiędzy kolejnymi miesiączkami i ilość tę dzielisz na 4. Jeśli od daty kolejnej miesiączki odejmiesz 14 dni, otrzymany dzień będzie (plus minus 2 dni) dniem płodnym (owulacją).

przeczytaj także:  Dlaczego nie zaszłam w ciążę w dni płodne?

Tabletki w blistrze

Kalkulatory

Możesz skorzystać ze specjalnych kalkulatorów (nawet tych internetowych), aby obliczyć dni płodne. Wpisujesz po prostu miesiąc i dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyklu, a kalkulator podpowiada Ci, w których dniach masz największe szanse zajść w ciążę.

Metody

Jeśli chcesz zastosować antykoncepcję, sam kalkulator nie wystarczy do obliczenia dni płodnych i niepłodnych. Połącz te metodę z metoda termiczną czyli codziennym mierzeniem temperatury w pochwie lub pod językiem oraz z obserwacją śluzu szyjkowego. Tak naprawdę wyliczyć dni płodne i niepłodne można tylko wtedy, gdy kobieta ma regularne cykle lub jest już osoba dojrzałą o uregulowanym życiu seksualnym. Zakłada się, że dni płodne będą występowały jeszcze na 4 dni przed miesiączką, a także 5 dni po niej.

przeczytaj także:  PCOS – objawy. Leczenie zespołu policystycznych jajników

Obserwacja ciała a dni płodne

Śluz powstały po miesiączce tworzy czop. Podczas dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku zwiększa się także stężenie estrogenu we krwi (co ma wpływ na powstawanie śluzu). W tej fazie tworzy się lepki i gęsty śluz, który z czasem zmienia się w bardziej przejrzysty i rozciągliwy. Będzie on coraz bardziej przypominał białko jajka kurzego – ten rodzaj śluzu jest nazywany płodnym. Okres zmieniania się śluzu trwa do około 6 dni. Pod koniec tej fazy następuje jajeczkowanie. Po owulacji macica nie wytwarza już płodnego śluzu i zostaje zamknięta jego gęstym czopem.

Nagie kobiece ciało od połowy

Badanie temperatury a czas dni niepłodnych

Gwałtowny wzrost temperatury ciała oznacza, że zakończył się właśnie czas owulacji i zaczęła się produkcja progesteronu. Skok o dwa stopnie na termometrze następuje zazwyczaj zaraz po jajeczkowaniu. Ta faza nazywana bywa faza niepłodności poowulacyjnej. Przy następnej menstruacji temperatura opada.

przeczytaj także:  Ile czasu żyją plemniki? Jak długo po stosunku może dojść do zapłodnienia?

Niezależnie od tego czy chcesz zajść w ciążę czy myślisz o zastosowaniu antykoncepcji, znajomość kolejnych faz cyklu owulacyjnego na pewno pozwoli ci lepiej poznać swoje ciało. Oprócz metod, które uznawane są za zawodne (takie jak kalendarz), istnieją skuteczne sposoby na obliczanie dni, w których będziesz miała owulację – badanie temperatury czy sprawdzanie śluzu. Jeśli Twoje cykle menstruacyjne są regularne, możesz obliczyć dni płodne za pomocą średniej.

podobne tematycznie

1 komentarz

Olga 16 września 2016 - 09:20

Chyba najlepiej skorzystać z takiego kalkulatora. Co prawda nigdy nie ma się 100% pewności, ale obserwując własne ciało czy stosując inne metody też nie mamy. A taki kalkulator jest też najszybszy i najwygodniejszym sposobem na obliczanie dni płodnych.

odpowiedz

zostaw komentarz