Jak kąpać niemowlaka? Pielęgnacja od pierwszych dni życia

autor Ela Osowska
113 x czytano

Z pewnością wiele się zmieniło przez lata w kwestii pielęgnacji małego dziecka, zarówno jeśli chodzi o kąpiel jak i używane środki kosmetyczne. Już nie stosuje się tych samych metod, na których wychowało się wiele pokoleń. Na pewno już wiesz, że skóra Twojego maluszka jest bardziej delikatna niż Twoja czy Twojego partnera, łatwo ją przegrzać lub wychłodzić. Podpowiadamy jak bezpiecznie wykąpać niemowlę.

Codzienna kąpiel? Niekoniecznie

Wprawdzie przyjęło się, że dzieci należy kąpać codziennie, ale jest to mit. Jeśli nie czujesz się na siłach, by robić to codziennie, wystarczy, że na przewijaku umyjesz swojego maluszka miękkim wilgotnym ręcznikiem. „Prawdziwa” kąpiel może się odbywać nawet co kilka dni. Myjąc swoje dziecko nie zapominaj o zakamarkach takich jak paszki, pachwiny i miejsce pod bródką (to tam ścieka mleko podczas karmienia).

Stopy niemowlęcia

Wszystko według ustalonego harmonogramu

Jeśli przypadł właśnie dzień, kiedy musisz wykapać maluszka, zaplanuj wcześniej najdrobniejsze szczegóły tej czynności. Kącik do kąpieli powinien być przygotowany tak, by wanienka stała blisko przewijaka (ważne, abyś nie nosiła mokrego dziecka po całym mieszkaniu). Temperatura w pomieszczeniu powinna mieć 25 stopni Celsjusza, da ci to pewność, że dziecko nie zmarznie. Wszystkie akcesoria niezbędne do kąpieli takie jak: pieluszki tetrowe, myjka, oliwka i ręcznik powinnaś mieć przygotowane. To samo dotyczy także ubranek dziecięcych, które powinny znajdować się na wyciągniecie ręki. Również same akcesoria pielęgnacyjne takie jak oliwka, puder i letnia woda (do przemywania oczek) muszą być w pobliżu wanienki.

Niemowlę w wanience, obok akcesoria kąpielowe

Kąpiel czyli jak myć maluszka

Przede wszystkim musisz się przekonać czy Twoje dziecko od samego początku polubi wodę, czy będzie się broniło przed zanurzeniem. Jeśli to Twoja pierwsza kąpiel, nie mocz pępuszka dziecka, tylko przykryj go pieluszka terową lub gazą. Przemywaj delikatnie uszy dziecka (nie używaj do tego celu patyczków higienicznych) zwilżoną pieluszka tetrową. Oczka natomiast przemyj wodą przegotowaną. Wszystkie czynności powinny być niezwykle delikatne. Najlepiej jeśli dno wanienki będzie wyścielone pieluszką tetrową, zapobiegnie to wyślizgnięciu się malca z rąk. Główkę niemowlaka przemywaj 1-2 razy w tygodniu wodą lub płynem specjalnie do tego przeznaczonym (stosowanie szamponu nie jest koniecznością). Kąpiel powinna trwać kilka minut.

Niemowlę podczas kąpieli

Pielęgnacja po kąpieli

Po wyjęciu maluszka z wody obróć go pleckami do siebie – pomoże mu to przezwyciężyć bardzo niekomfortowy dla niego moment. Następnie połóż malca na ręczniku i osuszaj jego skórę delikatnie oklepując. Pewną innowacją w pielęgnacji skóry dziecka jest odejście od stosowania talku i oliwki, na które wiele niemowląt reaguje alergicznie. Wystarczy wetrzeć krem w okolice, gdzie powstają odparzenia pieluszkowe, a jeśli Twoje dziecko ma bardzo suchą skórę pomyśl o nawilżeniu wody, w której kąpiesz maluszka.

Kąpiel dziecka wcale nie musi być stresującym zajęciem, wręcz przeciwnie może stać się dla matki i dziecka prawdziwa przyjemnością. Jeśli zadbasz o komfort swój i swojej pociechy, na pewno kąpiel nie będzie stanowić żadnego problemu.

podobne tematycznie

1 komentarz

nie-perfekcyjna-mama 16 września 2016 - 09:21

Pamiętam jaka byłam zestresowana podczas pierwszej kapieli, masakra. Dobrze, że była ze mną siostra (doświadczona matka trojga dzieci), bo sama bym sobie chyba nie poradziła. Mimo, że wcześniej przeczytałam triliad takich artykułów, pod wpływem stresu i tak się wszystko zapomina

odpowiedz

zostaw komentarz